שתף קטע נבחר

250 אמנים ערבים הביעו תמיכתם בחד"ש

סופרים, מוזיקאים, שחקנים ואנשי רוח קראו לציבור הערבי לתמוך במפלגה היהודית-ערבית. אמל מורקוס: קולם של אנשי הרוח היהודים בעד השלום והדו-קיום אינו נשמע

250 אמנים, סופרים ואנשי רוח מהמגזר הערבי יצאו בקריאה להצביע לחד"ש בבחירות לכנסת ה-18. בין החותמים: הזמרת מירה עוואד, הבמאי מוחמד בכרי, הזמרת אמל מורקוס, המוזיקאי ויסאם ג'ובראן והשחקנית ראודה סלימאן.

 

"חד"ש מביאה אופק חדש שאומר 'בואו נשנה, בואו נחיה במציאות חדשה יהודים וערבים'. חד"ש היא חוד החנית במאבקנו למען השלום הצודק, השוויון הלאומי והאזרחי, הצדק החברתי והסביבתי ולמען חברה מודרנית לוחמת ומתקדמת", נכתב במסמך אשר פורסם בשורה ארוכה של עיתונים ערבים.

 

 

"ההתחזקות של הימין מבהילה אותי, דווקא עכשיו זה קריטי לצאת ולהצביע. החרמת הבחירות והאדישות רק תזרז את הטרנספר שמנסים לעשות לנו, הערבים. המציאות שמדרדרת וצונחת אל-פי התהום מחזקת את העובדה שרק מאבק משותף של יהודים וערבים ישנה את המצב", אמרה סלימאן. על-אף הכנותיה להצגות, היא סיפרה סלימאן כי ביום הבחירות בכוונתה לקחת חופש כדי לעודד מצביעים לצאת לקלפיות.

  

"כבר 60 שנה שחד"ש אומרת דברים ברורים ואינה מגמגמת. ערבים ויהודים אינם צריכים להיות אויבים ועל כן חשוב להביע בבחירות דעה פוליטית אחראית שתומכת בשלום ובשוויון, ומתנגדת לגזענות. להצביע עבורי משמע אני קיים.

לא יכול להיות שהורי נאבקו בשנות ה-50 להשיג תעודת זהות ישראלית ואני אקום ואומר היום 'לא תודה', אמרה מורקוס. "חד"ש תמיד הייתה בית עבור אמנים משני הצדדים, אנשים כמו מחמוד דרוויש ואמיל חביבי לצד אלכסנדר פן ויצחק לאור".

 

למורקוס יש ביקורת על הקול החלש שמשמיעים עמיתיה היהודים במערכת הבחירות הנוכחית ואי התגייסותם למען השלום והדו-קיום. "פעם הייתה להם עמדה ברורה ואמיצה נגד הכיבוש, נגד ההרג ולמען השלום. היום קולם אינו נשמע. מדיניות ישראל המתמשכת היא שגרמה להם לשתיקה. זה מאיים על הפרנסה שלהם אם אתה לא בקונצנזוס, אם זה לא היה כך אני בטוחה שהיינו שומעים אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:אילן בשור
מורקוס. חד"ש אינה מגמגמת
צילום:אילן בשור
ויסאם ג'ובראן (ארכיון)
מומלצים