שתף קטע נבחר

המתגיירות טובלות, הדיינים צופים

בשנים האחרונות התפתח המנהג שהמתגיירת טובלת לעיני הדיינים בחלוק. רבקה לוביץ' קוראת לשקול לטבול את המתגיירות - במעמד נשים בלבד

מדהים לגלות שכניסה של מתגיירות לעם היהודי מותנה בכך שהן טובלות במקווה כשר בפני שלושה גברים, כאשר לגופן חלוק בלבד. קשה להאמין. נשים המלוות גיורות מזדעזעות מן המעמד. אחרים, ששומעים על כך, פשוט לא מאמינים למשמע אוזניהם.

 

למעשה, המצב כיום הינו טוב מכפי שהיה בעבר. עד לפני מספר שנים היתה המתגיירת יורדת למקוה במערומיה כאשר בלנית עומדת בינה לבין הדיינים ובידה סדין להסתרה. שלושת הדיינים היו מחכים בחדר השני עד שהבלנית סימנה להם שהאישה בתוך המים, ואז הם "הציצו" לתוך החדר ושמעו את האישה מקבלת עליה עול מלכות שמיים מתוך המים, תוך כדי שהבלנית מסתירה את שיש להסתיר.

 

ממש נפלא! בשנים האחרונות התפתח המנהג שהמתגיירת לובשת חלוק רחב לצורך הטבילה. במקרה הטוב הדיינים נכנסים לחדר הטבילה כאשר היא כבר במים, במקרים הפחות טובים הירידה למקווה נעשית לעיני הדיינים.

 

זהו לעג לרש. תארו לעצמכם: האישה עומדת כשחלוק בלבד לעורה. החלוק לא תמיד עובר את הברכיים, וכך היא יורדת לתוך המים לעיני שלושה גברים. נסו לתאר לעצכם. לא צריך להיות שם כדי לנחש מה קורה לחלוק, למרות שאני אכן הייתי נוכחת שם ויודעת לספר. החלוק עולה למעלה תוך כדי הירידה למים. האישה המסכנה נאבקת כדי להוריד את החלוק ההולך ומתנפח תוך כדי כניסתה למים. אחר הכניסה למים החלוק לא ממש מתייצב והוא שט לו חופשי במים כיד הדמיון הטובה עליכם. בתוך כל ה'בלגן' הזה האישה מקבלת עליה עול מצוות! זהו המעמד לו חיכתה האישה כשנתיים ימים, מתוך התכוננות לרגע מרומם ביותר בו היא מקבלת דת וזהות חדשה ומתקבלת לתוך העם היהודי. כל מילה נוספת מיותרת! בושה וחרפה! איך לא נזעקים על זה? איך נותנים לזה להמשיך לקרות?

 

מספר ניסיונות נעשו בשנים האחרונות לשנות את הדבר, ולבסס את ההלכה המצויה כבר במקורותי נו העתיקים הקובעת כי גם אישה יכולה להעיד שהמתגיירת טבלה במים באופן כשר. כך הרי עושות נשים דתיות נשואות פעם בחודש; טובלות בפני אישה! לאחרונה פרסמה עו"ד מיכל טיקוצ'ינסקי מאמר ב"אקדמות" וקבעה כי "מן הראוי לשקול מחדש את האפשרות להטביל נשים לגרות במעמד נשים נאמנות שתמונינה לשליחות בית הדין לעניין הזה".

 

במילים מרגשות מסיימת טיקוצ'ינסקי את המאמר המלומד שלה: "צניעותן של נשים המבקשות להשתייך לעם היהודי היא עניין בעל ערך שאין להקל בו ראש בעומדו כנגד ערכים אחרים הקשורים בסוגיה. נשים עלובות אלו העומדות בתור ומצפות בכיליון עיניים לקבלת חותמת הכשרות של עם ישראל, מי יילחם להן? מי ישמיע את קולן? יש להיזהר מאוד מרמיסת כבודה של אישה שכל רצונה להיות בת לעם ישראל ולהסתופף תחת כנפי השכינה."

 

השאלה היא כמובן - מי מבין הדיינים קורא "אקדמות"? ומי מוכן להקשיב להצעתה של אישה, מלומדת ככל שתהיה?!

 

רבקה לוביץ' היא טוענת רבנית, העובדת ב"מרכז צדק לנשים", טל': 02-5664390

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים