שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ג'נרל מוטורס וקרייזלר דורשות 22 מיליארד דולר

  ענקיות הרכב האמריקניות ממשיכות לשקוע, והגישו לממשל בקשה לקבלת 22 מיליארד דולר נוספים - לאחר שכבר קיבלו יותר מ-17 מיליארד דולר מכספי הציבור. בנוסף, ג'נרל מוטורס תפטר 47,000 עובדים ותסגור מפעלים. סאאב והאמר בסכנה מיידית

  ג'נרל מוטורס וקרייזלר מבקשות מהממשל האמריקני קרוב ל-22 מיליארד דולר, זאת לאחר שכבר קיבלו כספי סיוע בגובה של למעלה מ-17 מיליארד דולר. הבקשה הגיעה במסגרת התוכניות שנתבקשו השתיים להגיש, ובהן דרכים אפשריות ליציאתן מהמשבר והחזרת ההלוואות לממשל.

   

   

  תוכנית ההתייעלות של ג'נרל מוטורס כוללת פיטורי 47,000 עובדים עד סוף השנה, וסגירת 14 מפעלים בארצות הברית בלבד - עד שנת 2012. קרייזלר מתעתדת לצמצם את כושר הייצור ב-100,000 יחידות ולפטר 3,000 עובדים עוד השנה. בנוסף, ג'נרל מוטורס שוקלת להכריח את חטיבת הרכב השוודית שלה, סאאב, להיכנס להליך פשיטת רגל עוד החודש - גם אם הממשל השוודי ייענה לבקשות הסיוע של היצרנית. במסגרת ההתייעלות, GM גם תמכור את יצרנית החלקים AC דלקו תמורת 1.5 מיליארד דולר, ותחפש קונה למפעל הנמצא בבעלותה בצרפת. מותג סאטורן עשוי להיסגר עד סוף שנת 2011, ומותג האמר עשוי להיסגר בחודשים הקרובים, אם לא יימצא לו קונה.


  ג'נרל מוטורס בצרות, ומותג האמר עשוי להימחק בתוך חודשים ספורים

   

  כדי לנסות ולשכנע את הממשל להעביר לה כספי ציבור, ג'נרל מוטורס מדווחת בתוכנית שהגישה, כי היא מתקדמת לקראת צמצום חובות בסך 48 מיליארד דולר למחזיקי אגרות חוב ול-UAW, התאחדות עובדי הרכב. בתמורה היא מבקשת סיוע בגובה של 16.6 מיליארד דולר, או 30 מיליארד כולל ה-13.4 מיליארד שקיבלה עד עתה, ומאיימת כי אם הכספים לא יועברו - היא עשויה למצוא את עצמה ללא כסף כבר בחודש הבא.

   

  ממשל אובמה בוחן את התוכניות

  "צוות הנשיא יבחן את הדו"חות (שהגישו היצרניות) באופן מדוקדק בימים הקרובים", כך אמר דובר הבית הלבן, רוברט גיבס. "ניתן לראות שיש התקדמות, ויידרש יותר מכל המעורבים".

   

  מצבן של קרייזלר וג'נרל מוטורס מציב בפני הנשיא הטרי, ברק אובמה, כמה דילמות משמעותיות. דחיפת היצרניות לפשיטת רגל, תעלה בעשרות אלפי מובטלים - בדיוק כשבבית הלבן מנסים להוציא את ארצות הברית מהמיתון. אבל תג המחיר להצלת ג'נרל מוטורס וקרייזלר תפח ל-39 מיליארד דולר, בזמן שהרפובליקנים לוחצים לצמצום ההוצאות ולהפחתת החובות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  נשיא ארה"ב, ברק אובמה. יאשר סיוע נוסף ליצרניות הרכב?
  צילום: רויטרס
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים