שתף קטע נבחר

בהמ"ש: אתר שיתוף ישלם 160,000 שקלים

בית המשפט המחוזי בחיפה הוציא צו המורה לסגור את האתרים sratim ו-donkey, ועל תשלום פיצויים על סך 160,000 שקלים

בית המשפט המחוזי בחיפה הוציא אתמול (ד') צו המורה לסגור את האתרים Sratim ו-donkey ולא להפעיל אותם בעתיד. כמו כן, פסק סגן נשיא בית המשפט, השופט גדעון גינת, כי הנתבע, אפי טבע, ישלם פיצויים בסך 160,000 שקלים - הכוללים שכר טרחה לעורכי הדין בסך 60,000 שקלים. הפיצויים יועברו לא.ל.י.ס - אגודה העוסקת בזכויות יוצרים, וליוצרי הסרטים, שתבעו את מפעילי האתרים.

 

אתרים אלו קישרו להורדה של סרטים וקובצי תרגום בלתי מורשים דרך רשתות שיתוף קבצים, שהפרו את זכויות היוצרים של התובעים, כך קבע בית המשפט.

 

ההליכים המשפטים נגד האתר התחילו כבר בחודש ספטמבר בשנת 2007, בעקבות פשיטה שערכה א.ל.י.ס על בתיהם של שלושה מפעילי אתרי שיתוף קבצים, ביניהם אתר donkey. 


האתר sratim (צילום מסך)

 

הסטוריה של פשרות

בסוף 2007 הגיעה א.ל.י.ס להסכמים עם מפעילי האתרים האחרים, xvoom ו-mYakuza לפיהם האתרים ייסגרו, כאשר מפעילי האתר הראשון נדרשו גם לשלם פיצויים בסך 15,000 שקלים. מפעיל האתר donkey נשאר מחוץ לפשרה וההליכים נגדו נמשכו. האגודה הגיעה להסכמים הללו לאחר פשיטה שנעשתה על בתיהם של מפעילי האתרים לפני

כשנה וחצי.

 

"התחושה קשה מאוד. אתר שהשקעתי בו שנתיים וחצי של עבודה נסגר", אמר אז א' מ-mYakuza, שלא נעזר בהגנה משפטית ואינו חייב בתשלום. "קישורים לסרטים פיראטיים אף פעם לא היו באתר. העדפתי לא להרוס לעצמי את החיים ולסגור אותו לגמרי. יש להם יותר עורכי דין וכסף. יצאנו בזול".

 

במקרה דומה נוסף, סדרת תביעות נגד מפעילי האתרים lionetwork, lala ו-shift, שפירסמו קישורים להורדות סרטים, הסתיימה ב-2006 במספר הסכמי פשרה, שעיקרם תשלום פיצויים לבעלי זכויות היוצרים. בשנה שעברה נחסם אתר שיתוף קבצים נוסף, httpshare לאחר שהשופט גינת הורה לספקיות האינטרנט הישראליות למנוע גישה אליו מהמנויים שלהן, אולם מפעילי האתר מצאו כתובות חלופיות.

 

הנתבע דחה הדיונים ולא הגיע לפשרה

בפסק הדין הנוכחי כותב השופט גינת, כי הנתבע שהפעיל את שני האתרים הללו, לא מסר עדויות ודחה את הדיונים בנושא מאז הדיון האחרון שהתקיים לפני למעלה משנה, ב-

20 בדצמבר, 2007. במהלך הדיון האחרון הנתבע כלל לא הגיע למשפט, וביקש מעורך הדין מטעם התביעה לבקש הארכה נוספת - אך השופט לא הסכים לכך.

 

השופט גינת מציין כי מפעיל האתרים ביקש לדחות את הדיון מספר רב של פעמים. "אני מבקש להדגיש", כותב השופט גינת, "כי אמרתי בישיבה האחרונה בעל פה במפורש לנוכחים, כי לא אוכל להמשיך ולדחות את מועדי הדיון שנקבעו".

 

בהמשך העביר השופט גינת ביקורת על התנהלותו של הנתבע ועורך דינו וכתב "למותר לציין כי לא יתכן שהנתבע ובא כוחו יכתיבו בהודעה טלפונית של הרגע האחרון... את מועדי הדיון".

  

עורכת הדין שרה פרזנטי, המייצגת את א.ל.י.ס. אומרת כי השופט סירב לקבל את הבקשה ולדחות את הדיון ונתן את פסק הדין.

 

אפי טבע ביקש שלא להגיב לכתבה.

 

על רקע הדברים יצוין, כי ביום שני החל להתנהל בשוודיה משפט פלילי, נגד מפעילי אתר שיתוף הקבצים הגדול Pirate bay. חלק מההאשמות כבר הוסרו, והמשפט ממשיך להתנהל בימים אלה.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים