שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זהירות: סכנת התקפי לב כתוצאה מהאובך

  האובך הכבד השורר מעל איזורנו יחלוף רק הלילה, עד אז מומלץ לסגור את החלונות ולהימנע משהייה בחוץ. הסיבה: האובך מגביר את הסיכון להתקף לב וקוצר נשימה

  ריכוזים עצומים של חלקיקים באוויר נרשמו על ידי תחנות הניטור של המשרד לאיכות הסביבה עקב האובך הכבד השורר מעל אזורנו. זיהום האוויר הזה מכסה את רוב ישראל ונגרם עקב כמויות גבוהות של אבק. במד"א כבר דיווחו על עליה ניכרת במספר הפניות בשל כאבים בחזה וקוצר נשימה.

   

  מרכז הניטור הארצי של המשרד לאיכות הסביבה דיווח על ריכוזים הולכים וגדלים של אבק, ועל זיהום אוויר כבד השורר ברוב חלקי הארץ. בבאר שבע נרשם ריכוז אבק ברמה של כ-1,428 מיקרוגרם למטר קוב - ריכוז הגבוה פי 17 מהרמה הממוצעת. בתל אביב נרשם ריכוז של 1,050 מיקרוגרם למטר קוב.

   

  האובך הצהוב כיסה את ישראל שעות ספורות לפני הסופה הצפויה בסוף השבוע. על-פי החזאים, סופות חול חזקות שהתחוללו בסיני במהלך הבוקר, העלו לאוויר הרבה מאוד גרגירים קטנים, שנישאו לישראל באמצעות רוחות דרום-מערביות. במהלך הלילה, יתפזר האובך באופן הדרגתי, ולקראת בוקר יתחיל לרדת גשם.

   

  החלקיקים המזהמים באוויר גורמים לגירוי של הסימפונות. גירוי זה מביא לנטיה מוגברת של הפרשות ליחה, בעקבותיהם חיידקים מתרבים וגורמים לזיהומים נשימתיים. במקביל מתרחשת תגובה אלרגית הגורמת להתכווצות נאדיות הריאה ולצפצופים הידועים.

   

  אבל זיהום האוויר עושה הרבה יותר: המחסור בחמצן גורם להכבדה על תפקוד הלב. אצל חולי לב הסובלים מהיצרויות בכלי הדם הכלילייים (המזינים את שריר הלב) עלול לגרום העומס הזה להתקפי לב ואף לשבץ מוחי.

   

  מה לעשות?

  • האובך הכבד צפוי לשקוע בהדרגה עד מחר בבוקר, עם כניסתן של רוחות מערביות. ועד אז הנה מה שתוכלו לעשות:
  • סגרו את החלונות בבית ובמשרד.
  • על חולי לב ומחלות ריאה להימנע מחשיפה לאוויר בחוץ. מומלץ להישאר בבית ולא לנשום את האובך הכבד.
  • חולי אסתמה ומחלות ריאה חסימתיות החשים יותר צפצופים צריכים להגביר את הטיפול באינהלציות ובסטרואידים על פי הנחיות הרופא.
  • יש להימנע מפעילות גופנית מאומצת היום.
  • בכל החמרה יש לפנות לרופא המטפל.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אובך מעל ת"א. זיהום אוויר
  צילום: ליאב מור
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים