שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו יאמר: אקדם מו"מ; קדימה: לא מספיק

  לקראת פגישתם מחר של ראש הממשלה המיועד ויו"ר קדימה, אומרים מקורבי נתניהו כי הוא יבטיח לקדם את תהליך השלום, אך יימנע מלהתחייב על פתרון שתי מדינות. צחי הנגבי: "אנחנו בדרך לאופוזיציה, בוודאות כמעט מוחלטת"

  בפעם השנייה מאז הבחירות, ייפגשו מחר (יום ו') יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, ויו"ר קדימה, ציפי לבני. נתניהו מתכוון לומר לה שהוא יקדם את את תהליך השלום ויציע לה לנסח יחדיו את קווי היסוד של הממשלה. עם זאת, מקורביו מבהירים שהוא לא יצהיר על נכונות לקבל את נוחסת "שתי מדינות לשני עמים".

   

  לבני ניהלה בתקופתה כשרת החוץ את המגעים עם הפלסטינים במסגרת תהליך אנאפוליס. במדינות המערב שורר חשש שאם תוקם ממשלת ימין צרה, ייפסק המשא ומתן לשלום.

   

  גורמים בכירים בקדימה הבהירו כי התחייבות של נתניהו למשא ומתן מדיני לא מספיקה והדגישו כי כיום העולם מכיר בתהליך אנאפוליס, כבסיס למשא ומתן. הדיונים כללו את כל הנושאים הרגישים, בהם פינוי התנחלויות ונושא ירושלים. על פי הגורמים הבכירים בקדימה, "לא קיים תהליך אחר מלבד זה והאמירה כי הוא נתניהו תומך בתהליך מדיני אינה מספקת ואינה מהווה בסיס לכניסת קדימה לממשלה ולא אמירה מפורשת המתייחסת לאופי התהליך".

   

  ח"כ צחי הנגבי, מבכירי קדימה המקורב ללבני, אמר ל-ynet כי הסיכויים לכך שיהיה מחר שינוי בעמדתו של נתניהו או בעמדתה של קדימה לאחר הפגישה נמוך ביותר: "אנחנו בדרך לאופוזיציה, בוודאות כמעט מוחלטת, צריך להיות משהו מאוד דרמטי כדי שזה ישתנה". הנגבי ביקר היום באתר החרמון וסיפר כי אזרחים רבים ניגשו אליו ושאלו אם יש לו זמן לטייל בצפון בעיצומו של משא ומתן קואליציוני: "ככה זה כשאתה באופוזיציה, יש הרבה יותר זמן", השיב להם.

   

  המגעים להרכבת ממשלה נמשכים, ובישראל ביתנו דורשים את תיק החוץ. בכירים במערכת הפוליטית סיפרו כי גורמים אירופים שונים הביעו דאגה בשיחות עמם מאפשרות מינויו של אביגדור ליברמן לשר החוץ. על פי אותם הגורמים, "באירופה

  רואים בליברמן פוליטיקאי שנע במרחב שבין היידר ולה-פן". מישראל ביתנו נמסר בתגובה לדברים:"הרושם שאנחנו קיבלנו משיחות ופגישות עם מנהיגים באירופה ובארצות הברית בעבר ובהווה הוא הפוך וחיובי".    

  ראש הממשלה המיועד נתניהו מנסה להפחית את מפלס החרדה של המערב. אחר הצהריים נועד עם שליחו של הנשיא ברק אובמה, ג'ורג' מיטשל, ועם האחראי על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולנה. בתום הפגישה אמר נתניהו כי "הפגישה היתה באווירה ידידותית ועניינית מאוד". לדבריו, יהיו עוד פגישות רבות: "יש הרבה על מה לדבר".

   

  גורמים מדיניים בסביבת נתניהו, שהשתתפו בחלק מהפגישה, אמרו כי נתניהו התרשם שאין כוונה להפעיל לחץ על ישראל בסוגיית המאחזים הבלתי חוקיים. האמריקנים אינם דורשים דבר בשלב הזה, "אלא מקשיבים לעמדותיה של ישראל" - כך, לפי מקורבי ראש הממשלה המיועד. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מיטשל ונתניהו
  צילום: AFP
  לבני ומיטשל
  צילום: AFP
  מומלצים