שתף קטע נבחר

לבני: אין התקדמות; נתניהו למקורביו: לא ייצא דבר

במשך כשעה וחצי, לראשונה מאז הבחירות, נועדו יושבי הראש של הליכוד וקדימה. נתניהו ניסה לשדר אופטימיות מול המצלמות ואמר כי "אפשר וצריך למצוא דרך משותפת", אך באוזני מקורביו טען: "לא ייצא מזה כלום". לבני ל-ynet: דרכו אינה נראית דרכי

לראשונה מאז הבחירות ויומיים אחרי שנשיא המדינה הטיל על בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה, נפגשו אמש (יום א') יו"ר הליכוד ויו"ר קדימה, ציפי לבני. במשך יותר משעה וחצי ניסה נתניהו לשכנע את לבני להצטרף לממשלה רחבה בראשותו - למרות התעקשותה להשאיר את קדימה באופוזיציה, על רקע תמיכת סיעות הימין והחרדים בליכוד.

 

בתום הפגישה התייצב נתניהו מול המצלמות, ניסה להביע אופטימיות מסויגת, ואמר כי "אפשר וצריך למצוא דרך משותפת". עם זאת, בשיחות עם מקורביו אמר יו"ר הליכוד כי השתכנע שלא יצליח להקים קואליציה עם קדימה. "לא ייצא מזה כלום", אמר להם. לבני מצדה היתה ברורה יותר ואמרה לכתבים, כי "לא הגענו לשום הסכמה. אין סיבה להרכיב צוותי משא ומתן". 


פגישתם של לבני ונתניהו בירושלים (צילום: גיל יוחנן)

 

השניים לא עסקו בפגישתם בנושאי תיקים וקואליציה. סלע המחלוקת בין השניים היה המשא ומתן עם הפלסטינים. נתניהו אמר ללבני במהלך הפגישה, כי "אני לא נגד מו"מ. יש אתגרים אחרים חשובים לא פחות. המו"מ זה לא הכל". נתניהו הדגיש כי בשורה של נושאים, מסכימות שתי המפלגות על הדרך.  "אנחנו מסכימים בצורך לבצע שינוי בשיטת הממשל וגם בנושא דת ומדינה וכן גיור'. בואי נחפש את הדברים המשותפים", אמר.

 

"אין סיבה שלא נוכל להגיע להבנות"

נתניהו ניסה לשכנע את יו"ר קדימה כי יהיה לה תפקיד מרכזי בממשלה עתידית. "אני מתכוון לנהל מו"מ עם הפלסטינים שתהיי בו שותפה. מול סדר הנושאים הכבדים שעל הפרק עלינו לאחד כוחות ואין סיבה שלא נוכל להגיע להבנות. כבר היו פערים גדולים יותר שגישרו עליהם".  

 

לכתבים אמר נתניהו בתום הפגישה, כי "מצאנו דברים משותפים ויש גישות שונות בתחומים שונים. לדעתי ניתן לגשר עליהם ברצון טוב. אם רוצים למצוא את המאחד זה אפשרי, ואף הכרחי". נתניהו הדגיש: "אני מקווה שניפגש שוב וננסה להגיע לדרך משותפת". השניים סיכמו להיפגש בשנית.

 

נתניהו הדגיש את החשיבות מבחינתו בממשלת אחדות. "הערב הזה ובימים האחרונים נעשו מאמצים להקים ממשלת אחדות אל מול האתגרים והסכנות שבפניהם ניצבת ישראל. זה צו השעה וזהו צו העם". לדבריו, "מול האתגרים חשוב שנשקיע כולנו את המאמץ בימים הקרובים, על מנת למצוא הסכמה בתוכנו".

 

לבני מצידה נשמעה פחות אופטימית. לדבריה, בינה לבין נתניהו "יש מחלוקות קשות בנושא המדיני". יו"ר קדימה הדגישה, כי "בנושא שתי מדינות לשני עמים הוא לא השיב בחיוב. מבחינתי זה מהותי. מבחינתי דבר לא השתנה. אין סיבה להרכיב צוותי מו"מ. לא הגענו לשום הסכמה. מבחינתי אין שום התקדמות בנושאים המהותיים". 

 

בשיחה עם ynet לאחר הפגישה אמרה לבני, כי "השאלה אם תהיה ממשלה היא על השלום. אלו עקרונותיי, עליהם לא אתפשר. דרכו של נתניהו אינה נראית דרכי. אני מאוד שלמה עם עמדותיי, אני יודעת מה נכון ואני יודעת מה אני רוצה ולכן מבחינתי לא התקדמתי וברור לי מאוד מה צריך להיות".

 

הפגישה התארכה, נתניהו ולבני הזמינו אוכל

פגישתם של השניים במלון ענבל בירושלים התארכה מעבר למצופה. השניים שוחחו יותר משעה וחצי בארבע עיניים, כשאפילו המאבטחים לא הורשו להיכנס לחדר הדיונים "חרמון" שבו דנו השניים במרכז הכנסים של המלון. בחדר זה נהגה לבני בעבר לקיים פגישות עם איש צוות המו"מ הפלסטיני, אבו עלא. בשלב כלשהו ביקשו השניים להזמין אוכל, ואל חדר הוכנסו כריך אבוקדו עבור לבני, והמבורגר וצ'יפס עבור נתניהו.

 

במערכת הפוליטית נשמעו טענות על כך שנתניהו התחייב לפני האיחוד הלאומי כי בקווי היסוד של הממשלה לא

תופיע התייחסות למפת הדרכים או ועידת אנאפוליס. עם זאת, בלשכת נתניהו טענו כי "אין התחייבות כזאת לא בכתב ולא בעל-פה".

 

שעות ספורות לפני הפגישה כינסה לבני את חברי סיעת קדימה והציגה עמדה נוקשה, שכמעט ואינה מותירה פתח להצטרפות לממשלה. לבני אמרה כי "ימים אלה הם המבחן של קדימה", ולדבריה המפלגה תהיה "אופוזיציה אחראית", ש"תילחם בכוח" על הדרך אותה הציגה לציבור. רוב חברי הסיעה התייצבו מאחורי לבני, אך השר שאול מופז, מספר 2 במפלגה, נשמע מסויג יותר.

 

נתניהו ייפגש היום עם יו"ר העבודה, אהוד ברק. מפלגת העבודה הודיעה כבר שפניה לאופוזיציה, אולם במהלך היום נשמעו לחשושים במפלגה, לפיהם ברק מנסה לגשש ולבדוק אפשרות שמפלגת העבודה תסכים להיכנס לממשלה. מלשכתו של ברק הכחישו את הדברים וטענו בתוקף כי מפלגת העבודה לא תשב בממשלה. אלי אורן, יו"ר מזכירי הסניפים בעבודה, אמר ל-ynet כי "השטח מתנגד להליכה לאופוזיציה".


פורסם לראשונה 22/02/2009 21:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הצעה נדיבה?
צילום: דודי ועקנין
לבני. עומדת על שלה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים