שתף קטע נבחר

הערכות: המלצה נגד אולמרט בעוד 2 פרשות

לאחר שהיועץ המשפטי מזוז הודיע לאולמרט על המלצה להעמידו לדין בפרשת טלנסקי, מעריכים גורמי אכיפה כי המשטרה תמליץ להעמידו לדין בעוד שתי פרשות. בפרשת כרמיה, הוא ייצא כנראה בלא פגע. בכיר בפרקליטות: "אולמרט רימה ושיקר ביודעין"

אחרי ההחלטה להעמיד לדין את ראש הממשלה, אהוד אולמרט, בפרשת טלנסקי מתחזקת ההערכה בקרב גורמי אכיפה שלמשטרה לא יהיה מנוס מלהמליץ להעמידו לדין בשתי פרשות נוספות שהחקירה בעניינן תמה: פרשת המינויים הפוליטיים ברשות לעסקים קטנים ופרשת מרכז ההשקעות. בעניין מרכז ההשקעות, מסר אמש היועץ המשפטי, מני מזוז, כי בקרוב תימסר הודעה בעניין.

 

בפרשה אחרת שבה נקשר שמו של אולמרט, "הבית ברחוב כרמיה", אומרים אותם גורמים כי נראה שאין די ראיות להמליץ על העמדתו לדין. במהלך השבועות האחרונים נחקר ראש הממשלה באינטנסיביות, על-פי בקשתו, על מנת לסיים את החקירות. ביום שישי האחרון סיימו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה לחקור אותו, והוא ישוב להיחקר רק לצרכי השלמות. בתקופה הקרובה יעסקו החוקרים בסיכום כלל הראיות והעדויות שנאספו לצורך גיבוש החלטה והמלצה.

  

לאחר שהוחלט להשמיט את סעיף השוחד בפרשת "מעטפות הכסף", אמר ל-ynet גורם בכיר בפרקליטות כי הפרשה "מעוררת סימני שאלה בנוגע לשוחד. מדובר בשר בכיר שבאופן שיטתי לקח כספים מידיד אמריקני ובתמורה כתב עבורו מכתבים לאנשי עסקים נוספים. שהציבור יחליט אם אחרי שקוראים את סעיפי הפרשה, לא צריך להעמיד אותו לדין".

 

כתב האישום נגד אולמרט יכלול עבירות של קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים. לדברי גורם אחר, הייתה בפרקליטות התלבטות אם להעמיד את אולמרט לדין גם בעבירה של שוחד, אולם לדבריו לבסוף הגיע הצוות שטיפל בתיק למסקנה כי על בסיס הראיות - יהיה קשה מאוד להוכיח זאת. התלבטות אחרת הייתה בנוגע לעיתוי ההודעה על כתב האישום: מצד אחד היה מי שסבר כי יש לחכות לחילופי השלטון ומהצד השני היה מי שסבר שמרגע שההחלטה התקבלה - יש לפרסמה.

 

"כאשר נגמר עניין כלשהו ויש החלטה בשלה - אזי היא צריכה להתפרסם. אנחנו לא שומרים החלטה במגירה", אמרו גורמים בפרקליטות. לדבריהם, לפרקליטות יש די ראיות כדי להבטיח הרשעה עתידית בבית המשפט. הראיות כוללות את יומניה של ראש לשכתו של אולמרט לשעבר, שולה זקן, ואת עדויותיו של איש העסקים אורי מסר. יצויין כי ההחלטה על כתב אישום בכפוף לשימוע התקבלה גם בנוגע לזקן.  

 

"אולמרט רימה את המבקר ביודעין"

"האם נראה סביר ששר אוצר שכיהן גם כשר התעשייה והמסחר קיבל סכומי עתק מאנשי עסקים, לא מדווח לאף אחד ומסתיר זאת ממבקר המדינה? ברור שאותו שר רימה את המבקר ושיקר לו ביודעין", תהו הגורמים. לדבריהם, בניגוד לדברי מקורבי אולמרט, קשה להגדיר את התנהגות הפרקליטות בפרשה כ"פחדנית" וכי כאשר מדובר בפרשה מסוג כזה, יש להתלבט בה שוב ושוב.

 

הגורמים הוסיפו כי לא יזמו פנייה לפרקליטי אולמרט על-מנת לאחד את הטיפול בפרשות "ראשונטורס" ו-"מעטפות הכסף" ומבחינתם השימוע בפרשה הראשונה יתקיים במועדים שנקבעו לו בחודש אפריל. "אם אולמרט ירצה לאחד את השימועים, הוא יצטרך להגיש בקשה ואנחנו נשקול אותה בהתאם", אמרו הגורמים.

 

אמיר דן, יועץ התקשורת של ראש הממשלה, התייחס להחלטה להגיש כתב אישום נגד אולמרט ואמר כי "למרות שהוכח חד-משמעית שעדותו של טלנסקי היתה שקרית, ולמרות שכבר חודשים ארוכים לא ניתנת בידי ההגנה הזכות הבסיסית להשלים את חקירתו הנגדית של טלנסקי - כל אלה לא מפריעים לפרקליטות להמשיך ולנפנף בעדויותיו הראשונות השקריות והסותרות כאילו כל מה שקרה לאחר מכן לעיני בית המשפט והציבור כולו לא התרחש מעולם". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. התלבטות בנוגע לשוחד
צילום: גיל יוחנן
צילום: פלאש 90
התלבטות בנוגע לעיתוי. מזוז
צילום: פלאש 90
מומלצים