שתף קטע נבחר

מומחית: תידרש הוכחה לכוונת המרמה

מזוז הודיע שראש הממשלה יואשם בפרשת "מעטפות הכסף", אך עו"ד דבורה חן, בכירה לשעבר בפרקליטות, מציעה לחכות לשימוע. בכל מקרה, היא מדגישה ש"קשה להוכיח את 'היסוד הנפשי' בעבירות"

חכו רק רגע, בבקשה. בערב שבו הודיע היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, על כוונתו להגיש כתב אישום נוסף נגד ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מציעה עו"ד דבורה חן, לשעבר בכירה בפרקליטות המדינה לחכות לשימוע. רק לאחריו תתבהר התמונה המדויקת בפרשה הסבוכה המכונה "מעטפות הכסף".

 

עו"ד חן, מומחית במשפט פלילי ובכירה לשעבר בפרקליטות המדינה, הדגישה בשיחה עם ynet כי "מדובר בפרשה שהשתרעה על פני לא מעט שנים ובמערכת יחסים מאוד מורכבת. לראש הממשלה תינתן אפשרות לשימוע ואני מעריכה שייעשה בה שימוש. התמונה הנכונה והמדויקת יותר תתבהר לאחר השימוע".

 

שני סעיפי האישום שבגינם מתכוון מזוז להעמיד את אולמרט לדין הם מרמה והפרת אמונים, וקבלת דבר במרמה.

 לדברי עו"ד חן, בעבירות מעין אלו נדרשת עבודה מאומצת להוכחת האישומים. "התביעה צריכה להוכיח לא רק את העובדות אלא גם את כוונת המרמה.

 

"עבירות מרמה מטבען יותר קשות להוכחה מכיוון שלא תמיד המעשה המיוחס מצביע בהכרח על הכוונה הפלילית (היסוד הנפשי) הנדרשת בעבירות אלו. קשה להוכיח 'יסוד נפשי'", היא מסבירה.

 

ומה לגבי הראיות הקיימות? "כרגע אנו חיים מעדות טלנסקי שהושמעה בבית המשפט. איננו מכירים את העדויות האחרות כדי שיהיה אפשר לגבש דעה. צריך להכיר את עדויות אורי מסר, שולה זקן - אם דיברה - ואולמרט עצמו".

 

לגבי הענישה האפשרית, מדגישה עו"ד חן כי "הענישה היא תולדה של חומרת המעשים שמוכחים בבית המשפט. כרגע, טרם השימוע, קשה מאוד לדעת מה בכלל יהיה בבית המשפט".

 

לבסוף היא מזכירה ש"בעבר נפתחו מספר תיקים נגד ראשי הממשלות השונים שנראו מורכבים וטרם הוגש כתב אישום נגד אף ראש ממשלה. אני לא אומרת שככה גם יהיה בתיק הזה, אולם אנו נמצאים בתחילת הדרך וצריך להמתין לאחר השימוע, לפחות לתחילת המשפט".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. העיקר הכוונה
צילום: אמיל סלמן, ג'יני
דודו פריד
עו"ד דבורה חן
דודו פריד
פרקליט המדינה, משה לדור. הראשון להאשים ראש ממשלה?
צילום: גיל יוחנן
מומלצים