שתף קטע נבחר

ח"כ הורוביץ בנאום ראשון: הכנסת בכוננות ספיגה

ניצן הורוביץ אמנם החליף מקצוע, אבל גם על דוכן הנואמים תנועות הידיים המפורסמות נשארו ללא שינוי. אחד העוזרים הפרלמנטריים העיר: "הוא עלול לתת לי סטירה בטעות". גם מירי רגב נאמה לראשונה, ונזכרה שוב בילדות בקריית גת

הבמה שלהם: חמישה חברי כנסת חדשים נשאו היום (ד') את נאומי הבכורה שלהם במליאת הכנסת. אחוזי התרגשות הם עלו אחד אחר השני לדוכן הנואמים וסיפרו על ה"אני מאמין שלהם". ניצן הורוביץ (מרצ), מירי רגב ואופיר אקוניס (ליכוד) מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) ופרופ' דניאל הרשקוביץ (הבית היהודי).

 

הנואם הראשון היה העיתונאי לשעבר ניצן הורוביץ שאמנם החליף את מקצועו, אבל תנועות הידיים המפורסמות נשארו ללא שינוי גם מעל דוכן הנואמים. "אם הוא יעשה תנועות יותר חדות הוא עלול לתת לי סטירה בטעות", אמר אחד העוזרים הפרלמנרטים שישב - בכלל - ביציע.

 

הורוביץ עצמו אמר: "אני חש שעוד לא אבדה תקוותנו להיות חופשיים בארצנו. נבחרתי לכנסת כדי לדאוג שנהיה אזרחים חופשיים בארצנו. זו המחוייבות שלי. לכל מי שמצפה שהכנסת הזו תהיה שונה: אל תשבו בחיבוק ידיים. חבריי ואני בסיעת מרצ וגם בסיעות אחרות זקוקים לכם, לרעיונות שלכם, ואני קורא גם לאנשים שיושבים בבית לא להסס ולהיות חלק בעשייה הפרלמנטרית גם שלי בכנסת".

 

מליאת הכנסת היתה דלילה ומנומנמת יחסית. כ-30 חברי כנסת האזינו לנאומים הנרגשים. "צריך להסביר להם שזו הפעם האחרונה שהם יוכלו לדבר ללא קריאות ביניים", אמר ח"כ יולי אדלשטיין שהאזין לנאומים. יו"ר הכנסת בפועל, ח"כ מיכאל איתן נאלץ להעיר מדי פעם בשל רעש ששרר במליאה בין הנאומים.

 

"אני חושב שאנחנו שומעים דברים חשובים שמשקפים עמדות שונות ... אני מבקש לתת כבוד ולהתנהג בהתאם...". בהזדמנות זו העיר לח"כ יואל חסון מקדימה ואמר: "יש מקום מאחורי האולם שאפשר לשוחח על כוס קפה... למה להפריע כאן?"

  

ח"כ רגב שנאמה אחריו דיברה שוב על הבית ועל הילדות. "אני נושאת את נאום הבכורה שלי בכנסת ברגש של יראת כבוד, ברוח של שליחות, בהבנה של אחריות, ובהתרגשות אישית רבה. אני מירי, בת לפליקס ומרסל סיבוני, שעלו לארץ ממרוקו, והגשימו את האמונה הציונית שלהם במקום מגוריהם בעיר הפיתוח קריית גת. הורי חינכו אותי לאהבת הארץ, לאהבת המסורת ולאהבת האדם. אני מביאה לכנסת את הקול המיוחד הזה, של הציונות החמה של קריית גת".

 

היא דיברה על שירותה הצבאי, והציגה את האני מאמין שלה. בין היתר דיברה על הצורך לחזק את הפריפריה. היא אמרה כי תגיש הצעת חוק שתחייב העדפה מתקנת של תושבי הפריפרייה.

 

ח"כ דניאל הרשקוביץ "הביא" קהל ביתי. ליציע עלו במהלך נאומו עוזריו הפרלמטרים והאזינו לו. "עד עכשיו במהלך הבחירות שמעתי אותו נואם במקומות רבים - אבל במליאת הכנסת זה מרגש באופן מיוחד",

 אמר אחד מעוזריו. לאחר שנאם נרשמה לחיצת יד גם עם יריבו העיקש מהבחירות האחרונות - ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) מהאיחוד הלאומי. מי שלא לחצה את ידו - היא ציפי חוטובלי - שניגשה אליו והסתפקה בברכה בעל פה. חוטובלי נמנעת באופן קבוע מלחיצת יד לגברים ממניעי דת.

 

אופיר אקוניס, בעבר יועץ התקשורת של נתניהו והיום ח"כ בעצמו, קיבל חיבוק "צבאי" מרשים לאחר נאומו מח"כ יוסי פלד. ח"כ זבולון אורלב הוותיק אף נתן לאקוניס "ציון לשבח" על הנאום. וח"כ אליעזר מנחם מוזס סיכם את נאומו במילים: "אני תפילה לבורא עולם שינחני במעגלה צדק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הורוביץ. דיבר עם הידיים
צילום: ירון ברנר
רגב. הציונות החמה של קריית-גת
צילום: אלי מנדלבאום
הרשקוביץ. לא נלחץ מחוטובלי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים