שתף קטע נבחר

הערבים בכנסת זועמים: אין ייצוג בוועדות הזמניות

בכנסת הוחלט כי בוועדות הזמניות, שיפעלו עד להקמת הממשלה החדשה, יהיה ייצוג למפלגות שלהן יותר מחמישה ח"כים. התוצאה - הערבים בחוץ. ח"כ חנין: מתחיל הטרנספר הפוליטי נגד הערבים

עושים סדר באופן זמני - אבל לא כולם מרוצים: הוועדה המסדרת בכנסת אישרה הבוקר (יום ד') את חלוקת המקומות בשתי הוועדות הזמניות שיפעלו עד להקמת הממשלה החדשה. לפי הסידור הזמני - לא יהיו ערבים בוועדת החוץ והביטחון ובוועדת והכספים. אישור הוועדות טעון את אישורה של מליאת הכנסת. במפלגות הערביות רותחים מכעס.

 

על-פי ההחלטה, בוועדות הזמניות יהיו מיוצגות סיעות שלהן חמישה מנדטים ומעלה. חברי הסיעות הערביות זעמו על כך שלא יהיו חברות בוועדת הכספים. ח"כ דב חנין מחד"ש: "אנחנו רק בתחילת הכנסת - וכבר מתחיל הטרנספר הפוליטי נגד הערבים. לא יעלה על הדעת שבוועדת הכספים לא יהיה אפילו נציג אחד של המיעוט הערבי בישראל".

 

ח"כ אחמד טיבי זעם: "זה שקדימה ומפלגת העבודה לא הצביעו נגד ההצעה זו בושה". ח"כ אופיר פינס מהעבודה השיב: "אנחנו לא עובדים אצלכם, טיבי". טיבי החזיר אש: "מרחיקים ערבים מוועדת כספים, נראה לך שזה בסדר?" פינס: "מי שאומר לא להצביע למפלגות של יהודים זה אתה. רק אתה. אני עוד לא אמרתי לא להצביע לערבים". בשלב זה התערב בוויכוח מזכ"ל העבודה, ח"כ איתן כבל, שהרגיע: "חברים, יש לנו עוד דרך ארוכה באופוזיציה יחד".

 

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה הודיע כי הוא מתכוון לפעול לכך שיינתן ייצוג לסיעות הערביות בוועדת הכספים הקבועה, "בעוד שמתן ייצוג בוועדת החוץ והביטחון מעורר בעיתיות ויש להימנע ממנו.

 הרי שלא סביר שהסיעות הערביות המייצגות ציבור אזרחים גדול לא תקנחה חלק בנעשה בוועדת הכספים".

 

יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יואל חסון: "קדימה שתבוא ותדון כמנהיגת האופוזיציה על הרכב הוועדות הקבועה תתחשב בכל מרכיבי האופוזיציה הצפויה, ותדאג ליצוג הולם שלהם בוועדות הכנסת השונות"

 

לאחר ההחלטה אמר ח"כ זבולון אורלב מהבית היהודי, שגם סיעתו אינה מיוצגת בוועדות אלה: "הרכב הוועדות הזמניות אינו עקרוני ולא צריך לייחס אליו עניינים מהותיים. על המפלגות הגדולות חלה אחריות לפתור את סוגיית המפלגות הקטנות ולתת להן ייצוג על חשבונן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
טיבי. מרחיקים ערבים מהוועדה
צילום: גיל יוחנן
חנין. טרנספר פוליטי
צילום: עמית מגל
מומלצים