שתף קטע נבחר

בכיר בליכוד: נתניהו לא רוצה את ברק לבדו

מתברר כי מאחורי הניסיון של יו"ר העבודה לגייס תמיכה בכניסה לקואליציה, עומד ראש הממשלה המיועד, שאינו חפץ בברק כ"שר ביטחון מקצועי" בלבד, אלא רוצה את כל מפלגתו. בכיר בליכוד: "נתניהו רוצה את כולם. הכל או כלום". היום יעלה המו"מ עם מפלגות הימין הילוך, ונתניהו ייפגש עם ליברמן

"בנימין נתניהו רוצה את אהוד ברק בממשלתו יחד עם כל סיעת העבודה". כך הבהירו הלילה (יום ה') בשיחה עם ynet גורמים בכירים בליכוד, המקורבים למשא ומתן הקואליציוני ולמגעים בין ראש הממשלה המיועד ובין יושב ראש העבודה ברק.

 

מעשה מרכבה - כותרות אחרונות:

 

על פי הגורמים, בשיחות בין שני האישים לא עלתה האפשרות כי ברק יפרוש מהעבודה ויצטרף לממשלה לבדו כשר ביטחון מקצועי. עוד ציינו הגורמים כי נתניהו הדגיש בשיחות בארבע עיניים עם יו"ר העבודה כי הוא מעוניין שכל סיעת העבודה תצורף לקואליציה - ולא רק חלקים ממנה.

 

מאז ליל הבחירות, וביתר שאת מאז שהחלו המגעים בין נתניהו ובין ברק, תוהים במערכת הפוליטית האם עשוי ברק לבצע "מעשה משה דיין" – לפרוש מן העבודה ולהצטרף לממשלתו של נתניהו על תקן שר ביטחון מקצועי. כעת מתברר כי ראש הממשלה המיועד ככל הנראה לא הבטיח לברק את תפקיד שר הביטחון אם לא יצליח להביא עימו את כל הסיעה, שתהווה חלק אינטגרלי מהקואליציה.

 

"בשיחות ביניהם לא דובר על כך שהוא יבוא לבד", אמר ל-ynet גורם בכיר בליכוד. עם זאת, ציין הגורם כי "אין לדעת מה יקרה בעוד שבועיים, ומה יקרה אם העבודה תתפלג, אך לפי שעה נתניהו רוצה את כולם. הכל או כלום".

 

פרטים אלה, המתגלים כאן לראשונה, עשויים להסביר את מאמצי השכנוע של ברק בימים האחרונים בתוך מפלגתו. יו"ר העבודה קיים ומקיים שיחות עם חברי כנסת ופעילים מרכזיים ברחבי הארץ, בניסיון לשכנע אותם לתמוך בהצטרפות לממשלה.

 

הבוקר יעלה המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד למפלגות הימין הילוך. צוותי המו"מ של הליכוד ושל ישראל ביתנו צפויים להיפגש הבוקר בכפר המכביה, ולהתחיל לנסח את טיוטת ההסכם הקואליציוני בין שתי המפלגות. בצהריים ייפגש צוות המו"מ של הליכוד גם עם הצוות המקביל של ש"ס.

 

פגישה נוספת צפויה להתקיים היום בין נתניהו לאביגדור ליברמן, כדי להגיע לסיכום בנוגע לנושאים הרגישים במשא ומתן, בהם חלוקת התיקים בממשלה. נושא זה טעון, שכן ליברמן דורש הן את תיק החוץ והן את תיק המשפטים, דרישות שמעוררות מחלוקת וסערה במערכת הפוליטית. נתניהו נפגש אתמול עם יו"ר ש"ס, אלי ישי, ואמר לו כי בכוונתו להרכיב ממשלה במסגרת 28 הימים הראשונים כפי שקובע החוק.

 

התנגדות נרחבת בתוך העבודה

לפי שעה, רוב חברי הכנסת של סיעת העבודה מתנגדים לכך, וגם השרים בנימין בן אליעזר ושלום שמחון דחו טענות לפיהם הם עוסקים בגיוס קולות במרכז המפלגה בעד הצטרפות לממשלה. השר שמחון אמר: "אני בעד הליכה לאופוזיציה. אני לא צריך לצעוק את זה. אני לא עושה שום דבר שנועד להכניס אותנו לקואליציה".

 

מקורביו של בן אליעזר הכחישו כי אנשיו מטלפנים לחברי מרכז ומבקשים את תמיכתם בהצטרפות לקואליציה.

עם זאת, בכירים המתנגדים להצטרפות לקואליציה טוענים כי ברק ואנשיו פועלים לגיוס רוב.

 

בתוך כך, על רקע המתיחות שנוצרה בעבודה סביב נושא ההצטרפות לקואליציה, קרע ממשי נוצר בין ברק ובין ח"כ שלי יחימוביץ'. גורמים בעבודה ששוחחו עם ברק סיפרו השבוע לעיתונאים כי יו"ר העבודה שאל אותם אם יתנגדו להצטרפות לממשלה אם יחימוביץ' תתמנה לשרת התמ"ת.

 

אתמול הודיעה יחימוביץ' כי אכן קיבלה הצעה מברק לכהן בתפקיד, אולם זמן קצר לאחר מכן פרסם ברק הודעה חריפה שבה הכחיש לחלוטין דברים אלה, וכינה אותם "מופרכים". אחר הצהריים צפוי להתקיים כנס של מחוז הקיבוצים בעבודה ושל ראשי סניפים נגד הכניסה לממשלה, בו ישתתפו גם חברי כנסת המתנגדים להצטרפות לממשלת נתניהו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישת נתניהו-ברק
צילום: דודו אזולאי
ליברמן. ייפגש היום עם נתניהו
צילום: דודי ועקנין
מומלצים