שתף קטע נבחר

"מקרה א' מורכב - אבל לדור החליט בלב שלם"

משה קצב יואשם באונס בעוד כשבועיים, ככל הנראה בירושלים. בפרקליטות יש אמנם מי שצופה "זיכוי מוחלט" - אך בכירים אחרים מדגישים: עשינו השלמות חקירה, מזוז וגם לדור שלמים ב-100 אחוז עם ההחלטה. עו"ד של קצב: יהיה קרב איתנים

יותר משנתיים וחצי חלפו מאז התפוצצה פרשת קצב. סוף פסוק עוד רחוק, אבל בעוד כשבועיים צפוי להגיע התיק - באופן סופי, הפעם - לבית המשפט. הנשיא לשעבר יואשם גם בעבירת אונס - אחרי החלטת היועץ המשפטי לממשלה. למרות ביקורת מבית ומחוץ, מתעקש גורם בכיר בפרקליטות המדינה בשיחה עם ynet כי "היום מזוז ובכירי הפרקליטות לא היו אומרים שתיק קצב קשה ובעייתי כפי שאמרו בבג"ץ לפני כשנה".

 

רק בשנה שעברה הגנה המדינה על הסדר הטיעון שהתגבש בתיק - ממנו חזר קצב ברגע האחרון - ולמעשה טענה שאין להאשימו באונס. "מאז נעשו השלמות חקירה רבות ובכירי המערכת נותנים אמון מלא בגרסת המתלוננות. הם שלמים ב-100 אחוז עם ההחלטה להגיש כתב אישום בגין אונס", אמר הגורם הבכיר.

 

כתב אישום נגד הנשיא לשעבר - סיקור מקיף ב-ynet:

 

החלטת מזוז ופרקליט המדינה משה לדור - להגיש כתב אישום נגד קצב באשמת אונס ומעשה מגונה בכוח בא' ממשרד התיירות, וכן הטרדות מיניות נגד שתי עובדות נוספות, עוררה סערה גדולה במערכת אכיפת החוק. הן מהפרקליטות עצמה והן מבחוץ נשמעה ביקורת על משך הזמן שחלף עד להחלטתו של מזוז. היו גם שטענו כי היועץ המשפטי ראה בהגשת כתב האישום "עניין אישי" ולכן עשה זאת.


מחוץ לביתו של קצב בקריית מלאכי, אמש (צילום: צפריר אביוב)

 

גורם בפרקליטות, המעורה בתיק, טוען כי "הראיות בתיק חלשות, לדעתי לא היה צריך להגיש כתב אישום כלל.

 אין ספק שהאווירה הציבורית והתנהלות התיק מאז התפוצצה הפרשה לוקים בחסר. אני בספק אם בית המשפט לא יזכה את קצב זיכוי מלא".

 

אך גורמים אחרים מבקשים להגן על הצעד: "כבר בעתירה לבג"ץ אמרנו שהמקרה של א' ממשרד התיירות מורכב ולא פשוט - אבל הנטייה הברורה הייתה להגיש את התיק למרות הקשיים הראייתיים שהיו בו בעבר. עסקת הטיעון הייתה הרע במיעוטו". הגורם אמר עוד כי באותה עת, "הצגנו רק את הקשיים הראייתיים, ועדיין הנטייה הברורה הייתה להגיש את כתב האישום".

 

לדור נפגש עם א' - והשתכנע

ביום רביעי שעבר נפגשו לדור והצוות המסייע עם א' ממשרד התיירות. לדברי גורמים בכירים המעורבים בתיק, לדור התרשם מאמינותה של א' ולאחר הפגישה איתה החליט בלב שלם לקבל את דעתו של מזוז ולהגיש כתב אישום.

 

הגורם הבכיר אף התייחס לעובדה שהצוות המטפל, שכלל את עורכי הדין ניסים מרום ורונית עמיאל, טען כי יש קשיים ראייתיים בתיק שיקשו על הגשתו לבית המשפט: "יש לזכור שגם לדור, גם מזוז וגם המשנה לפרקליט המדינה שוקי למברגר היו נחרצים

 בעמדתם להגיש את כתב האישום". לדבריו, אמנם נשמעו עמדות שונות, אך הצוות המסייע מעולם לא טען שהתיק אינו ראוי לאישום.

 

לדברי גורם בכיר נוסף, יש מחלוקות בין פרקליטים "וזה לגיטימי", ולכן גם מובנת דעתו של פרקליט מחוז ירושלים אלי אברבנאל, שטען לפני כשנה שאין להגיש כתב אישום. "אברבנאל לא מעורב בתיק בשנה האחרונה, שנה שבה נעשו השלמות חקירה רבות שיכול להיות שהיו משנות עבורו את התמונה", אמר הגורם.

 

כתגובה להטחת האשמות במזוז - על משך הזמן הרב שחלף והעניין האישי שלו באישום חמור - מציינים גורמי הפרקליטות שהיועץ העדיף לספוג את האש בזמן שחיכה ושקל, בתום דיונים ממושכים. "צריך לזכור שגם לדור מאמין בלב שלם בתיק, אז אי אפשר לטעון שזה עניין אישי". 

 

ציון אמיר: "נשתמש בהתנהלות מזוז במשפט"

כתב האישום נגד קצב יוגש בשבועיים הקרובים לבית המשפט המחוזי. זה יכול לקרות או בירושלים או בתל-אביב, אך הנטייה בפרקליטות היא לבחור בבירה - ולו רק בשל החשיבות של כתב אישום נגד נשיא לשעבר. טיוטת כתב האישום הושלמה כמעט לגמרי, ונדרשים עוד כמה תיאומים טכניים.

 

ומה מתכנן קצב עצמו? אחרי שזכה לתמיכה ממקורביו בעת שהסתגר בביתו, ייצאו עורכי הדין לעוד קרב נחוש - הפעם על כל הקופה.

 "אין ספק שהולך להיות קרב איתנים", אמר ל-ynet פרקליטו של משה קצב, עו"ד ציון אמיר. "החומרים בתיק מוכיחים את חפותו של קצב ומרסקים את ראיות התביעה".

 

על קו ההגנה הצפוי אמר אמיר: "צריך להוכיח ברחל בתך הקטנה שטענות א' ממשרד התיירות הן שקר ביסודן. המרכיב העיקרי במשפט יהיה לקעקע את הגרסאות שהיא מסרה במשטרה. גם התנהלות היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות יהיו חלק מהמשפט, והכל במטרה להגיע לחקר האמת. נחתור לשם ואף נגיע לשם", הבטיח.


פורסם לראשונה 08/03/2009 23:52

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לדור. לב שלם
צילום: גיל יוחנן
קצב. קרב איתנים
צילום: AFP
מזוז. לא אישי
צילום: חיים צח
א' ממשרד התיירות. מקרה מורכב
צילום: ערוץ 10
מומלצים