שתף קטע נבחר

אורבך דיבר בכנסת על אסתר והיפהפייה הנרדמת

בנאומו הראשון בכנסת דיבר חבר הכנסת הטרי מהבית היהודי על הציונות הדתית: "הציונות הדתית היא בכלל שילוב של אסתר המלכה מהמקורות שלנו ושל היפהפייה הנרדמת". ח"כ לוין מהליכוד: "לא הכל שפיט. שופטים המחזיקים בעמדות קיצוניות אינם כשירים להכריע בשאלות ערכיות"

האם הציונות הדתית היא היא אסתר המלכה או שמא היפהפיה הנרדמת? חבר הכנסת אורי אורבך (הבית היהודי) נשא היום (ב') נאום ראשון במליאת הכנסת, בסגנון המיוחד לו - שזכה גם לכמה צחקוקים במליאה.

 

"יש סמליות מסוימת מבחינתי בעובדה שהנאום הראשון שלי הוא בתענית אסתר", פתח אורבך. "כי הציונות הדתית, שאני נמנה עם בניה, נדמית בעיני כאסתר המלכה. היא מודעת לגודל השליחות, אבל קצת חוששת ממנה.

היא חשה לפעמים שאך במקרה היא נקלעה לבית המלך, היא נעה בין שאיפות מלכות לבין הרגשה, אם תסלחו לי על הביטוי - שזה גדול עליה".

 

אורבך המשיך בדימוי וגייס גם דמות מהאגדות: "ואולי הציונות הדתית היא בכלל שילוב של אסתר המלכה מהמקורות שלנו ושל היפהפייה הנרדמת מהספרות העולמית. בניה ובנותיה של התנועה שלנו הם חלק משמעותי בכל תחום מחיינו, אבל מסתובבים בתחושה קבועה של נמיכות רוח, בהרגשה שאנחנו לא זוכים להכרה לפי ערכנו".

 

הוא המשיך בדימויים מהאגדות: "אנוכי הקטון רוצה להיות בין אלו המעירים את היפהפייה הנרדמת שלנו, שהיא לפעמים גם יפהפייה נדהמת. נדהמת כשלא אוהבים אותנו, נדהמת איך זה שפתאום עוקרים יישובים שאנחנו בנינו בעמל רב ובזעה, איך זה שלא אומרים לנו תודה על מי שאנחנו. זו יפהפייה נרדמת, שלפעמים נרדמת בשמירה. לא מבינה שבלי מאבק על רוח העם הזה לא נוכל לעמוד במבחנים הגדולים. אנחנו צריכים להביא לביטוי פוליטי, ציבורי ותקשורתי, את התנועה שנשענת על יהדות, על ציונות ועל דאגה לזולת...".

 

הוא סיפר מה בכוונתו לעשות בכנסת ואמר בין היתר: "אפעל בכנסת לחקיקת חוקים של שכל ישר והיגיון בריא. נשמיע בתנועה שלנו קול של יהדות מודרנית, שרוצה שותפות ולא רק עימות, שיודעת כי חינוך ליהדות איננו פריבילגיה של החינוך הדתי, אלא מצרך יסוד גם בחינוך הממלכתי...

בכנסת הזו נוכל לומר בשם המחנה הדתי והלאומי עוד משהו חשוב: אנחנו לא צריכים לקבל לגיטימציה מספינאים, מיחצ"נים ומאנשים שגילו את אור השלום ואחוות העמים".

 

הוא גם עקץ את קדימה: "אם הם חושבים להצטרף לממשלה כדי 'להלבין' אותנו, כדי להיות המבוגר האחראי ששומר עלינו, מוטב שיישארו עם תחושת הגדלות המזויפת שלהם באופוזיציה. הרי אלו אנשי מחנה השלום החדשים שאך אתמול שרו בבית"ר 'שתי גדות לירדן' והיום הם שרים 'שתי מדינות לשני עמים' ממש באותה התלהבות. נשארה רק המילה 'שתי' מכל האידיאולוגיה.... מדברים קדימה ומחפשים איך לברוח אחורה. אנחנו נישאר נאמנים לארץ ישראל שלנו, השלמה".

 

גם חבר הכנסת יריב לוין (ליכוד) עלה לראשונה על דוכן הנואמים. הוא דווקא התמקד במערכת המשפט. "יש לבצע מהפכה של ממש במערכת המשפט. לא הכל שפיט, ושופטים המחזיקים בעמדות קיצוניות הסותרות ערכים בסיסיים המשותפים לרוב העם, אינם כשירים להכריע בשאלות ערכיות, שהן עניין של מדיניות והשקפת עולם. בל נטעה, מערכת המשפט חשובה לכולנו.

 

"אין הכוונה, חלילה, להרוס את המערכת, כפי שמנסים לצייר זאת המושכים בחוטיה. ההיפך הוא הנכון. אני מבקש להשתתף במאמץ להציל את מערכת המשפט מידי חלק מראשיה, אשר שכחו זה מכבר מושכלות יסוד בשיטה הדמוקרטית, ובפסיקותיהם הם מפוררים את יסוד השיטה - עקרון הפרדת הרשויות", אמר לוין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורבך. דימויים מהמגילה והאגדה
צילום: ערוץ הכנסת
לוין. לא הכל שפיט
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים