שתף קטע נבחר

נשיא עצרת האו"ם: האיומים על ישראל? רק מילים

מיגל ד'אסקוטו ברוקמן, הידוע באיבתו למערב, טען כי היחס לפלסטינים מזכיר לו יותר ויותר את משטר האפרטהייד בדרום אפריקה. הוא נשאל מה דעתו על קריאת נשיא איראן למחוק את ישראל מהמפה והשיב: "מילים לא הורגות"

נשיא עצרת האו"ם, מיגל ד'אסקוטו ברוקמן, הידוע באיבתו לישראל ולמערב, ניסה להגן הלילה (יום ד') על איראן וטען כי ארצות הברית עושה לה "דמוניזציה". הוא השווה את היחס של ישראל לפלסטינים לזה של דרום אפריקה בתקופת האפרטהייד והתייחס בביטול לאיומי הנשיא האיראני, מחמוד אחמדי-נג'אד. 

 

ד'אסקוטו כינס מסיבת עיתונאים בניו יורק לאחר שובו ממסע בן שלושה שבועות, שכלל ביקור בטהרן. הוא שיבח את הממשל האיראני על רצונו לקדם את המצב באזור ועל שיתוף הפעולה שלו עם טורקיה ופקיסטן. "אני לא חושב שמישהו יכול להטיל ספק בכך שעושים דמוניזציה לאחמדי-נג'אד. ארצות הברית פועלת בדרך זו מאז ומתמיד, ובמקביל מעניקה תמיכה לרודנים".

 

נשיא העצרת הפנה את חציו גם לישראל ושב על עמדתו לפיה הכיבוש הישראלי בשטחים הפלסטיניים "מזכיר יותר ויותר את האפרטהייד". ד'אסקוטו

נשאל מה דעתו על קריאתו של הנשיא האיראני "למחוק את ישראל מהמפה", והשיב: "אם הוא באמת אמר זאת, זה מצער". אולם כעבור שניות ספורות הוא הוסיף: "מילים כאלה לא הורגות".

 

עוד אמר הדיפלומט הבכיר: "אני לא שונא את ישראל וכמובן שאני לא שונא את העם היהודי. למעשה היהודים נמצאים במקום מאוד גבוה ברשימת העמים שאני אוהב". עם זאת, הוא הדגיש כי האהבה שבקרבו לא תמנע בעדו מלבקר את פעולות ישראל, בעיקר כפי שבאו לידי ביטוי במבצע "עופרת יצוקה".

 

"בית המשפט בהאג הוא מוסד גזעני"

ד'אסקוטו תקף את ארה"ב בטענה שהיא מתעלמת מהוראות מועצת הביטחון ומעדיפה לפעול באופן חד-צדדי נגד מדינות החברות באו"ם. הוא ציין כי הפלישה האמריקנית לעיראק בשנת 2003 והניסיון להאשים את סודן ברצח-עם מהווים דוגמה למדיניות זו. 


אחמדי-נג'אד מארח את ד'אסקוטו בטהרן, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)

 

"ארצות הברית מעיזה להוציא לשון למועצת הביטחון ולומר: 'תנו לי את האור הירוק לבצע את מעשי התוקפנות שאני רוצה לעשות. אחרת אהפוך אתכם למיותרים, ללא רלוונטיים'", הוא אמר והוסיף כי האשמת נשיא סודן, עומר אל-באשיר, ברצח-עם היא דבר "מצער". לדידו, מהלך זה "רק משריש את התפיסה שבית המשפט הבינלאומי הוא מוסד גזעני".

 

הוא טען כי נשיא ארה"ב לשעבר ג'ורג' בוש היה הראשון להעלות את הטענות בדבר רצח-עם בחבל דרפור שבסודן. "זה כבר צריך להעיד על משהו.

אתם יכולים לדמיין את הגנגסטר אל קאפון מטלפן למשטרה ומדווח שמישהו גנב חלב מהשוק? הרי זה אל קאפון שבא להגן על הצדק!"

 

האב ד'אסקוטו (75), מכהן כנשיא האסיפה הכללית של האו"ם מאז 16 בספטמבר 2008, לאחר שנבחר לתפקיד בהצבעה באסיפה הכללית. הוא כיהן במשך יותר מעשור כשר החוץ של ניקרגואה וידוע בעמדותיו הביקורתיות כלפי המערב. בעיקר הוא זכור כמי שהביא בפני בית המשפט הבינלאומי לצדק תביעה נגד ארה"ב על כך שתמכה במלחמת הגרילה שהתנהלה בארצו, ובית הדין פסק אז בעד ניקרגואה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ביקור בטהרן. ד'אסקוטו ואחמדי-נג'אד
צילום: רויטרס
דומה לאל קאפון? בוש
צילום: רויטרס
יש חבר באו"ם. באשיר
צילום: AP
מומלצים