שתף קטע נבחר

גולשים: בזק בינלאומי משבשת שיתוף קבצים

תלונות של לקוחות בזק בינלאומי מצביעות על שיבושים בשיתוף קבצים בביטורנט עבור לקוחות האינטרנט של החברה. תגובת בזק בינלאומי: הטענה הינה חסרת ביסוס

גולשים רבים שפנו ל-ynet בימים האחרונים טוענים: ספקית האינטרנט בזק בינלאומי משבשת בשבועות האחרונים את תעבורת שיתוף הקבצים ב-BitTorrent, והקבצים יורדים בקצב נמוך בהרבה מהרגיל. בזק בינלאומי לא ניסתה לטעון בפני המתלוננים כי מדובר בתקלה כללית, אך לחלקם הציעה "פתרון": שלמו על חבילה יקרה יותר, המיועדת לגיימרים, וכך תזכו לגלוש בקצב שהובטח לכם.

 

השיבוש, עליו מתלוננים, נוגע לתקשורת מול טראקר (שרת ביטורנט) פרטי פופולרי בשם TorrentLeech, שמאחסן קישורים לתכנים פיראטיים, בעיקר סרטים המוצעים חינם, אך לא רק. עומר, עובד הייטק המעיד על עצמו כבקיא ברשתות, אומר שמצא הוכחה חותכת לכך שלא מדובר בבעייה בהגדרות, במחשב או ברשת שלו (תשובה נפוצה הניתנת למתלוננים על תקלות שיתוף קבצים): לדבריו, בהתחברות עם שם משתמש של חבילת גיימרים, שאמורה לספק תגובה מהירה יותר מול שרתי משחקים, חל שיפור מיידי בקצבי ההורדה.

 

"אתמול שוחחתי עם נציג מהתמיכה שנתן לי שמות משתמש שונים על מנת לבדוק האם אכן יש חסימה בשיתוף הקבצים", טוען עומר, לקוח של החברה. "הוא נתן לי שם משתמש של חבילת גיימר, שהם מוכרים לכל דורש בסכום כפול מהסכום הרגיל שמשלמים בממוצע עבור חבילת אינטרנט. בדקנו איתו ואכן לא היה חסימה, לאחר מכן התנתקנו והתחברנו שוב עם היוזר שלי ועדיין הייתה חסימה.

 

"הנציג אמר שיחזור אליי שוב, ואחרי 20 דקות חזר אליי וביקש שאבדוק עם היוזר שלי שוב. הפעם לא הייתה חסימה, אך יש עדות לכך שמוקצה לי רק 60%-70% מרוחב הפס שלי. לאחר כל הבדיקות לנציג לא היה מה לומר להגנת חברתו, ואמר שינסה לקבל אישור חריג לחבילת גיימר בהוזלה", מספר עומר.

 

"אתמול חזר אליי אחד ממנהלי הצוות של המוקד הטכני וניסה להתנער מאחריות של שיתוף קבצים. הסברתי לאדון שאני לא מחפש אחריות להורדה מהירה, אלא רוצה לקבל את התשתית עליה אני משלם", טוען עומר. בשלב זה הנושא עדיין נמצא בטיפול התמיכה, הוא מסביר. "כרגע אני עדיין חסום. אפשר להגיד שחזרתי לתקופת האבן של האינטרנט, במחיר של ההווה".

 

בזק בינלאומי התייחסה לתלונות וטענה כי הן "חסרות בסיס, ותהיה זו טעות להכליל ממספר פניות נקודתיות (שאף טרם אומתו ונבדקו על ידינו לעומקן), על הכלל" (ראו מסגרת).

 

נא לשלם על חבילת "גיימר"

"אני גולש בבזק בינלאומי (על תשתית בזק), ובשבוע האחרון שמתי לב שרוב הטורנטים שלי מ-TorrentLeech לא מצליחים לתקשר עם הטראקר. ראיתי בפורומים שזה קורה לכולם", טוען חן, לקוח נוסף של החברה.

 

"אין קשר למהירות הורדה/העלאה כללית, הבעיה היא בתקשורת בין המחשב לטראקר של TorrentLeech. בהתחלה מהירות ההורדה היא כרגיל. כל חצי שעה בערך המחשב אמור לעדכן את הטראקר בנתונים, אבל הם בקושי מצליחים לתקשר. זה קורה בכל תוכנות הביטורנט, ולא רק באחת", מדגיש חן.

 

חן לא פנה למוקד השירות של החברה, כי קרא בפורומים שונים ברשת על גולשים נוספים שחווים בתקלה ולא הצליחו לפתור אותה מול השירות: " אני חושב שמדובר בבעיה כוללת אצלהם. חבל להתקשר אליהם כדי שיגידו לי לעשות ריסטארט למחשב, מודם, ראוטר ומכונת כביסה, רק בשביל שימשיכו לטעון שהבעיה אצלי. ראיתי בפורומים שאנשים אחרים התקשרו לתמיכה ולא יצא להם מזה כלום מעבר לתסכול". 

 

לאחר בדיקה של תלונות הגולשים, ניתן להסיק כי התקלה אופיינית לשתי סוגי התשתיות דרכן אפשר להתחבר, קו ADSL של בזק וגלישה באמצעות הכבלים של HOT: "ההורדה מקרטעת. זה מזכיר לי גלישה במודם 36.6", טען לקוח נוסף שמחובר בכבלים לבזק בינלאומי.

 

רשת נייטרלית?

ספקית האינטרנט האמריקנית Comcast נתפסה בעבר בשיבוש שיתוף קבצים, כשבבדיקה של סוכנות הידיעות AP - לא היה ניתן להעביר דרכה קובץ דיגיטלי שכלל עותק של התנ"ך. בישראל, מספר ספקיות הואשמו על-ידי לקוחותיהן בחסימת השיתוף, אך הכחישו מכל וכל את הדברים.

 

נכון, הורדת סרטים, אלבומים או משחקים המוגנים בזכויות יוצרים דרך ביטורנט אינה חוקית (מסיבה זו סירבו חלק מהמתלוננים לחשוף את שמותיהם). אך התומכים בעיקרון נייטרליות הרשת גורסים שלספקיות אין זכות לשבש תעבורה מסוג זה, מאחר והן אמורות להוות צינור שדרכו עובר המידע בלבד, ללא כל אפלייה - כפי שבזק, למשל, אינה מצנזרת שיחות טלפון הכוללות דיונים על מעשים פליליים.

 

ספקיות אינטרנט במדינות אחרות, שנתפסו והודו בשיבוש שיתוף הקבצים עבור לקוחותיהן, עושות זאת בדרך כלל מסיבות כלכליות ולא חוקיות. בשונה מלקוחות הגולשים לאתרי טקסט, המיעוט המכונה משתפי הקבצים מנצלים היטב את רוחב הפס שניתן להם, עניין יקר עבור הספקית.

 

Torrentleech הוא אתר שיתוף קבצים הפועל באמצעות פרוטוקול ביטורנט. האתר, המפנה גולשים להורדת קובצי טורנט מהרשת, סגור לגולשים רשומים בלבד. מכיוון שמדובר באתר סגור, החברים מוזמנים להוריד קבצים במהירות גבוהה, אך חובה עליהם לאפשר לאחרים להוריד קבצים מהם בהיקף שאינו עולה על נפח הקבצים היורדים

 

אם אכן מדובר בחיסכון מצד הספקיות ברוחב פס, TorrentLeech הוותיק הוא מטרה נוחה עבור צנזורת שיתוף קבצים, טוענים המשתפים. בשרתים הפרטיים נהוג לא רק להוריד הרבה, אלא גם לתת לאחרים להוריד ממך מה שיותר.

 

"הטראקרים הפרטיים גוזלים להם הכי הרבה מרוחב הפס", מסביר גולש אנונימי בפורום רשתות ופס רחב בתפוז. "אם כמות גדולה של גולשים מנצלת את מקסימום רוחב הפס שהוקצה לה לשימוש בתוכנות שיתוף רוב הזמן זה עלול להשפיע על שאר הלקוחות שלהם. הטראקרים הציבוריים לא מאפשרים להגיע למהירות של 600kb בשנייה כמו הפרטיים".

 

יש לציין כי נציגי מכירות של בזק בינלאומי אמרו ללקוחות הפוטנציאליים ב-2007 כי החברה היא "היחידה שלא חוסמת שיתוף קבצים".

 

המידע התקבל בדואר האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"חבל להתקשר לתמיכה. יגידו לי לעשות ריסטארט למודם, לראוטר, למכונת הכביסה"
מומלצים