שתף קטע נבחר

עולים והקושי החברתי: ילד כמעט נלקח מאמא

רק 7% מהפונים לעזרה ברווחה הם עולים מבריה"מ לשעבר. איך עוזרים לאבא או אמא שרגילים לנעול את הילד הקטן בבית? אגודות הסיוע שהתאחדו גיבשו עם משרד הרווחה תוכנית, שאולי גם תמנע עוד רצח כמו במקרה רוז

גבר גרוש, אב יחיד לילד בן 7, נשמע מבוהל במיוחד כשפנה לאחד מארגוני הסיוע. המשטרה באה לביתו וחקרה אותו בחשד שהתעלל בבנו, וגם שירותי הרווחה התערבו. "שוקלים לקחת את הבן שלך לפנימייה", אמרו לו - והוא לא הבין מה קרה. רק בדיעבד הסתבר שהילד סיפר לפסיכולוגית בבית הספר כי האב שופך מים על ראשו וצועק. בסך הכל הוא תיאר מקלחת פשוטה, אך לא הובן כראוי.

 

זו רק אחת הדוגמאות לקושי הרב ממנו סובלים עולים חדשים רבים - מעבר לבעיות הפרנסה המעיקות - בשל פערי מנטליות ושפה. בשבוע שעבר נפגשו נציגי 15 ארגוני עולים עם מנכ"ל משרד הרווחה, נחום איצקוביץ', וסיכמו איתו על תוכנית פעולה שאמורה לסייע לעובדים סוציאלים לעבוד עם עולים. ההודעה על המשך כהונתו של השר יצחק (בוז'י) הרצוג, מחזקת את סיכויי התוכנית לצאת לפועל.

 

נתוני משרד הרווחה מעידים על הבעייתיות. למרות שעולים רבים נזקקים לעזרה - רק שבעה אחוזים מכלל הפונים לשירותי הרווחה הם עולים מברית המועצות לשעבר (56 אחוזים מתוכם קשישים).

 גם עולים ממדינות אירופיות אחרות ממעטים לפנות.

 

המצב הקשה בלט בזמן מלחמת לבנון השנייה. מעט מאוד עולים ביקשו סיוע - על אף שהרבה מהם נזקקו לכך, מבחינה פסיכולוגית או כלכלית. אחרי המלחמה, התאגדו 15 ארגוני עולים - ביניהם פורום העולים למען משפחות בצפון, מרכז סיוע לנשים (מסל"ן), עולים לאקדמיה וגשר חינוכי - כדי פעול יחד לפתרון הבעיה.

  

רק שיחה בשפת האם מנעה פרידה מהילדה

בקיץ האחרון הזדעזעו רבים משלושה מקרי רצח של ילדים קטנים שאירעו בסמיכות - של רוז, מיכאל ואלון - שלושתם במשפחות עולים. קבוצת הארגונים הדגישה אז בפני משרד הרווחה שאילו ידעו ההורים שמגיע להם סיוע מהרשויות - בהחלט ייתכן שהאסונות היו נמנעים.

 

מרינה זמסקי מהפורום למען משפחות עולים בצפון, אמרה ל-ynet שמקרים בהם מתפתחת אי הבנה בשל בעיות שפה מצד העולה, או חוסר הבנה של המנטליות מצד שירותיי הרווחה - עלולים להיגרר למצבים כואבים במיוחד. כדוגמה, היא סיפרה על אותו אב שבנו כמעט נלקח ממנו.

 

עובדת סוציאלית אחרת סיפרה שהשתתפה בוועדה שאמורה הייתה לקבוע האם להוציא ילדה מרשותה של אמה ולהעבירה לפנימייה. האם, היה נדמה לכל חברי הוועדה, שיתפה פעולה לאורך כל הדרך. רק בישיבה האחרונה התברר - לאחר שדיברה איתה בשפתה עובדת סוציאלית - שהיא כלל לא הבינה שנושא העברת הילדה הוא הנדון, וחשבה שמדובר בטיב יחסיה עם בן זוגה.

 

רק בשבוע שעבר דווח על ילד בן שלוש שננעל לבדו בזמן שאמו הלכה ללמוד - עוד דוגמא להבדלים בנורמות החברתיות. בברית המועצות לשעבר, אמהות חד הוריות לא היו רגילות לשבת בבית ולהתקיים מקצבאות, והילדים הפכו עצמאים מגיל צעיר מאוד. אחרי העלייה, אותן אמהות ממשיכות בדרכן, בלי לדעת שכאן מדובר ב"הפקרה" אסורה.

 

"יש צורך בגישה מיוחדת עבור עולים, עובדי רווחה חייבים לקחת בחשבון שיש הבדלי מנטליות - ולא מדובר רק בשפה", אמרה זמסקי. "היום קיימים פרויקטים קטנים שמטפלים בבעיות ספציפיות בקהילות ספציפיות. אם תהיה מדיניות מכוונת הפקידים ילמדו לעבוד עם העולים ולא יתחילו ללמד אותם מה נכון עבורם".

 

הרצוג: לעתים לא קל להסתגל למציאות הישראלית

בפגישה האחרונה בין הארגונים למנכ"ל משרד הרווחה, סוכם כי בין היתר יוקם פורום לטיפול בעולים שבראשו יעמוד סמנכ"ל המשרד מוטי וינטר, ושארגוני העולים ישמשו כגשר בהסברה לציבור. ההמלצות - שיישומן יחל בעוד כחודש, אחרי פגישה נוספת - כוללות הליכי חקיקה, הכשרה מיוחדת לאנשי מקצוע תוך התמקדות באזורים נזקקים, הגברת ההסברה, פיתוח והרחבת תוכניות רגישות-תרבות ועוד.

 

המנכ"ל איצקוביץ' אמר ל-ynet: "המטרה העיקרית היא יצירת שיתוף פעולה בין העולים למחלקות לשירותים חברתיים,

 על מנת לאפשר לעולים למצות את זכויותיהם החברתיות".

 

השר הרצוג הבהיר ל-ynet כי קיימת בינו לבין שר הקליטה היוצא הבנה כי לאחר אישור תקציב 2009 תופעל תוכנית משותפת למשרד הרווחה ומשרד הקליטה, שעיקרה סיוע לעולים בתחום השירותים החברתיים: "לעתים לא קל להסתגל למציאות הישראלית והעולים מוצאים את עצמם במשבר רגשי, משפחתי, חברתי או קהילתי. במצב כזה נדרשת מעורבות מקצועית, סיוע, הכוונה וטיפול", הסביר. גם לאחר השבעת הממשלה, הרצוג יהיה אמון על התחום - ומבטיח שיפור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קשה שפה - אבל לא רק (אילוסטרציה)
צילום: איי פי
צילום: מיכאל קרמר
השר הרצוג. נדרשת מעורבות מקצועית
צילום: מיכאל קרמר
אולגה בוריסוב ובנה אלון, אותו הטביעה
צילום רפרדוקציה: יריב כץ
מומלצים