שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי , שאול גולן

ליברמן: אם נאבד את החוץ, אנחנו בחוץ

רגע לפני תקיעת החצוצרות בהשבעה החגיגית, נשמעות החריקות בממשלה הגדולה והיקרה ביותר: נוכח שמועות ודיווחים על מסרים מנתניהו לסילבן שלום, לפיהם חקירה והתפטרות של יו"ר ישראל ביתנו תעביר אליו את תיק החוץ המבוקש, מזהיר ליברמן: נחזור לאופוזיציה

הממשלה הרחבה עדיין לא הושבעה, אבל הסדקים כבר מבצבצים: ראש הממשלה המיועד, בנימין נתניהו, מנסה למצוא פתרון יצירתי כדי לרצות את סילבן שלום, אולם בישראל ביתנו מזהירים: לא על חשבוננו.

 

בעקבות שמועות שנפוצו במערכת הפוליטית, על כך שנתניהו שוקל להשיב את תיק החוץ לליכוד אם אביגדור ליברמן ייאלץ להתפטר בעקבות החקירה נגדו, מיהרו בישראל ביתנו להבהיר הבוקר (יום ג') כי שר החוץ המיועד מתכוון להשלים קדנציה בתפקיד. השמועות הוכחשו על-ידי לשכתו של שלום.

 

ממשלה נתניהו השנייה:

  

"מי שבונה על כך שליברמן יודח עקב חקירה, עליו לקחת בחשבון שזה ייקח לפחות 13 שנה", טענה דוברת המפלגה והצביעה על כך שחקירתו של ליברמן החלה עוד ב-1996. ליברמן חשוד בקבלת כספים באופן בלתי חוקי מאיל ההון מרטין שלאף. בנוסף, מתנהלת חקירה בחשד לאי-סדרים כספיים בישראל ביתנו.

 

בישראל ביתנו קובלים על כך שבכירים בליכוד - לפי ספקולציות ודיווחים שונים - מניחים שתיק החוץ יתפנה בקרוב, וטוענים כי הנחה זו "פוגעת קשות בסיכויי ממשלת נתניהו לתפקד, עוד לפני שהיא הוקמה. בכל מקרה, אם תיק החוץ חוזר לליכוד, אז ישראל ביתנו חוזרת לאופוזיציה".

 

שעות ספורות לפני השבעת הממשלה החדשה במליאת הכנסת, צפוי נתניהו להיפגש הבוקר עם שלום בניסיון להגיע להסכמות בנוגע למעמדו של בכיר הליכוד. מינויו של שייטניץ למשרד האוצר מצמצם עוד יותר את סיכויו של סילבן שלום לקבל תפקיד בכיר סביב שולחן הממשלה.

 

במגעי התיווך בין נתניהו לשלום היו מעורבים בימים האחרונים ארבעה אישים שונים, בהם יו"ר הכנסת החדש, ראובן ריבלין.  בתום התייעצויות קדחתניות שערך בכנסת, החליט לבסוף שלום לעזוב את המשכן מבלי להשיב להצעות שהעביר אליו נתניהו. "קרא לי או שאני הולך" היה המסר של שלום לנתניהו טרם יצא את המשכן.

 

קדימה בקרב מאסף

בינתיים, ממשיכים בקדימה להערים קשיים על השבעת הממשלה. אחרי שבמפלגת השלטון היוצאת דאגו לכך שההצבעה על הממשלה תהיה שמית, כדי להביך את חברי העבודה, דורש יו"ר סיעת קדימה, ח"כ יואל חסון,

לדחות את מועד השבעת הממשלה שמתוכנן להערב.

 

חסון שלח מכתב ליו"ר הכנסת הטרי, ראובן ריבלין, ודרש לדחות את ההשבעה בטענה כי ההסכמים הקואליציוניים לא הוגשו למזכירות הכנסת במועדים הנדרשים על פי חוק. "נראה שסיעות הליכוד ויהדות התורה הגיעו כבר להסכם קואליציוני וקיים חשש כבד כי ההסכם לא נחתם או לא הועבר למזכירות הכנסת, אך ורק במטרה להימנע מדחיית המועד לכינון ממשלה", כתב.

 

עם זאת, היועצת המשפטית לכנסת, עו"ד נורית אלשטיין, חיברה חוות דעת הקובעת כי אין מניעה לדחיית מועד השבעת הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איום מבית(נו). ליברמן.
צילום: AFP
מומלצים