שתף קטע נבחר

שכניה של המחבלת מתעקשים: "זה לא היה פיגוע"

בחורה מסרבים להאמין שבסמה בת ה-16 ניסתה לבצע פיגוע וטוענים כי מדובר באי-הבנה, הכוללת "תוספות ותבלינים משטרתיים". רבים מתייחסים בביטול לחומרי ההסתה נגד ישראל שנמצאו בבית משפחתה: "בכל בית תמצאו דברים כאלה"

מה מניע נערה בת 16 לבצע פיגוע ירי? זו השאלה הגדולה שעדיין מעסיקה את תושבי היישוב הבדואי חורה בנגב, יממה אחרי ניסיון הפיגוע של בסמה עוואד אל-נבארי. אולם רבים מהתושבים מציעים פתרון בלתי צפוי: בסמה לא עשתה את מה שמייחסים לה. בעיניהם מדובר באירוע טרגי, ולא בפיגוע.

 

במשטרה טוענים כי אל-נבארי פתחה באש לעבר בסיס מג"ב ונורתה למוות על ידי השוטרים העירנים. "אני לא מאמין שזה קרה", טוען היום (א') קרוב משפחת, עמר אל-נבארי. "זה לא קרה כמו שהמשטרה אומרת". לרבים מתושבי חורה יש גרסה אחרת של השתלשלות האירועים: בסמה הלכה להתלונן במשטרה, אך השומר סבר כי מדובר במחבלת. השוטרים שהיו עימו נסחפו אחריו וירו בנערה. "כל השאר תוספות ותבלינים משטרתיים", קובע עמר בנחרצות.


צרחות עזה נשמעות באוזניי, ממחברותיה של המחבלת (צילום: הרצל יוסף)

 

"אפילו אם ארצה להאמין בזה, לא אוכל להאמין", הדגיש בשיחה עם ynet אחד ממוריה בבית הספר עמל ע"ש יצחק רבין. "היא הייתה תלמידה מצטיינת שמעולם לא העלתה סוגיות הקשורות לנושאים ביטחוניים. גם לא בעת מבצע 'עופרת יצוקה'".

 

המורים בבית הספר עמל נפגשו היום עם צוות מקצועי של יועצים, מפקחים ופסיכולוגים של משרד החינוך. המורים הונחו ליצור קשר על התלמידים, לשוחח איתם על המקרה ולהוקיע את האירוע. הם נתבקשו להפנות לגורמי מקצוע רלוונטיים כל תלמיד שיגלה סימני מצוקה.

 

"כמעט בכל בית בדואי תמצאו תחמושת"

למרות התמונה שמציירים משפחתה ומכריה, המחברות והתמונות שהותירה מאחוריה עומדות בניגוד רב לדמות החייכנית והאופטימית שהם מתארים. "יש לי רצון עז למות למען פלסטין, למות למען עזה", כתבה אל-נבארי ביומנה, "הצרחות של עזה נשמעות באוזניי". באיור המופיע ביומן נראית אשה בלבוש מסורתי המחזיקה רובה, תחת הכיתוב "אללה אכבר".  


רצון למות למען פלסטין. מתוך המחברות (צילום: הרצל יוסף)

 

"אלה לא מכתבים שמצביעים על רצון לבצע פיגוע", גורס קרוב משפחתה עמר אל-נבארי. "אלה רק שירים. מדובר בשירה שהיא הורידה מהאינטרנט, זה לא משהו שהיא כתבה. למה יוצאים מנקודת הנחה שהיא ניסתה לבצע פיגוע?" הוא שואל ומוסיף: "דברים שרואים מכאן לא רואים משם".

 

בחיפוש שנערך בבית המחבלת נמצאו חומרים הקושרים לכאורה את הוריה לחמאס וכן חומרי הסתה נגד ישראל. בביתו של דודהּ, המתגורר באותו המתחם, נמצאה תחמושת, ובמשטרה חושדים כי ייתכן שהוא סייע לה להשיג את הנשק. "בכל בית תמצאו חומרים כאלה", אומר אחד מתושבי רהט. "בכל מקום יש חומרים נגד ישראל". ומה בדבר התחמושת? "כמעט בכל בית בדואי שתחפשו תמצאו גם תחמושת" הוא מוסיף.

 


בכל בית יש חומר כזה (צילום: הרצל יוסף)

 

במשטרה חושדים: המחבלת לא פעלה לבדה

בית משפט השלום בבאר שבע האריך את מעצרם של האב והדוד בארבעה ימים, ואת מעצרה של האם ביממה. המשטרה, שביקשה להשאיר במעצר ל-15 ימים נוספים, התלוננה שלא קיבלה די זמן כדי לנהל את החקירה כראוי. אולם השופטת דרורה בית-אור לא התרשמה מהראיות שהציגו בפניה. "תביאו מידע מבוסס יותר", הטיחה השופטת במשטרה, "ולא השערות וסברות שעולים על רקע מגוריה בבית ההורים". נציג המשטרה לא הסתיר את אכזבתו ואמר כי ישקול לערער למחוזי.

 

בינתיים, התמונה לא הולכת ומתבהרת ובמשטרה מנסים לברר אם המחבלת באמת פעלה לבדה. "לא ייתכן שנערה בת 16 לוקחת על עצמה להיות שהידית", קבע נציג המשטרה בבית המשפט. גורם בכיר במשטרה הדגיש היום כי "ההנחה היא שהיא לא פעלה לבד. לא הייתה לה אוריינטציה חבלנית ונבדוק איך היא הגיעה למצב הזה".

 

האם המקרה הזה יכול להיות לעודד אחרים לבצע פיגועים מסוג זה? "מדובר במקרה בודד", קובע בזהירות אותו בכיר במשטרה. הפח"ע העממי, הוא אומר, לובש ופושט צורה. פעם אחת רואים פיגוע באמצעות טרקטור ופעם אחרת באמצעות גרזן. ופעם אחת - זו נערה בת 16 המחזיקה באקדח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בכל בית תמצאו את זה. מהמחברות
צילום: הרצל יוסף
בית רגיל? האב והדוד
צילום: הרצל יוסף
אמה של המחבלת
צילום: הרצל יוסף
מומלצים