שתף קטע נבחר

בשומרון: כבשה חולה בכלבת נשכה ילד בן 12

הילד בן ה-12, וכן שני מבוגרים ותינוקת אשר באו אף הם במגע עם הכבשה החולה, קיבלו חיסונים בהדסה. הרופא המטפל: "היא נשכה וליקקה אותם. כלבת אינה מחלה תיאורטית, היא קיימת"

מחלת הכלבת תוקפת לא רק כלבים: בעבר היא התגלתה בישראל בשועלים, תנים, סוסים ואפילו בנמיה. לאחרונה התגלה כי גם כבשה ביישוב בשומרון היתה נגועה בכלבת. ארבעה אנשים, בהם תינוקת וילד, שבאו במגע עם הכבשה חוסנו נגד כלב בבית החולים הדסה עין-כרם. 

 

אתמול (א') הגיעו לחדר המיון בהדסה שני מבוגרים, שטיפלו בכבשה, בחווה ביישוב יהודי בגב ההר. בנוסף הגיעו לבית החולים תינוקת בת כשנתיים שהכבשה ליקקה אותה וילד בן 12 שננשך על ידי הכבשה החולה. "הכבשה נשכה וליקקה את מי שבא אתה במגע. היא היתה בהסגר והתברר שהיא חולה בכלבת. התינוקת אמנם לא ננשכה על ידה, אבל העדפנו לנקוט בגישת בית שמאי וכל מי שבא במגע עם הכבשה החל בקבלת חיסון", סיפר ד"ר קובי אסף, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בהדסה. "אנחנו מחסנים בכל מקרה שבו אדם ננשך על ידי חיה ואין לנו את פרטי החיה, מתוך נקודת מוצא שברגע שאדם חלה בכלבת אי אפשר לרפא אותו". 

 

כלבת נחשבת למחלה שלא ניתנת לריפוי ללא החיסון ומסתיימת במותו של האדם שנדבק, משיתוק שרירים. הזמן שעובר מרגע הנשיכה ועד להתפרצות המחלה יכול לארוך כמה שבועות. הוירוס "מתקדם" ממקום הנשיכה, דרך מערכת העצבים אל המוח, ואז המחלה מתפרצת. בפרק הזמן הזה ניתן לחסן את האדם שננשך. החיסון ניתן בשבע זריקות, באזור הנשיכה ובישבן. 

 

"זו לא פעם ראשונה שכבשה מעבירה את המחלה. כל יונק שננשך על ידי חיית בר או כלב יכול להידבק בכלבת", אומר ד"ר אסף. עם זאת, מנתוני משרד החקלאות עולה כי בשנים האחרונות אירע רק מקרה אחד נוסף שבו כבשה נדבקה בכלבת. 

 

"כלבת היא לא מחלה תיאורטית, היא קיימת", מזהיר ד"ר אסף, "מי שנחשף לנשיכה של בעל חיים, שולית ככל שתהיה, חייב לדווח על כך ללשכת הבריאות ולהיבדק. אי אפשר להפחית מחשיבות העניין". 

 

מנתוני משרד הבריאות עולה כי אף אדם לא נדבק בכלבת בשנים האחרונות בישראל. מאז קום המדינה אירעו 29 מקר מוות של בני אדם כתוצאה מכלבת. מקרה המוות האחרון מהמחלה בישראל אירע בשנת 2003, כאשר אישה בדואית בת 58 מאזור ירוחם ננשכה על ידי חתול חולה ולא חוסנה. 

 

בשנים 1996-1997 אירעו עוד שלושה מקרי מוות נוספים של אנשים שננשכו על ידי חיות נגועות בכלבת ולא חוסנו. 

 

מנתוני משרד החקלאות עולה כי בשנת 2006 התגלו 9 בעלי חיים נגועים, בהם גם שועל וסוס. בשנת 2007 חלו 15 בעלי חיים, בהם שועל, פרה ונמיה ובשנת 2008 חלו בכלבת 12 בעלי חיים, בהם כבש אחד. 

 

בחודשים האחרונים מזהיר משרד הבריאות מפני כלבים וחיות בר נגועים בכלבת באזור אצבע הגליל והגליל העליון. 

 

יותר מ-55 אלף בני אדם מתים מכלבת מדי שנה בעולם.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
גם כבשים יכולות להדביק בכלבת
צילום: חיים הורנשטיין
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים