שתף קטע נבחר

שיחה ראשונה בין נתניהו לאבו-מאזן: יפעלו לשלום

בירושלים מקווים שהשיחה בה איחל נשיא הרשות חג שמח, מעידה על נכונות הפלסטינים לדיאלוג גם עם הממשלה החדשה - אחרי הקפאה עמוקה מאז המבצע בעזה

שיחה ראשונה, בדרך לחידוש המגעים? נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) התקשר היום (א') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובירך אותו לרגל חג הפסח. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי השיחה בין השניים הייתה חמה וידידותית.

 

שיחת הטלפון בין שני המנהיגים היא הראשונה, ככל הידוע, מאז חזר נתניהו לכס ההנהגה. ראש הממשלה הזכיר לאבו מאזן את שיתוף הפעולה שהיה ביניהם בעבר, וציין כי בכוונתו לשוב ולעשות זאת גם בעתיד,

 למען קידום השלום בין ישראל לפלסטנים. הנשיא הפלסטיני אמר כי על שני הצדדים לפעול למען השלום.

 

יוזמתו של אבו-מאזן, אומרים בירושלים, מעידה על נכונותו לקיים דיאלוג גם עם נתניהו. זאת למרות ההצהרות הלוחמניות שנשמעו מכיוון הרשות הפלסטינית לאחרונה, במיוחד לאחר הבחירות וכניסת נתניהו לתפקיד.

 

נתניהו לא מתחייב לשתי מדינות

סנונית זאת עשויה להוות צעד ראשון בין הצדדים, לאחר תקופת הקפאה עמוקה. הקיפאון בשיחות החל עוד בימי אולמרט, בעת מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה. בימיו האחרונים כראש ממשלה האשים אולמרט את ההנהגה הפלסטינית בחולשה, שמנעה השגת הסכם להקמת מדינה פלסטינית.

 

"היינו במרחק של חוט השערה", אמר אולמרט. בלשכתו הזכירו אז את ההצעה הנדיבה לדבריהם שהעביר לאבו מאזן ב-16 בספטמבר, שכללה פינוי כ-60 אלף מתנחלים ו-93 אחוזים מהגדה המערבית, החזרת שכונות הקצה בירושלים והעברת הדיון באגן הקדוש בעיר לפורום בינלאומי מוסמך.

 

למרות הפצרות מהעולם, נתניהו עצמו לא הצהיר עד היום על נכונותו להמשיך את תהליך אנאפוליס ולהסכים לפתרון שתי מדינות - ועם עמדה זו ייאלץ להתעמת בביקורו בוושינגטון בחודש הבא. שר החוץ שלו, אביגדור ליברמן, הדגיש שלאנאפוליס אין כל תוקף. נתניהו חזר וטען בשיחות סגורות ובמסרים מלשכתו, שממשלתו תערוך בחינה מחודשת של המשא ומתן עם הפלסטינים. הוא נוהג להדגיש את הצורך בקידום התהליך כ"שלום כלכלי" בשלב זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. חג שמח
צילום: רויטרס
נתניהו. שיחה חמה וידידותית
צילום: AP
מומלצים