שתף קטע נבחר

השר ליברמן: מי שרוצה שלום - שיתכונן למלחמה

הפלסטינים ומדינות המערב לא יקבלו בקורת רוח את נאום הכניסה לתפקיד של שר החוץ אביגדור ליברמן, שמשך ימינה וקרא לוותר על הוויתורים. לקודמתו בתפקיד הבהיר כי "ישראל לא מחויבת לאנאפוליס", ולעיתונאים אמר שמול סוריה ידגול בשלום תמורת שלום. לבני: הבנתי למה לא נכנסתי לממשלה

ממשלה חדשה - מדיניות חדשה. אחרי שהפלסטינים הביעו דאגה מחילופי השלטון בישראל, הציג היום (ד') שר החוץ הטרי, אביגדור ליברמן, את עמדתו בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני. בטקס חילופי השרים במשרד החוץ אמר ליברמן, כי "מי שחושב שבאמצעות ויתורים יזכה להערכה ולשלום - טועה. המצב הפוך, זה יביא עוד מלחמות".

 

לאחר סיום הטקס אמר ליברמן בתשובה לשאלת עיתונאים בעניין הסורי: "אין לי בעיה, איתם זה שלום תמורת שלום, ולא שלום תמורת ויתור על השטחים". השרה היוצאת ציפי לבני לחשה באוזנו אחרי הנאום: "השתכנעתי שעשיתי בחוכמה שלא הצטרפתי לממשלה".

 

ממשלה חדשה - סיקור מלא ב-ynet:

 

ליברמן, המשמש גם כסגן ראש הממשלה, נשא נאום תקיף ביותר, שלא מן הכתב. דבריו לא יתקבלו בנחת, לא אצל העמיתים הפלסטינים המתונים למשא ומתן לשלום, לא במדינות אירופה ולא בארצות הברית. "מזה שנגיד את המילה שלום 20 פעם ביום - לא נעשה שלום", הדגיש בנאומו.

 

השר הטרי שם דגש על דרכו המדינית הצפויה. "מי שרוצה שלום - שיתכונן למלחמה, שיהיה חזק", הזהיר. "אין מדינה שוויתרה כמו ישראל. מאז 1967 ויתרנו על שטח שהוא פי שלושה מגודלה של ישראל. אנחנו הוכחנו רצון. אוסלו התחיל כבר ב-1993 ועד היום לא ראיתי שהגענו לשלום. מתי ישראל הייתה הכי פופולרית בעולם? אחרי הניצחון בששת הימים. היא לא הייתה פופולרית אחרי הסכמי אוסלו א' וב' ג' וד'. ברומא עלינו להתנהג כמו רומאים".


לבני שוכנעה: "מקומה של קדימה באופוזיציה" (צילום: אלי מנדלבאום) 

 

"מחויבים רק למפת הדרכים" 

"יש הסכם אחד שמחייב את ישראל וגם אותנו - המאמינים ברציפות שלטונית - וזה לא אנאפוליס", אמר ללבני, שהתערבה בנאומו. "אנאפוליס מעולם לא אושרה בממשלת ישראל... ההחלטה שמחייבת אותנו היא החלטה 1515 של מועצת הביטחון, של האו"ם, שהיא בעצם מפת הדרכים". למרות הביטחון שבו אמר את דבריו, נראה שזכרונו של ליברמן בוגד בו שכן הסכם אנאפוליס דווקא כן אושר בממשלה, אם כי על רקע ביקורת קשה.

 

ומה עם מצרים? אחרי שבעבר קרא להפציץ את סכר אסואן וקרא למובארק ללכת לכל הרוחות אם לא יבוא לישראל, כעת ביקש להישמע בכל זאת מתון יותר: "מצרים היא גורם חשוב בעולם הערבי ובעולם בכלל. אני בהחלט אשמח לבקר במצרים, אבל גם אשמח שמנהיגי מצרים יבקרו פה, וגם שר החוץ המצרי. אני מכבד אחרים ורוצה שהם יכבדו אותנו, אני בעד עיקרון ההדדיות".

 

ליברמן נשמע תקיף גם כלפי עובדיו החדשים - אותם הזהיר שימי העבודה מתחילים ב-7:30 וכי פגישת הערב נערכת ב-22:00.

 

לבני אמרה ל-ynet בעקבות נאומו של מחליפה בתפקיד כי דעתה "מתחזקת מיום ליום שמקומה של קדימה הוא באופוזיציה לממשלה

שמתחילה מדיבורים כמו של ליברמן". בדברים שנשאה לפני נאומו, בירכה אותו על תפקידו החדש ואמרה: "אני רוצה לאחל לך מעומק לב הצלחה, כי הצלחתך היא הצלחת ישראל, ולהציע לך לעמוד לרשות המשרד בכל עניין שיידרש כדי לייצג את ישראל".

 

לבני התייחסה בדבריה גם לתהליך הדה-לגיטימציה של ישראל כביתו של העם היהודי: "היום הדברים האלה נשמעים מעבר לצרפתית גם באנגלית וגם מעבר לאירופה – בנושא הזה אין בינינו חילוקי דעות וזה לא קשור להשקפת עולם. העולם היום עולם חשדן כלפיי ישראל, אני בחרתי לקחת אחריות בנושאי הליבה שבין ישראל לעולם וזה אחד מהם".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. תהיו חזקים
צילום: אלי מנדלבאום
לבני. עדיין עומדת לרשות המשרד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים