שתף קטע נבחר

קרב המהדרין: הפוסקים התירו פנייה לבית משפט

במסיבת העיתונאים שקיימה "ועדת הרבנים לענייני תחבורה" נחשף כי הפוסקים החרדים התירו פנייה לבית משפט אזרחי כדי להטריד את "אגד" בסוגיית קווי המהדרין בי-ם. מחר: הפגנה למען הצניעות בתחבורה באתר הפיגוע בשכונת בית ישראל

ערב עצרת המחאה נגד אגד בירושלים, והחרדים כבר מסמנים את הצעד הבא במאבק – הגשת עשרות עתירות נגד החברה בבית המשפט לתביעות קטנות בגין איחורי אוטובוסים ושיבושים נוספים בקווים שהיא מפעילה. חבר ועדת הרבנים לענייני תחבורה, הרב דב לנדאו, גילה היום (ד') כי בכירי הפוסקים החרדים התירו פנייה לבתי משפט אזרחיים כדי להטריד את 'אגד', זאת במסגרת המאבק להפעלת קווי מהדרין נוספים בירושלים. 


חברי הוועדה במסיבת העיתונאים (צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים")

  

במסיבת עיתונאים ראשונה מסוגה שקיימו לפני הצהריים חברי הוועדה בבית אגרון בירושלים, הם הבטיחו כי ההפגנה הצפויה מחר בשכונת בית ישראל בבירה היא רק "תחילתה של מערכה", וקראו גם לממשלה החדשה להתערב בנושא. חיים ויינר, ממארגני העצרת, פנה לנתניהו: "בוא נצא לדרך בצורה טובה, נעימה וידידותית. עזרו לנו". 

 

הרב לנדאו התריע מפני פגיעה נוספת בשירות שמעניקה 'אגד' לציבור החרדי, כאשר תופעל הרכבת הקלה בירושלים והחברה תבטל את הקווים המשמשים את תושבי השכונות החרדיות ופועלים במתכונת מהדרין. לדבריו, נוכח הצפיפות והערבוב בין המינים הוא חווה את הנסיעה באוטובוסים הרגילים כשהייה בחוף הים או בבריכה מעורבת, והוא מרגיש "כמו בהמות בקרונות".

  

לנדאו הדגיש כי הוא מתנגד לכך שהפרדת

גברים ונשים בקווים החרדים תיעשה בכפייה, והוא רק דורש מ'אגד': "פתחו לנו את שתי הדלתות ואנחנו כבר נסתדר לבד". עוד הבטיח כי ישכנע את הציבור לשמור על כללי הכשרות באמצעות הסברה ולא באלימות, והוסיף:

"גם אם מתעורר ויכוח בגלל אישה שעולה מקדימה – זה לא גרוע יותר מנוסעים שמתווכחים בחורף האם לפתוח את החלון או לא. אלה דברים שגרתיים".

 

מחברת אגד נמסר אתמול ל-ynet בתגובה לטענות החרדים, כי עד שתסתיים בחינת הנושא על ידי במשרד התחבורה ותתקבל הכרעת בג"ץ אין היא רשאית לשנות את המצב הקיים ולהפעיל קווי מהדרין נוספים. דובר החברה, רון רטנר הוסיף: "'אגד' מעניקה שירותי תחבורה למגזר החרדי במדינת ישראל כולה ובירושלים בפרט באהבה רבה ובמסירות אין קץ. למחאה הזו אין מקום כלל ועיקר, ובוודאי לא כלפי 'אגד' שממתינה להנחיות משרד הרשויות".

 

בעקבות ההפגנה המתארגנת מחר, מוסרת עו"ד עינת הורביץ, מנהלת המחלקה המשפטית והציבורית במרכז לפלורליזם יהודי: "הפגנת החרדים כנגד אגד לא צריכה לטשטש את העובדה שאגד מפעילה קווי מהדרין ומוסיפה קווים המיועדים לקהל החרדי גם בשעה שבג"ץ דן בעתירה בנושא.לא כל הציבור החרדי תומך בהסדרי ההפרדה הכוחניים. עדויות שמגיעות אלינו מעידות שחלק בלתי מבוטל מן הציבור הדתי והחרדי מתנגד להסדרים כוחניים אלו ודווקא ההתרחשויות האחרונות מבליטות את העובדה שמדובר במאבק של עסקנים שיותר משהם משרתים את צרכי הציבור החרדי הם מקדמים את מעמדם שלהם. הסדרים אלה מפלים ופוגעים בכבוד האדם ואינם יאים למדינה דמוקרטית".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מודעות הרבנים נגד אגד
הפשקוולים
צילום: יואל רייזנר, אתר "חרדים"
צילום: ענר גרין
קווי מהדרין בירושלים
צילום: ענר גרין
מומלצים