שתף קטע נבחר

ארה"ב: בוטלו האישומים נגד בכירי איפא"ק

משרד המשפטים בארצות-הברית החליט לבטל את האישומים נגד סטיב רוזן וקיית וייסמן, שהואשמו בקבלת מידע סודי מפקיד הפנטגון לארי פרנקלין. במהלך קדם המשפט פסק שופט שהתביעה חייבת להוכיח כי השניים ידעו כי המידע שאותו הפיצו לכאורה יזיק לארה"ב

מה שהחל לפני כחמש שנים כמשפט ריגול והעברת חומרים של חפרפרת ישראלית בתוככי הפנטגון, עומד להסתיים בקול ענות חלושה כשמשרד המשפטים האמריקני פנה היום (ו') לשופט בבקשה לבטל את משפטם של שני עובדי איפא"ק לשעבר, סטיב רוזן וקית וייסמן מכל אשמה. התביעה הודיעה לשופט טי.אס. אליס כי היא לא יכולה לזכות במשפט, ולכן היא מבקשת לסגור את התיק. 

 

רוזן, מנהל מדיניות החוץ באיפא"ק, ווייסמן, פרשן לענייני איראן בשדולה, הואשמו בקבלת מידע סודי מפקיד הפנטגון לארי פרנקלין, שהורשע במסירת מידע סודי ונידון ל-12 שנות מאסר. השניים הואשמו בקבלת מידע מסווג על פי סעיף משנת 1917, שנחקק במהלך מלחמת העולם הראשונה ולא הופעל מעולם.

 

הפרשה נחשפה באוגוסט 2004 בעקבות חיפוש שערכו סוכני FBI במשרדי איפא"ק. השדולה התייצבה מאחורי שני עובדיה במשך כמה חודשים, אך החליטה לפטר אותם באפריל 2005. רוזן ווייסמן טענו שהם ביצעו פעילות רגילה של איסוף מידע מהסוג שמבוצע בוושינגטון על ידי לוביסטים רבים לאורך שנים רבות וכי איסוף מידע הוא הבסיס של עיסוקם.

 

הפרשה עצמה גרמה נזק כבד לאיפא"ק, שהגנה בתחילת הפרשה על שני עובדיה הבכירים, אבל בגלל לחץ של הממשלה היא נאלצה בסופו של דבר לפטרם. לפני כחודשיים הגיש רוזן תביעת נזיקין בסך 21 מיליון דולר נגד הארגון. בכתב התביעה שלו טוען רוזן כי מעסיקים מסרו "הצהרות כוזבות ודיבה" כשהחליטו לפטר אותו מתפקידו הבכיר, שכלל מגעים עם בכירים בממשל האמריקני.  

 

התביעה במשפט הפלילי נגד רוזן ווייסמן התקשתה לקדם את התיק. סדרת פסיקות משפטיות הקשו על סיכויי התביעה להשיג הרשעה. ההגנה ביקשה מבית המשפט לאפשר לה לעיין במידע מסווג.

 במהלך קדם המשפט פסק שופט שהתביעה חייבת להוכיח כי השניים ידעו כי המידע שאותו הפיצו לכאורה יזיק לארצות הברית ויסייע למדינה זרה.

 

בין היתר ביקשה ההגנה לזמן לעדות בכירים בממשל בוש, ובהם מזכירת המדינה לשעבר קונדוליזה רייס, והיועץ לביטחון לאומי לשעבר סטיב האדלי, כדי שיעידו על מהות הקשר שלהם עם הנאשמים. התביעה סירבה לעשות זאת. משפטם של השניים אמור היה להיפתח ב-2 ביוני. באחרונה נרמז כי התיק עשוי להיסגר לאחר בחינה של שר המשפטים החדש בממשל אובמה, אריק הולדר. הבוקר נודע כי התביעה אכן מתכוונת לפעול לסגירת התיק.

 

סטיב רוזן אמר בתגובה ראשונה לסוכנות הידיעות היהודית JTA: "אני נלהב ומנסה לעכל את הרגע הזה של שינוי בחיים שלי". ברוס וייס, עורך דינו של קית וייסמן, הגיב ואמר שכל מה שההגנה עשתה "היה לתועלת ישראל וארה"ב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"הואשמו בקבלת מידע מפרנקלין"
צילום: איי פי
מומלצים