שתף קטע נבחר

שופט ספרדי החליט: תיפתח חקירה נגד ישראל

ישראל לחצה, התביעה בספרד ביקשה - אבל השופט הספרדי פרננדו אנדראו לא השתכנע והחליט להמשיך בחקירה נגד שישה אנשי צבא ובכירים ישראלים בחשד שביצעו "פשעים נגד האנושות" בהפצצת ביתו של סלאח שחאדה בעזה. ברק: "אין צבא מוסרי כמו צה"ל"

השופט הספרדי פרננדו אנדראו החליט - בניגוד לדעת התביעה - להמשיך בחקירה נגד שישה אנשי צבא ובכירים ישראלים בחשד שביצעו "פשעים נגד האנושות" בהפצצת בית מגורים בעזה ביולי 2002 שבה נהרגו בכיר חמאס סלאח שחאדה ו-14 אזרחים. כך מסר בצהריים (יום ב') גורם משפטי במדריד. שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע כי יפנה לראשי הממשל בספרד כדי להעביר את רוע הגזירה, "אין צבא מוסרי כמו צה"ל", אמר בישיבת הסיעה.

 

בסוף ינואר הסכים השופט להכין תביעה בגין "פשעים כנגד האנושות" נגד שישה קצינים בכירים בצה"ל ונגד שר הביטחון לשעבר, בנימין בן-אליעזר, בגין הפצצת בית המגורים בעזה שבה נהרג שחאדה.

 

הנאשמים בתביעה, פרט לבן-אליעזר, נשאו בעת התקיפה בתפקידים בכירים: הרמטכ"ל דאז, משה (בוגי) יעלון, מפקד חיל האוויר דן חלוץ, ראש השב"כ אבי דיכטר, אלוף פיקוד הדרום דורון אלמוג, ראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד, ומייק הרצוג, מזכירו הצבאי של שר הביטחון.

  

מקור משפטי במדריד מסר שהשופט החליט היום לקבל את התביעה שהוגשה על ידי המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, בשם עקרון הצדק האוניברסלי שבו מכירה ספרד, בכל הקשור לפשעים נגד האנושות ורצח עם.

 

ב-2 באפריל ביקשה התביעה להשעות את ההליכים המשפטיים בטענה שישראל עדיין חוקרת את התקרית. ואולם השופט אנדראו החליט שלא לשעות לבקשתה ולהמשיך בהליכים. הוא העריך כי הפרשה לא נמצאת בדיון במערכת המשפטית בישראל, וגם אם היא נמצאת בדיון, ניתן לחקור את הפרשה גם בספרד.

 

"המכה בכנף" של חלוץ

סלאח שחאדה, בן 49 במותו, יליד עזה, הקים את גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. בשנות ה-80 היה עצור בידי ישראל, ומאוחר יותר נעצר על ידי הרשות הפלסטינית, ששחררה אותו בתחילת שנת 2000. הוא עמד מאחורי מאות פיגועים בישראל.

 

בתחילת דרכו נחשב שחאדה לאיש הקשר בין הדרג המדיני לדרג הצבאי של התנועה, אבל עם התפתחות האינתיפאדה הוא סומן כמי שעומד מאחורי כל פעולות הזרוע הצבאית של החמאס.

 בישראל אף טענו גורמים שונים כי הנזק שהוא גורם קשה יותר מזה של מוחמד דף.

 

הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, שימש כמפקד חיל האוויר באותה התקופה, והוא צוטט בעקבות האירוע כאומר לטייסים: "אתם יכולים לישון טוב הלילה, עשיתם ביצוע מושלם". וגם: "אם אתה רוצה לדעת מה אני מרגיש כשאני משחרר פצצה - אני מרגיש מכה קלה בכנף המטוס כתוצאה משיחרור הפצצה. כעבור שנייה זה עובר וזהו".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן-אליעזר. שר הביטחון ב-2002
צילום: AFP
חלוץ. מפקד חיל האוויר ב-2002
צילום: איי פי
צילום:  רויטרס
ביתו של שחאדה
צילום: רויטרס
מומלצים