שתף קטע נבחר

ישראל: חקירת חיסול שחאדה בספרד - מהלך ציני

אחרי ששופט ספרדי אישר להמשיך בהליכים נגד המעורבים הישראלים בחיסול שחאדה, במשרד החוץ ובמשרד המשפטים הביעו תקווה שאם יוגש ערעור התביעה הספרדית - הוא יתקבל. השר ברק יפנה לספרדים: "אין צבא מוסרי כמו צה"ל"

ההליכים בספרד נגד הבכירים הישראלים יימשכו - ובירושלים מכנים זאת "מהלך ציני". משרד החוץ מסר אחר הצהריים (יום ב') כי הוא מצר על החלטת השופט הספרדי לפתוח בחקירה נגד שישה אנשי צבא ובכירים ישראלים בחשד שביצעו "פשעים נגד האנושות" בהפצצה בעזה ביולי 2002 שבה נהרגו בכיר חמאס סלאח שחאדה ו-14 אזרחים.

 

"זוהי החלטה שניתנה בניגוד מוחלט לעמדת התובע", נמסר בהודעה הרשמית ממשרד החוץ. "אין לנו ספק שהחלטה זו אינה אלא מהלך ציני נוסף בניסיון

לניצול מערכת המשפט הספרדית נגד ישראל והיא תבוטל לאחר הערעור כמתבקש".

 

גם במשרד המשפטים השתמשו במינוח דומה, וממתינים לצעדים שתנקוט התביעה בספרד ולהגשת ערעור מצדה. "הגשת התביעה בספרד על-ידי המרכז הפלסטיני לזכויות אדם מהווה מהלך ציני וניסיון לנצל את מערכת המשפט הספרדית לקידום מהלך פוליטי נגד ישראל", מסר דובר המשרד, משה כהן. "אנו משוכנעים כי ממשלת ספרד ומערכת המשפט שלה יפעלו בכל האמצעים על-מנת שהמהלך הזה לא יצלח".

 

הצוות המיוחד המטפל בנושא בשיתוף משרד החוץ - שכולל את היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, פרקליט המדינה משה לדור, ראש המחלקה הבינלאומית בפרקליטות גל לברטוב והמשנה לפרקליט המדינה שי ניצן - מקיים התייעצויות וטרם קיבל החלטות מעשיות.

 

הנאשמים בתביעה הם שר הביטחון דאז בנימין בן-אליעזר, הרמטכ"ל בזמן ההפצצה משה (בוגי) יעלון, מפקד חיל האוויר דן חלוץ, ראש השב"כ אבי דיכטר, אלוף פיקוד הדרום דורון אלמוג, ראש המועצה לביטחון לאומי גיורא איילנד, ומייק הרצוג, מזכירו הצבאי של שר הביטחון באותה תקופה.

 

ברק: הפעולה - בראש נקי ועין מכוונת

שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע בצהריים כי יפנה לראשי הממשל בספרד כדי "להעביר את רוע הגזירה". בישיבת סיעת העבודה בכנסת אמר ברק: "אין צבא מוסרי כמו צה"ל, ואין לי שום ספק שכל האנשים שפעלו אז בחיסולו של שחאדה, פעלו בראש נקי ובעין מכוונת על מטרה אחת בלבד - להגן על אזרחי ישראל באמצעים שעומדים לרשות מדינת ישראל".

 

אחד הנתבעים, חבר הכנסת אבי דיכטר, אמר ל-ynet אחרי ההחלטה: "מי שחושב שישראל היא מדינה קטנה שאפשר לנגח אותה - טועה.

כל בר דעת יודע ששחאדה היה רב-מרצחים, שדם של מאות אנשים על ידיו. לצערנו, הפגיעה בו הביאה לפגיעה בחפים מפשע, אבל זו לחימה נגד טרוריסטים שהופכים אזרחים למגן אנושי".

 

דיכטר ציין כי יש מקומות פרט לספרד, שתביעה נגד ישראלים אפשרית, כמו בריטניה ובלגיה. "אנו יכולים לקנות שוקולד בלגי פה ולראות כדורגל ספרדי בטלוויזיה. המדינה צריכה להתמודד מול המדינות האלו באופן פרטני ובאופן עיקש, לנכש עשב אחר עשב, לא לוותר", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ ליברמן. ניצול ציני
צילום: אלי מנדלבאום
ראש ממשלת ספרד, חוסה לואיס ספטרו
צילום: רויטרס
ברק. להעביר את רוע הגזירה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים