שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי: האם ישללו אזרחות גם ליגאל עמיר?

חברי הכנסת הערבים זועמים על כוונת משרד הפנים לשלול אזרחות לארבעה ישראלים שהיו מעורבים בטרור. במשרד הפנים, בינתיים, מסרבים למסור את פרטיהם של הארבעה

משרד הפנים הודיע היום (ג') בצעד חריג כי בכוונתו לשלול את אזרחותם של ארבעה ישראלים, אולם לפי שעה הוא מסרב למסור את פרטיהם. פניות מצד עורך דין, חברי כנסת ו-ynet לברר את זהותם נתקלו בסירוב.

 

בהודעה נמסר כי הארבעה הם ערבים-ישראלים תושבי הצפון, שעזבו את הארץ בשנות ה-70 והיו מעורבים בפעילות מטעם אש"ף וארגוני טרור נוספים. ההודעה הלא שגרתית עוררה זעם גם בקרב חברי הכנסת הערבים שפנו אף הם למשרד הפנים כדי לנסות להבין במי מדובר.

 

"זה סיפור משונה", אמר ח"כ עפו אגבאריה (חד"ש). "כיצד ייתכן שמשרד הפנים פועל במסתורין ומבקש לשלול אזרחות מבלי להסביר במי מדובר? דבר כזה לא נעשה במדינות דמוקרטיות. אני דורש ממשרד לפרסם את שמותיהם של אותם האנשים, לפרט מהם החשדות המועלים נגדם, ואם אכן יש בהם ממש  - שיפנה לבית המשפט ויעמיד אותם לדין, כפי שנעשה במדינת חוק".

 

גם ח"כ אחמד טיבי (רע"ם תע"ל) הביע פליאה נוכח צעדי משרד הפנים. "אני מקווה שבג"ץ לא ייתן יד למהלך הדרקוני הזה. אין להעניש אזרח על ידי שלילת אזרחותו. האם משרד הפנים העלה על דעתו לשלול את אזרחותו של יגאל עמיר?" הוא שאל.

  

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, התייצב לצדם באומרו כי השר ישי "עושה שימוש קיצוני וסיטונאי במכשיר שלילת האזרחות - דבר חמור מאין כמוהו. אזרחות אינה נשללת גם מעבריינים המבצעים פשעים חמורים ביותר לכן הדרך לברר חשדות נגד אדם כזה או אחר היא באמצעות בתי המשפט".  

 

ל-ynet נודע כי בין הארבעה יש מי שעסק באיתור, גיוס ואימון מחבלים. אחד מהם אף הצליח להיכנס לארץ לאחר שפנה לבג"ץ, אולם נעצר מיד עם כניסתו. עורך דינם של שלושת האחרים, הנמצאים עדיין מחוץ למדינה, עודכן לפני שלושה חודשים כי אם ינסו להיכנס, הם יעצרו.

 

"השר החליט להתחיל בהליך רק לאחר שהוצג בפניו מכלול המידע על ידי גורמי הביטחון, המעלה באופן שאינו משתמע לשתי פנים כי אכן מדובר בפעילי טרור", נמסר ממשרד הפנים. "אנו מנועים מלמסור מידע על מי מהם ללא אישור גורמי הביטחון לרבות לעורכי הדין", נאמר.

 

"משרד הפנים עובד במחשכים"

עו"ד באדר אלדין אגבאריה מייצג שבעה אזרחים ישראלים שתובעים לקבל אשרת כניסה למדינה, לאחר שנים שבהן התגוררו בארצות ערב. לדבריו, החוק בישראל קובע כי יש לשלול אזרחותו של אדם באחד משני מקרים: או שוויתר עליה במהלך השנים או שמשרד הפנים יורה לבית המשפט לשלול את אזרחותו וינמק את מניעיו.

 

"פניתי למחלקת מרשם דרכונים במשרד הפנים", הוא סיפר ל-ynet, "והם אמרו לי שאסור להם למסור שמות. הם הפנו אותי ללשכת הדוברת של משרד הפנים שהעבירה אותי ללשכת השר ושם נמסר לי כי עליי לדבר עם היועץ

של השר, שאותו לא הצלחתי להשיג עד לרגע זה. ניסיתי להסביר שאני עורך הדין שלהם ושאני מבקש לדעת האם מדובר בלקוחותיי, ואם כן במי מהם - אך סירבו לתת לי תשובה". 

 

לדבריו, "משרד הפנים עובד במחשכים. עוד לא שמעתי שמסרבים לתת שמות של אנשים שנחשדים לכאורה לעורך הדין שמייצג אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא דמוקרטי. אגבאריה
צילום: דודי ועקנין
מהלך דרקוני. טיבי
צילום: דודי ועקנין
לא מפרט. ישי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים