שתף קטע נבחר

דיווח: מדינות ערב מגבשות יוזמת שלום "מתונה"

גורמים פלסטינים סיפרו כי נשיא ארה"ב הפעיל לחץ על מדינות ערב המתונות לשפר את יוזמת השלום המפורסמת כדי להקל על ישראל לקבלה: מיתון זכות השיבה וקביעת לוח זמנים ברור. מובארק יציג לאובמה את התוכנית בתוך שבועות

מנהיגי מדינות ערב המתונות שוקלים לשנות את יוזמת השלום הערבית על מנת להקל על ישראל לקבלה. כך דיווח הבוקר (ד') העיתון "אל-קודס אל-ערבי" היוצא לאור בלונדון, שציטט גורמים פלסטינים. היוזמה המתגבשת תמתן את זכות השיבה ותציג לוח זמנים מוגדר לנורמליזציה.

 

לפי הדיווח, מנהיגי מצרים, ירדן, הרשות הפלסטינית וסעודיה מגבשים יוזמת שלום שתהיה "ברורה ומודגשת" ביחס ליוזמה הקודמת, לבקשת נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. המדינות הערביות משתפות פעולה במרץ כדי שנשיא מצרים, חוסני מובארק, יציג את המתווה החדש בפני אובמה במהלך פגישתם הצפויה בוושינגטון בתוך מספר שבועות.

 

הגורמים הפלסטינים ציינו כי מלך ירדן, עבדאללה השני, שנפגש לאחרונה עם אובמה בארה"ב, הבטיח אף הוא כי ייקח חלק בגיבוש יוזמה ערבית "ברורה

שתבהיר את הנקודות המעורפלות ביוזמה הנוכחית". כמו כן, היא תתן מענה להסתייגויות שהביעו עד היום ארה"ב וישראל מהיוזמה הנוכחית.

 

הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), נועד שלשום עם המלך עבדאללה ודן עימו בתנאים החדשים שיוצגו לארה"ב ולישראל. כעת פועלים השלושה לתאם עמדות בנושא, בתיאום עם סעודיה ואף בהתייעצות עם סוריה. על רקע מאמצים אלה עידכן עבדאללה את שר החוץ של סוריה, ווליד אל-מועלם, בנודע לדרישות האמריקניות.

 

הגורמים הפלסטינים חשפו כמה מהשינויים המהותיים ביוזמה ובראשם - תיקון זכות השיבה. לפי הדיווח, היוזמה החדשה תכלול את יישוב הפליטים במדינות ערב ותאפשר להם לעבור להתגורר בשטחי המדינה הפלסטינית המפורזת שתוקם בעתיד, לאחר ביצוע חילופי שטחים בינה לבין ישראל. בנוסף, הממשל האמריקני דרש ממדינות ערב לקבוע לוח זמנים לכינון נורמליזציה בינן לבין ישראל, דבר שיעודד את ירושלים לנקוט צעדים מעשיים בדרך להקמת מדינה פלסטינית.

 

עוד הוסיפו המקורות כי היוזמה תאפשר להניף את דגל ישראל במדינות ערב, במקביל להנפת דגל פלסטין בשכונות הערביות של מזרח ירושלים, שיהוו את בירתה של המדינה הפלסטינית. במקביל, יונף דגל האו"ם בעיר העתיקה ובמקומות הקדושים לשלוש הדתות. הם הדגישו כי התיקונים מצריכים קיום פסגה ערבית חדשה וכי אין לשלול אף כינוס דחוף שלה לשם כך.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפעיל לחץ. אובמה
צילום: AP
בקשר עם סוריה. עבדאללה
צילום: AFP
תיאום עמדות. אבו מאזן
צילום: AP
יציג לאובמה. מובארק
צילום: AFP
הקלות. נתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים