שתף קטע נבחר

על כוונת האוצר: תנאי משרתי הקבע

במערכת הביטחון נערכים לקרב הבא נגד הגזירות שמתכנן משרד האוצר, שיפגעו בעיקר במשרתי הקבע שאינם במערך הלוחם. בין היתר יוטל מס על מכוניות צמודות ועל נקודות הספורט. יבוטלו תקנים רבים ותבוטל המשלחת לפריז. גורמי ביטחון: "זו סטירה כואבת שתגרום נזק לצה"ל ולחברה כולה"

פיטורי 1,050 עובדי קבע, העברת עוד 1,000 תקנים למשרות אזרחיות, העלאת גיל הפרישה, הקפאת כל קידומי הדרגות בצה"ל ובמשרד הביטחון, ביטול המשלחת הביטחונית לפריז, צמצום המשלחת לניו-יורק, הטלת מס על מכוניות צמודות למי שאינו במערך הלוחם, קיצוץ חד בלימודים האקדמיים למשרתי הקבע, מיסוי נקודות לרכישת ביגוד וציוד ספורט ל"ג'ובניקים".   

 

לקריאת מסמך הקיצוצים המלא של האוצר - לחץ כאן

 

אלו רק חלק מהגזירות שמתכנן משרד האוצר להטיל על מערכת הביטחון. על הכוונת נמצאות בין היתר הטבות רבות, שהפכו עם השנים את סיסמתו של צה"ל "טוב לי בקבע" למציאות. במערכת הביטחון מזהירים שכוונות האוצר לחתוך בתקציב הביטחון תפגע פגיעה חמורה ביותר במשרתי הקבע ותגרום לרבים מהם לעזוב את צה"ל.

 

"מאז ומתמיד, היתרון של צה"ל היה בכוח האנושי שלו. הגזרות הללו נגד מי שמקריבים עצמם למען המדינה, גם אם לא תמיד בשדה הקרב, היא סטירה כואבת שבסופו של דבר תגרום נזק לצה"ל ולחברה כולה", אמרו הלילה (יום ה') גורמים במערכת הביטחון שעיינו בהצעת האוצר, שפורסמה אמש לראשונה ב-ynet. במערכת הביטחון לומדים את הסעיפים בהצעה וכבר מתכננים את הקרב נגד הגזרות שיחל בבוקר ויגיע במהרה למגרש הפוליטי.

 

גורמים במערכת הביטחון ציינו כי אמנם אין בהצעות האוצר נגיעה באימונים או בציוד, אך "מי שחושב שפגיעה אנושה באנשי הקבע היא הפתרון - טועה ומטעה". בהצעת האוצר חמישה נושאים שבהם קיצוץ מצטבר של יותר משלושה מיליארד שקל. רוב הסעיפים עוסקים בתנאי השירות והפרישה של אנשי הקבע, אבל גם החיילים בשירות סדיר נמצאים "על הכוונת".

 

כך למשל מציעים באוצר להפחית כבר השנה עשרות מיליונים מקרן הסיוע לחיילים משוחררים, וכל סכום שלא ינוצל בשנה מסוימת - לא יועבר לשנה שאחריה. מספר משרתי הקבע שיזכו לחופשת לימודים אקדמיים על חשבון הצבא יקוצץ באופן דרמטי מ-1,000 משרתי קבע ל-200 בלבד.

 

עוד מציעים באוצר להפחית ב-50% את "טיסות הת"ש", שבהן מועברים טייסים ואנשים חיל האוויר לבסיסים בדרום. תקציב הנסיעות לחו"ל יקוצץ בחצי לכ-80 מיליון שקלים, ולא יאושרו טיסות במחלקת עסקים, חוץ מאשר לרמטכ"ל ולמנכ"ל משרד הביטחון. עוד מציע משרד האוצר להשוות את מס הבריאות ואת תשלום הביטוח הלאומי למשרתי הקבע לשאר האוכלוסיה.

 

גורמים במערכת הביטחון אמרו כי "מעבר לרצון לקצץ באלף אנשי קבע, ולאזרח היקף דומה, בעיקר במקצועות בעלי אופי אזרחי, עלו הצעות לפגוע בהטבות מס על רכב, להפחית היקף יוצאים ללימודים אקדמאים, לפגוע בקידומי דרגות ולשנות את תנאי הפרישה. אמנם הדבר יפגע פחות במערך הלוחם, אך צריך לזכור שמאוחרי המערך הלוחם יש מערכים נוספים, חשובים מאין כמותם, שפשוט לא יישארו במדים".

 

בצה"ל מנהלים בשנים האחרונות הליכים לא פשוטים מול אנשי הקבע, במטרה להשאירם בשירות, אל מול ההצעות שהם מקבלים מחוץ לצבא וכעת מזהירים במערכת הביטחון כי פגיעה נוספת באוכלוסיה זו תפגע במאמצים הללו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתכונן לקרב הבא. אשכנזי
צילום: חגי אהרון
המערך הלוחם ייפגע פחות
צילום: רויטרס
מומלצים