שתף קטע נבחר

ליצמן על הקיצוץ בבריאות: גועל נפש, זה לא יקרה

סגן שר הבריאות פוטר בבוז את הגזרות החדשות. לדבריו, התשלום המוצע בסך 50 שקל ליום אשפוז הוא "גועל נפש", והוא לא יאפשר לפגוע בסל התרופות, שהוא "דבר קדוש". בכוונתו להיפגש עם נתניהו ולתבוע את תמיכתו

"אני בטוח שבסוף לא יישאר מזה כלום" - במלים פשוטות אלה פטר היום (ה') סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, את תוכנית הקיצוצים בתקציב משרדו, במסגרת הגזרות החדשות של משרד האוצר. זהו מבחן ראשון לסגן השר, שכזכור הבהיר כבר עם כניסתו לתפקיד לפני חודש, כי אם ינסו לפגוע במשרד, לא יהסס להתפטר.

   

גזרות וקיצוצים - סיקור מקיף ב-ynet:

 

הצעת הקיצוץ של האוצר (לחץ כאן למסמך המלא) קובעת בין היתר כי יקוצצו 220 תקנים שייעד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט למשרד הבריאות לצורך תגבור בריאות הציבור,

בריאות התלמיד ותחנות טיפת חלב. משרד הבריאות הספיק לאייש 100 תקנים והיתר - לא יהיו. התקציב שייחסך יועבר לצורך רכש תרופות וחיסונים לשפעת החזירים, תרופות שלא ברור אם ייעשה בהן שימוש ושתקציב הרכש עבורן אמור היה להיות מוקצה על ידי הממשלה, ללא קשר לאחיות טיפות החלב ובתי הספר.

 

בנוסף, על פי הצעת משרד האוצר, אם יהיה צורך ברכש תרופות וחיסונים לשפעת החזירים בסכומים גבוהים - המקור התקציבי לכך יהיה הסכום המיועד להגדלת סל התרופות ב-2010. אלפי חולים נושאים עיניהם לאותה תוספת, בתקווה שהתרופות שהם זקוקים להן ייכנסו לסל. עוד גזרה מפתיעה היא הכוונה לפגוע בכיסו של כל אדם שיזדקק לאשפוז, על ידי מה שנראה כ"מס אשפוז" בסך 50 שקל לכל יום שהות בבית חולים, עד תקרה של 150 שקל לרבעון. קשישים, שממילא נזקקים ליותר אשפוזים - ישלמו מחצית מהתקרה.

 

ליצמן עוד מקווה לתמיכת נתניהו

להצעה האחרונה התייחס ליצמן בבוטות: "זה גועל נפש. להגיד לאדם לשלם 50 שקל עבור אשפוז זה דבר רע. צריך לחזק את השכבות החלשות ואת הפריפריה. אני מקווה שאקבל את תמיכת שר הבריאות (הכוונה לראש הממשלה, המחזיק בתיק הבריאות בעוד ליצמן מכהן כשר בפועל - מ.י.ב), ואפגש איתו בנושא".

 

סגן השר התייחס גם לאפשרות שסל התרופות יקוצץ על חשבון ההיערכות לשפעת החזירים,

והודיע כי בכוונתו לצאת "במלוא החריפות" נגד העניין: "אמרתי לראש הממשלה שלא אאפשר את זה. סל התרופות זה דבר קדוש, ולא אתן שיורידו ממנו כסף".

 

בתגובה נוספת לקיצוץ בבריאות, אומר יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים ומנהל בית לוינשטיין, פרופ' יעקב הרט, כי "בתי החולים מתנגדים בתוקף להעניש את החולים המסכנים". לדבריו, "מי שייענשו הם החולים הקשים שיש להם אשפוז ממושך. זו ממש תוכנית ממשלתית לפגיעה בחולים - הצעה הזויה ובלתי מתקבלת על הדעת שלא קיימת באף מדינה בעולם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
במלוא החריפות. ליצמן
צילום: דודי יעקנין
פרופ' הרט. "תוכנית ממשלתית לפגיעה בחולים"
צילום: ירון ברנר
מומלצים