שתף קטע נבחר

יועץ אובמה: האיום האיראני יפחת בקידום 2 מדינות

ימים לפני ביקורו של רה"מ נתניהו בוושינגטון, הבהיר היועץ לביטחון לאומי כי הטיפול בגרעין האיראני תלוי בהתקדמות המו"מ עם הפלסטינים. "הממשל הזה יבטיח שביטחון ישראל לא יפגע, ושלריבונות הפלסטינית יהיה מקום ליד השולחן", טען

"אנו מבינים את דאגת ישראל מהאיום האיראני - ניתן להפחית אותו בעבודה לקראת פתרון שתי מדינות", כך אמר היום (ב') הגנרל ג'ים ג'ונס, היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בהתבטאות פומבית ראשונה בנושא, על רקע ביקורו הקרב של ראש הממשלה, בנימין נתניהו בוושינגטון.

 

בראיון לתוכנית "השבוע" ברשת ABC אמר ג'ונס כי הסוגייה עומדת בראש סדר העדיפויות האמריקני."זהו נושא אסטרטגי מרכזי שמאוד

חשוב ואנחנו מצפים לדיאלוג עם ידידינו הישראלים שיגיעו לוושינגטון בימים הקרובים".

 

הבכיר האמריקני ציין כי בעולם הערבי ובאירופה יש ציפיות גדולות מארצות הברית. "זה מחייב מנהיגות אמריקנית ומעורבות אמריקנית בכל רמות הממשל שלנו. עלינו לעודד התקדמות הדרגתית של הבעיה הזו להתקדמות ממשית".

 

ג'ונס קשר את אזהרות ישראל בנוגע לאיום האיראני בנכונותה לשוב לשולחן המשא ומתן הם הפלסטינים. "אנחנו מבינים את הדאגה של ישראל מהאיום האיראני. אנחנו מסכימים שזה איום קיומי. יש הרבה דרכים להפחית את האיום הקיומי הזה על ידי עבודה חזקה לקראת פתרון של שתי מדינות", טען. 

 

ראש מטה הבית הלבן, רם עמנואל, הצהיר אף הוא בכנס סגור של שדולת איפא"ק כי "יכולתנו לעמוד מול איראן תלויה ביכולתנו להשיג התקדמות בחזית הפלסטינית. פתרון הסכסוך יאפשר להתקדם בטיפול האיום העיקרי של איראן". עם זאת, דבריו של ג'ונס הם ההתבטאות הפומבית הראשונה של בכיר אמריקני בנושא.

 

ג'ונס סירב להגיב לפרסומים בהם צוטט כאומר שהממשל האמריקני החדש "לא יזרוק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס, אבל נהיה יותר תקיפים יותר מאשר ממשל בוש", במברק

ששיגר לשרי חוץ אירופים. עם זאת, בראיון הבהיר כי "הממשל הזה יהיה מעורב בצורה מלאה עם כל זרועות הממשל בתהליך, כדי להבטיח שבטחון ישראל לא יפגע ושלריבונות הפלסטינית יהיה מקום ליד השולחן". הוא אף חזר על המחוייבות האמריקנית לפתרון של שתי מדינות. "ישראל תמכה בפתרון של שתי מדינות", הדגיש היועץ האמריקני.

 

בתוכנית הופיע גם המועמד הרפובליקני לנשיאות, הסנאטור ג'ון מקיין, שהביע חשש מהפעלת לחץ על ישראל אך בירך את ממשל אובמה על המאמץ שהוא עושה לחידוש תהליך השלום במזרח התיכון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ג'ונס. ציפיות גבוהות
צילום: איי פי
נתניהו. מצפים לבואו
צילום: AFP
מומלצים