שתף קטע נבחר

רוסיה תקדם הצהרת מועצת הביטחון על 2 מדינות

הנשיאה התורנית של המועצה מתכוונת לפעול היום לפרסום הצהרה, לפיה יש לפעול נמרצות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני על בסיס שתי מדינות. כדי להקנות יתר חשיבות לדיון החליטו הרוסים לקיימו בדרג של שרי חוץ

"נדרשת פעילות דיפלומטית נמרצת להשגת פיתרון של שתי מדינות לסכסוך הישראלי-פלסטיני" - זה נוסח הצהרת מועצת הביטחון שמנסה רוסיה לקדם. הרוסים זימנו להיום (ב') כינוס של המועצה בדרג של שרי חוץ כדי "לדון בדחיפות בהשגת שלום כולל במזרח התיכון".

 

הדיון היום במועצת הביטחון אמור היה להיות דיון שיגרתי תקופתי, במסגרת מה שמכונה באו"ם "דיון בנוגע למצב במזרח התיכון כולל השאלה הפלסטינית". אלא שכעת, כשרוסיה היא הנשיאה התורנית של המועצה לחודש מאי, הוחלט לשדרג את הכינוס לכזה המתקיים בדרג בכיר כל-כך.

 

הרוסים פועלים לקדם הצהרה נשיאותית, לפיה "פעילות דיפלומטית נמרצת נדרשת כדי להגשים את המטרה של הקהילה הבינלאומית - שלום בר-קיימא באזור, המבוסס על מחויבות נצחית להכרה הדדית, חופש מאלימות, הסתה וטרור, וכן על פיתרון של שתי מדינות, המבוסס על התחייבויות והסכמים קודמים".

 

בראש הדיון, שיהיה פתוח, יעמוד שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, שכבר קבע מסיבת עיתונאים שתתקיים אחריו, כדי לקרוא בפני העיתונאים את הצהרת נשיא המועצה.

 

רוסיה מעוניינת להוביל את התהליך, ולהפוך לשחקן פעיל יותר בו. במסגרת מאמציהם מתכוונים הרוסים לכנס בקרוב ועידת שלום במוסקבה. לברוב עצמו נפגש ביום חמישי שעבר בבית הלבן עם נשיא ארה"ב, ברק אובמה. קודם לכן אמר שר החוץ הרוסי בפגישה עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון, כי "למזרח התיכון ניתנת אחת העדיפויות, ואנחנו מודים לאמריקנים על תמיכתם בכינוס המיוחד של מועצת הביטחון שיתקיים ב-11 בחודש".

 

עם זאת, קלינטון אינה מתכוונת ככל הידוע להגיע לדיון, ואת ארה"ב תייצג בו השגרירה באו"ם, סוזן רייס. בדיון אמורים להשתתף גם שר החוץ הבריטי, דיוויד מיליבנד, שר החוץ של צרפת, ברנאר קושנר, וכן שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטוגלו.

 

האמריקנים, כמו ישראל, מעדיפים לקדם את התהליך הישראלי-פלסטיני באמצעות משא ומתן ישיר בתיווך אמריקני, ולא על-ידי החלטות של מועצת הביטחון.

 

בארה"ב רוצים לפיכך להמתין ליום שני הבא, אז יבוא לוושינגטון ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לפגישה עם הנשיא אובמה. אחרי נתניהו צפויים להגיע לבירה האמריקנית גם נשיא מצרים, חוסני מובארק, ונשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לברוב. הרוסים רוצים תפקיד
צילום: AFP
קלינטון. לא צפויה להגיע
צילום: AP
מומלצים