שתף קטע נבחר

בכיר אמריקני: הזדמנות לקידום "שתי מדינות"

גורם בכיר בממשל התייחס לביקורו הצפוי של רה"מ נתניהו בבית הלבן: "ישראל מחויבת להקפאת התנחלויות והורדת מאחזים. הפלסטינים מחויבים לנושא הביטחון והמלחמה בטרור"

מסר מרוכך לקראת בואו של ראש הממשלה לבית הלבן? גורמים בממשל אובמה אמרו הערב (שבת) כי עם הגעתו של בנימין נתניהו לפגישה ראשונה עם הנשיא האמריקני, אין כל רצון ליצור עימות, אולם נושא עמידת ישראל בהתחייבויות שלה על פי מפת הדרכים להקפיא את הבנייה בהתנחלויות, יהיה עניין מרכזי בפגישת המנהיגים.

 

שני האישים ייפגשו בחדר הסגלגל ביום שני אחרי הצהריים (שעון ישראל) למשך כשעה וחצי. לאחר מכן הם יאכלו ארוחת צהריים, בניסיון להדק את

הקשר האישי ביניהם. פקיד בכיר בממשל אובמה שערך תדרוך טלפוני לכתבים, חזר על דברי סגן הנשיא ג'ו ביידן באיפא"ק בנושא ההתנחלויות. הסוגייה אף עלתה בפגישה שערך אובמה עם הנשיא שמעון פרס לפני כשבועיים.

  

"נדון בנושא ההתנחלויות. לצדדים באזור יש מחויבות למלא ולתת לנו הזדמנות להצליח. ישראל מחויבת להקפאת התנחלויות והורדת מאחזים. הפלסטינים מחויבים לנושא הביטחון והמלחמה בטרור", אמר הבכיר.

 

יחד עם זאת מנסים בממשל להבהיר: "הנשיא אובמה לא חושב שזה הולך לכיוון רע. הנשיא חושב על קידום יחסי עבודה טובים בין ישראל וארה"ב. הנשיא יצר יחסי עבודה טובים עם ראש הממשלה נתניהו והוא מצפה לדון אתו בנושאים שהם אינטרסים משותפים".

 

"לא נציג תוכנית שלום חדשה"

האמריקנים הבהירו כי פגישת אובמה-נתניהו הינה "הזדמנות לקדם את פתרון שתי המדינות". לדברי הבכיר בממשל, הנשיא אובמה מאמין שהשגת הסכם שכזה הינו אינטרס ביטחוני לאומי של ארה"ב. הפקיד הבכיר הזכיר כי "הנשיא הבהיר את מחויבותו להשגת שלום בין ישראל והפלסטינים, בהתבסס על ביטחון למדינה היהודית ישראל ולמדינה פלסטינית שתחיה אתה בשלום".

 

הפקיד הבכיר הבהיר שארה"ב אינה מתכוונת להציג בשלב זה תוכנית שלום חדשה, ועמדתה תגובש רק לאחר סדרת הפגישות עם נתניהו, מובארק ואבו-מאזן.

 

בנושא החיבור שנעשה לאחרונה בידי גורמים שונים בין פתרון הסוגייה הפלסטינית לגרעין האיראני, הבהיר הפקיד הבכיר: "זו לא שאלה של זה או זה". לדבריו, יש קשר בין הדברים ולא ניתן להפריד את הדיון בהם. הוא הוסיף כי "איראן היא נושא לדאגה בארה"ב, ישראל ומדינות ערב".

 

"מבינים את הדחיפות לטיפול באיראן"

ומה בדבר התקדמות לפתרון סוגיית הגרעין בדרכים דיפלומטיות? "הנשיא לא מעוניין בשיחות עם איראן רק לשם שיחות. לא נקבע לוח זמנים לשיחות, אבל הנשיא מבין את הדחיפות של הטיפול בנושא".

 

על האפשרות שישראל תפעל צבאית לבדה כדי להסיר את האיום האיראני,

אמר הפקיד האמריקני: "יש לנו יחסים טובים עם ישראל ואנחנו עובדים חזק על הנושא. אנחנו מקיימים עם ישראל דיאלוג אינטנסיבי ועמוק, כמו גם עם אחרים באזור. אם הדיאלוג עם איראן לא יעבוד - זה יחזק את המעמד שלנו".

 

לגבי הביקורים של שני השליחים האמריקנים, ג'פרי פלטמן ודן שפירו, בדמשק, הוא הסביר: "הנשיא מחויב לקידום שלום בין ישראל ושכנותיה, לרבות סוריה ולבנון. זה חלק מהמשימה של מיטשל. הוא מעורב בשיחות עם ישראל בנושא הסורי. הנשיא מחויב לדיפלומטיה ישירה. זה לא שינה את האפשרות שנשתמש בכלים אחרים שעומדים לרשותנו כשנהיה מודאגים מפעילות סורית". הבכיר התכוון בדבריו לחתימה של הנשיא אובמה על המשך הסנקציות האמריקניות על סוריה למשך שנה נוספת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה ונתניהו. ייפגשו בחדר הסגלגל
צילום: AFP
מומלצים