שתף קטע נבחר

השר כץ: לא מחויבים להסכם מדף של שתי מדינות

שעות לפני צאתו של ראש הממשלה לפגישה ראשונה בבית הלבן, מסביר השר המקורב לו בראיון ל-ynet כי נתניהו יפעל "להקמת ועדה אמריקנית-ישראלית לקידום יוזמה מדינית, שתחליף יוזמות קודמות". לדבריו, הטיפול במאחזים ייעשה "על פי החוק" ובכל מקרה - לא יהיה פולמוס עם אובמה

"ממשלת ישראל הנוכחית לא מחויבת בשום פנים ואופן להסכם מדף על פי נוסחת שתי המדינות לשני העמים". כך אמר הערב (שבת) ל-ynet השר ישראל כץ, מקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שעות לפני צאתו של רה"מ לפגישה ראשונה עם נשיא ארה"ב בוושינגטון.

 

שר התחבורה, ששוחח בימים האחרונים עם נתניהו לקראת נסיעתו, מגלה עוד כי "בפגישת הפסגה נפעל להקמת ועדה אמריקנית-ישראלית משותפת לקידום

יוזמה מדינית חלופית למזרח התיכון, שתחליף יוזמות קודמות כמו היוזמה הערבית והדיאלוג המדיני שניהלה הממשלה הקודמת".

 

טרם יציאת נתניהו לדרך התבטאו עוד כמה מבכירי הליכוד בנושא. שר החינוך גדעון סער, ביקש להזכיר ש"ההסכם האחרון שנחתם בינינו לפלסטינים, הסכם וואי, נחתם לפני יותר מ-10 שנים - בתקופת כהונתו הקודמת של נתניהו". הוא חזר על תוכניתו של נתניהו "לקדם את התהליך המדיני עם הפלסטינים בשלושה מסלולים - כלכלי ביטחוני ומדיני". ח"כ אופיר אקוניס העריך כי נתניהו לא יתחייב בוושינגטון על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

  

גם בצד הפלסטיני ממתינים בדריכות לדברים שייאמרו בחדר הסגלגל. האחראי על המשא ומתן ברשות הפלסטינית, סאיב עריקאת, אמר כי על ארה"ב לגרום לישראל להכיר בפתרון שתי המדינות לשני עמים, וכי זו הדרך היחידה לשלום במזרח התיכון. "על ארצות הברית להפסיק להתייחס לישראל כאל מדינה הנמצאת מעל לחוק", אמר עריקאת.

  

"נאיץ את הטיפול במאחזים, על פי החוק"

השר כץ העריך כי לאחר הפגישה של נתניהו בבית הלבן "יואץ המאמץ לפתור את בעיית המאחזים הבלתי חוקיים, על פי החוק הישראלי". לדבריו יש להמשיך בשיח עם ראשי המתנחלים וניתן וצריך למצוא פתרון לבעיה. "אנחנו בעד החוק ובעד קיום ההסכמים עם ארה"ב בנושא המאחזים". מוקדם יותר השבוע הורה בג"ץ למדינה להסביר מדוע היא מתמהמהת בפינויים של כמה מפנה מאחזים.

  

לעומת העמדה המתונה הזאת, המתאימה לרוח האמריקנית באופן כללי, הרי שבסוגיית הבנייה בגושי ההתנחלויות ובעיקר בעוטף ירושלים, הביע השר כץ עמדה שעשויה לקומם את ממשל אובאמה: "ירושלים רבתי צריכה להמשיך ולהיבנות. זה כולל, לדעתי האישית, את הבנייה באזור E1 שהוא חלק ממעלה אדומים, וישמר את הרצף עם ירושלים". השר כץ הוסיף כי יש להרחיב את ירושלים רבתי, מגוש עציון, דרך מעלה אדומים ועד פסגת זאב וביתר.

 

"כל המפלגות הציוניות בישראל סבורות שיש להותיר את גושי ההתנחלויות. ראש הממשלה סבור שיש לחזק ולבנות בהן על פי סוגיית הריבוי הטבעי. עם זאת, עמדת ראש הממשלה נתניהו היא שכפי שלא בנה בקדנציה הקודמת כראש ממשלה התנחלויות חדשות - הוא לא מתכוון לבנות כאלה עכשיו", אמר וציין כי בנושא הגידול הטבעי ביישובים - ראש הממשלה יהיה ברור בדבריו לנשיא ארה"ב.

 

"לא יהיה ויכוח עם אובמה"

באשר לאפשרות של עימות עם ממשל אובמה, נוכח העמדות שכל צד מציג, אמר השר כץ: "לא יהיה פולמוס. תהיינה הבנות עם הנשיא והממשל החדש. ניתן יהיה להגיע להסכמים מוקדמים עם הנשיא האמריקני, בין היתר באמצעות הוועדה הישראלית-אמריקנית החדשה שצריכה לקום בנושא המדיני ביטחוני. אחר כך ניתן יהיה לצרף ליוזמה זאת מדינות ערביות מתונות, כמו מצרים וירדן, ואפילו בעידוד אמריקני, מדינות כמו סעודיה, קטאר ואחרות. כך או כך, ראש הממשלה לא יסכים בוושינגטון להקמת מדינה פלסטינית חמושה בגבולה של מדינת ישראל".

 

בנושא האיראני סרב השר כץ להרחיב את הדיבור, כולל על התביעה שהציג שר החוץ אביגדור ליברמן בדבר הצורך להגביל לשלושה חודשים את משך הדיאלוג בין וושינגטון לטהרן. "נושא זה יהיה מרכזי

בפסגה עם הנשיא אובמה, אך כאן יהיה רב הנסתר על הגלוי, בודאי שבנושאים האסטרטגיים המשותפים לשתי המדינות. אני משוכנע שניתן יהיה להגיע להבנה עם ארה"ב בנושא זה", אמר.

 

בנושא הסורי, סבור כץ לאחר שיחות עם ראש הממשלה נתניהו לקראת נסיעתו של האחרון, שאין לנהל משא ומתן עם דמשק בעת הזאת: "רק השבוע חודשו הסנקציות של ארה"ב על סוריה כמדינה תומכת טרור. לאחרונה ביקר שם הנשיא האיראני, וסוריה ממשיכה לתמוך בטרור של החיזבאללה בלבנון והחמאס בעזה. כמו כן היא תומכת בטרור נגד ארה"ב בעיראק. משא ומתן ישרת רק את אסד. כל עוד הברית שלו עם איראן נמשכת - אין משא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
השר כץ. החלפת יוזמות קודמות
צילום: צפריר אביוב
נתניהו. יוצא לוושינגטון
צילום: רויטרס
מומלצים