שתף קטע נבחר

עוזי ארד: ייתכנו "הבדלי עמדות" עם אובמה

העיניים נשואות לפגישת נתניהו ואובמה מחר. ראש המועצה לביטחון לאומי, עוזי ארד, אמר עם שובו מהתייעצות במעון ההארחה הרשמי: "ברור שיכולים להיות הבדלי עמדה בהקשר של שתי המדינות". נתניהו מקווה שהאיום האיראני יעמוד במרכז

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נערך לפגישתו מחר (יום ב') עם נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. מקורביו נערכים לחילוקי דעות בעניין הפלסטיני, ומקווים ששני האישים יתמקדו באיום האיראני: "זה לא רק נושא קיומי למדינת ישראל אלא מדאיג ביותר כי איראן מתקדמת כל הזמן בעניין זה", אמר ראש המועצה לביטחון לאומי והיועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד.

 

ארד שוחח עם עיתונאים עם שובו מהתייעצות בבית ההארחה הרשמי (בלייר האוס): "הנושא הפלסטיני יעלה בשיחות וברור שיכולים להיות הבדלי עמדה בין הצדדים בהקשר של שתי מדינות לשני עמים, אך בכל מקרה מה יוכתב ייקבע על-ידי שני המנהיגים בפגישתם".  

 

הוא צופה קשיים במתווה המדיני עם הפלסטינים. "למשל, השאלה המרכזית מבחינתנו - מה עושים עם עזה, שבונה בסיס ענק לטרור, אחרי שישראל פינתה את עזה לחלוטין", הוסיף ארד. 

 

ראש המועצה לביטחון לאומי, שהכין את הביקור ואת פגישת הפסגה, מקווה ששני המנהיגים יתמקדו באיום האיראני. לאחר פגישה בין נתניהו לשגריר ישראל בוושינגטון, סלי מרידור, אמר: "מחר בבוקר תתקיים הפגישה החשובה בין נשיא ארה"ב לראש הממשלה בנימין נתניהו. כפי שהדברים מתוכננים, במוקד יעמוד הנושא של ההתחמשות הגרעינית של איראן".

 

לדבריו, "ראש הממשלה ידגיש היטב את תחושת הדחיפות על ציר הזמן בנושא הדיאלוג של ארצות הברית עם איראן אבל המעמד יהיה של התייעצות אסטרטגית בין הצדדים בשאלה כיצד פועלים". ארד הוסיף: "גם לי ברור, כמי שקיים את השיחות המקדימות לביקור ראש הממשלה, שהאמריקנים מבינים היטב את ציר הזמן ואת תחושת הדחיפות במגעים מול איראן".

 

בתשובה לשאלה באשר לעמדת נשיא ארה"ב בצורך לנקוט בפעולות נוספות נגד איראן, אמר: "כאשר מדובר באיראן - אכן כל האופציות על השולחן". 

 

לקראת בואו של נתניהו, פרסם "וושינגטון פוסט" כי בכוונת הנשיא אובמה לבקש ממדינות ערב צעדים בוני אמון - בהם פתיחת הנתיבים האוויריים וקווי הטלפון לישראל. יצויין כי כיום, ניתן לחייג מישראל לכל מדינה - אולם ממדינות ערב רבות, הכיוון ההפוך חסום. המדינות שמצויות על הכוונת האמריקנית הן מרוקו, עומאן, קטאר ואיחוד האמירויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנימין ושרה נתניהו בהגיעם לוושינגטון
צילום: לע"מ
אובמה. התייעצות אסטרטגית
צילום: AP
מומלצים