שתף קטע נבחר

חוק המאגר הביומטרי ממשיך לנוע

החוק שקובע כי יוקם מאגר עם טביעות אצבעות ותמונות פנים של כל תושבי ישראל אושר מחדש על ידי הכנסת ברוב של 66 ח"כים שהצביעו בעד ו-10 מתנגדים, ויועבר לדיון בועדות לקראת קריאה שניה ושלישית

הכנסת החליטה היום (ד') להחיל דין רציפות על חוק המאגר הביומטרי (PDF להורדה ). 66 חברי כנסת הצביעו בעד, ו-10 חברי כנסת התנגדו. לא היו נמנעים. החוק עבר

בקריאה ראשונה בחודש אוקטובר, אולם מאז התקיימו בחירות והשלטון התחלף.

 

המשמעות של הצבעת הרציפות - החוק ימשיך להתגלגל ויועבר לדיון, ככל הנראה, בועדת החוקה של הכנסת. אפשרות נוספת היא שמאיר שטרית, לשעבר שר הפנים שקידם את החוק, יבקש להעביר את הדיון לוועדת המדע שהוא עומד בראשה.

 

במקרה זה יצטרכו לפסוק בכנסת מי ידון בהצעה לפני הכנתה לקריאה שניה ושלישית. מכיוון שהשלטון התחלף בין הקריאה הראשונה לשנייה, הכנסת החדשה צריכה לאשר מחדש את החוק - ועל כך עומדת הצבעת הרציפות.

 

החוק, שיזם משרד הפנים, נועד להנהיג בישראל "תעודות זהות חכמות" אשר כוללות אמצעי זיהוי ביומטרים, כגון טביעת אצבע ותמונות ממוחשבות של הפנים. כמו כן, החוק מורה על הקמת מאגר שיכלול נתונים ביומטריים על כל תושבי המדינה. על פי ההצעה תושב שיסרב למסור את הנתונים על עצמו צפוי לעונשי מאסר.

 

המצדדים בחוק טוענים, בין השאר, כי הוא יסייע בבעיית זיוף תעודות זהות ודרכונים על ידי כך שיאפשר לאדם שאיבד תעודה להזדהות מול המאגר.

 

המתנגדים לחוק, לעומתם, טוענים כי החוק יגרום להפרת פרטיות של האזרחים, כי רשויות החוק לא באמת צריכות אותו וכי אין באף מדינה מערבית בעולם מאגר ביומטרי כזה לתושבי המדינה.

 

עוד אומרים המתנגדים כי יהיה קשה עד בלתי אפשר למנוע ממאגר כזה לדלוף, זאת גם בהתחשב בדו"ח מבקר המדינה שקבע כי "יש לראות בחומרה את כישלונה של רשות האוכלוסין בהגנת פרטיותם של אזרחי המדינה".

 

המבקר התייחס לדליפה של מרשם האוכלוסין וסגירת תיק החקירה על ידי המשטרה לאחר שלא נמצאו אשמים בהדלפה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החוק ממשיך לנוע
צילום: index open
מומלצים