שתף קטע נבחר

ברזיל אישרה להסגיר את "הרב" אליאור חן

אחרי שנמלט לסאו פאולו, הסתתר, נתפס וניהל מאבק ממושך נגד הסגרתו - "הרב המתעלל" צפוי לחזור בעוד כחודש לישראל. בית המשפט העליון בברזיל אישר פה אחד את ביצוע ההסגרה

יותר משנה אחרי שהתפוצצה פרשת ההתעללות הקשה בילדים באזור ירושלים, ה"גיבור הראשי" סוף סוף בדרך לספסל הנאשמים בארץ. בית המשפט בברזיל אישר אתמול (יום ה') להסגיר לישראל את "הרב" אליאור חן, החשוד שעמד בראש הכת שיזמה את המעשים המחרידים בילדים הקטנים. כך נמסר הבוקר ממשרד המשפטים.

 

לפי גורמים בכירים במשרד המשפטים, שר המשפטים הברזילאי צריך לחתום כעת על צו ההסגרה נגד חן, ולפי ההערכה הוא צפוי לנחות בישראל בעוד כחודש עד חודש וחצי -

 לאחר שאנשי משטרת ישראל ונציג הפרקליטות ייצאו לברזיל ויתאמו את ההליך עם השלטונות שם.

 

לחן שמורה האפשרות להגיש בתוך חמישה ימים בקשת הבהרה לגבי פסיקת בית המשפט העליון, אולם במשרד המשפטים מדגישים כי לא מדובר בערעור.

 

אליאור חן הורה לכאורה על התעללות קשה בשני אחים, בני 3 ו-4 מביתר עילית, בתחילת 2008. כתוצאה מההתעללות נגרם לאחד הילדים נזק מוחי בלתי הפיך. כתב האישום שהוגש בפרשה מגולל מסכת התעללות מזוויעה, שבה בוצעו בהוראתו של "הרב" תיקונים בילדים.

 

ה"תיקונים" כללו בין היתר טלטול, הכאה, כפיתה, שריפת איברים והאכלה בצואה והם בוצעו במטרה "להוציא מהילדים את השדים המזיקים אשר שוכנים בהם". גם אמם של הילדים הואשמה, אך במסגרת עסקת טיעון הפכה לעדת מדינה והאישום נגדה רוכך.

 

החלטת בית המשפט העליון בברזיל התקבלה פה אחד, לאחר הגשת בקשת ההסגרה על ידי המחלקה לעניינים בינלאומיים בפרקליטות המדינה, באמצעות עורך הדין גלעד סממה.

 

הנאשמים האחרים בפרשה מרוצים

חן נמלט עם תחילת החקירה לחו"ל והוצא נגדו צו מעצר בינלאומי. כחודשיים לאחר בריחתו הוא נעצר כשהוא משוטט ברחובות סאו-פאולו שבברזיל. הוא הועבר למטה המשטרה הפדרלית בעיר וסירב להסגרתו לישראל. 

 

פרקליטיו ניסו לטעון כי על-אף הסכם ההסגרה בין המדינות, אין להיעתר לבקשה כיוון שביתר עילית נמצאת ב"שטח כבוש שאינו נתון למשפט הישראלי". משרד המשפטים הבהיר לברזיל כי ביתר עילית כפופה לחוק הישראלי ולרשויות ולכן יש לדחות את טענות הסניגוריה, והפרקליטות בברזיל תמכה בדרישה להסגרה.

 

פרקליטו של חן, עו"ד אריאל עטרי, נמצא בחו"ל ולא ניתן היה להשיג את תגובתו. עורכי הדין אבי לביא ואביגדור פלדמן, המייצגים בפרשה את אחד הנאשמים, דוד קוגמן,

 אמרו ל-ynet: "אנו שמחים מאוד על ההחלטה, שכן מדובר במנהיג מסוכן של כת אשר לא בחל להפעיל אלימות כנגד ילדים ואף הורה למאמיניו לעשות כך.

 

"מדובר באשם העיקרי בתיק מסמר השיער ואנו בטוחים כי הצדק ייצא לאור וייודע כי מרשי וחבריו היו כמריונטות בידי מנהיגם", טענו עורכי הדין.

 

עו"ד יהודה שושן, המייצג נאשם נוסף, אברהם מסקלצ'י, תולה אף הוא תקוות בצעד האחרון. "אנו ממתינים בציפייה ובדריכות להסגרתו של חן. כפי שמסתמן עד כה יש לו חלק ארי במעורבות בפרשה", אמר. לדברי עו"ד יאיר נהוראי, המייצג את שמעון גבאי, "נצטרך ללמוד את ההשלכות וניערך בהתאם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות משטרת ישראל
אליאור חן
באדיבות משטרת ישראל
צילום: AP
בניין המשטרה בסאו-פאולו, שם נתפס
צילום: AP
מומלצים