שתף קטע נבחר

מזכ"ל ה-OECD: הכלכלה תתאושש כבר השנה

אנחל גוריה, העומד בראש הארגון המאגד את 30 הכלכלות החזקות בעולם, נשמע אופטימי. לדבריו כבר השנה נראה את המשבר מתמתן ואת התפוקה הכלכלית עולה. לדבריו, הורדת תחזיות דירוג לכלכלות העולם אינה מוצדקת כרגע

התכווצות כלכלת העולם מתמתנת והתאוששות עשויה להתחיל בסוף השנה הנוכחית. כך העריך ביום ו' מזכ"ל ארגון המדינות המתועשות (OECD), אנחל גוריה. האופטימיות מתבססת על נתוני מכירות הבתים בארה"ב ועל הייצוא הסיני, שמתחילים להראות סימני התאוששות, המאותתים שכלכלת העולם כבר לא בנפילה חופשית.

 

 

כאשר נשאל האם יש סיכוי שהתפוקה העולמית תתאושש כבר השנה, ענה גוריה כי "התשובה היא כן, והמשמעות היא שכלכלת העולם תפסיק להתכווץ". לדבריו, התחזית למדינות החברות ב-OECD, שצפויה להתפרסם לקראת סוף יוני, תהיה התחזית הראשונה מאז תחילת המשבר שלא תצביע על ירידה חדה של התמ"ג.

 

הארגון שמונה 30 מדינות צופה כרגע, כי החברות בו יחוו השנה צמיחה שלילית של 4.3% שתקטן בשנה הבאה לצמיחה השלילית של 0.1% בלבד. לדברי גריה, כלכלת ארה"ב צפויה להתאושש מהר יותר מזו של אירופה, הודות לתכניות התמריצים הנרחבות של ממשל אובמה.

 

גריה טען כי אין הצדקה להורדת הדירוג של בריטניה וגם לא לבחינה מחדש של הדירוג האמריקני. הוא הוסיף כי הורדת הדירוג של ספרד בתחילת השנה היתה חסרת רגישות, והתבססה על שינוי במדיניותה הכלכלית של ספרד, יותר מאשר על שינוי ביכולת החזר החובות שלה.

 

גריה מייעץ למדינות החברות ב-OECD לרסן את מדיניותן הפיסקלית ולהתחיל ברפורמות מבניות, בפרט במדינות כמו ספרד שסובלת משיעור האבטלה הגבוה ביותר באיחוד האירופי. לדבריו, ספרד צריכה להגמיש את חוקי העבודה שלה, שמרתיעים העסקת עובדים חדשים במדינה שבה חיים ארבעה מיליון מובטלים. הוא הציע להנהיג רמות שכר נמוכות יותר לצעירים כדי לקדם את התעסוקה, כמו בגרמניה, שבה יש מספר רמות של שכר מינימום, בהתבסס על הניסיון והכישורים של העובד.

פורסם לראשונה 22/05/2009 20:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אנחל גוריה מזכיר כללי OECD
צילום: OECD
מומלצים