שתף קטע נבחר

מזוז: במדינה מתוקנת ליברמן לא היה שר החוץ

היועץ המשפטי לממשלה תקף את המערכת הציבורית בישראל, שמאפשרת מינוי חשודים בפלילים ועבריינים מורשעים לשרים. "המערכת המשפטית לא מסוגלת לתת תשובה"

בישיבות הממשלה הם שותפים לאותו שולחן - אבל היועץ המשפטי לממשלה לא מסתיר את דעתו: אביגדור ליברמן לא היה צריך להיות שר. "מדינה מתוקנת לא צריכה להגיע למצב כזה", אמר היום (ב') היועץ מני מזוז בהתייחס לשר החוץ החשוד בפלילים, אך הדגיש ש"אילו סברתי שהמערכת המשפטית צריכה למנוע מצב כזה הייתי אומר זאת כמו שאמרתי בסיטואציות אחרות".

 

מזוז דיבר בכנס לשכת עורכי הדין באילת, בפאנל בנושא יושר ויושרה בחיים הציבוריים ותפקיד המשפט. את הדברים הנחרצים אמר בתשובה לשאלתה של מנחת הפאנל, אילנה דיין, שתהתה האם ליברמן היה צריך להתמנות כשר החוץ.

 

היועץ המשפטי לממשלה הסביר ש"המערכת השלטונית בישראל לא ממלאת את תפקידה כיאות. הזירה הציבורית בישראל מגמגמת ומדברת בשתי השפות - יש מי שמגנים על תופעות אלו ועל מי שסרחו.

 חשודים בפלילים מתמנים לשרים ושר שהורשע חוזר לכהן כשר, אלו מחדלים של המערכת הציבורית. יש שאלות שמגיעות לפתחה של המערכת המשפטית שלא מסוגלת לתת תשובה הולמת לתופעות אלו".

 

מזוז התייחס שוב גם לפרשת השר לשעבר חיים רמון, שהורשע במעשה מגונה. לדבריו, אם רמון היה טוען כי מדובר באי הבנה ומתנצל - הוא לא חושב שהמערכת המשפטית הייתה צריכה לעסוק בעניין. "אולם, כאשר השר מציב את העניין בשאלה האם הוא שיקר או שהקצינה שיקרה, אזי אני לא חושב שאפשר להותיר מצב כזה תלוי באוויר".

 

בנושא פרשות אולמרט, התעקש שלא הייתה להיטות יתר להדיחו, והמערכת המשפטית לא תבעה את התפטרותו. לגבי פרשת בנק לאומי, ציין כי למרות סגירת התיק - "הייתה הצדקה מלאה לפתוח בחקירה". לבסוף אמר בנימה אישית שלא שקל ולו פעם אחת במהלך הקדנציה להתפטר, הוסיף כי כרגע אין לו תוכניות להתמנות כשופט עליון והזכיר שהוא חייב לעבור תקופת צינון.


ביניש ונאמן. אידיליה בעליון? (צילום: יניב כהן)

 

נאמן וביניש, דף חדש

לאילת הדרימו גם יתר בכירי המערכת המשפטית - בהם שר המשפטים יעקב נאמן ונשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש. בדברי הפתיחה שלו התייחס נאמן לתאונות הדרכים וריבוי עבירות התנועה. "זו מכת מדינה והמחוקק חייב להתייחס לכך מיד", אמר, ודרש להחרים מכוניות של עברייני תנועה וכן להטיל את חובת ההוכחה על הנהגים. 

 

נאמן התייחס לעומס העצום על בתי המשפט וביקר את הוועדה למינוי שופטים שלטענתו קידמה שופטים "על פי מספר העמודים שכתבו. זו טעות גדולה. הדבר החשוב ביותר לקידום שופט היא מערכת עשיית הצדק".

 

ביניש הזכירה את הכנס אשתקד - שהיה אחד ממוקדי ההתנצחות בינה לבין השר הקודם, דניאל פרידמן. "הלקח מהנזק הרב שנגרם כתוצאה מאווירת השנים האחרונות נלמד בידי כולנו", אמרה, והוסיפה שבחודשים האחרונים מקיימים השופטים שיתוף פעולה ענייני ופורה עם השר החדש.

 

על רקע משפטו של הנשיא לשעבר משה קצב ודרישת פרקליטיו המתפטרים להפחית בעומס הדיונים, הדגישה ביניש שהיעד העיקרי בעיניה הוא שמיעת משפטים ברצף: "עד היום בתי המשפט השתדלו להתאים את עצמם ליומני עורכי הדין אולם מעכשיו עורכי הדין יצטרכו להתאים את עצמם לבית המשפט.

 

"שמיעה ברצף של משפטים לא צריכה להיות בהכרח מיום ליום, אולם ברצף. לתיק יהיו יעדים של סיום מיום היכנסו למערכת ומיום הכשרתו לשמיעה. הוחלט שלא יהיו דחיות דיונים, שיטת הדחיות בשמיעת תיקים מסכלת מועדים והופכת אותם להמלצה בלבד ואז תיקים נגררים", סיכמה נשיאת העליון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוז, היום. מגנים על מי שסרחו
צילום: יניב כהן
ליברמן. חשוד
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים