שתף קטע נבחר

ישראל לארה"ב: בואו נפקח יחד על ההתנחלויות

למרות המסרים הנוקשים מוושינגטון, ביקשה ישראל מהאמריקנים להקים קבוצת עבודה משותפת שתפקח על הבנייה בהתנחלויות. השליח ג'ורג' מיטשל אמור להשיב השבוע. בינתיים, תוהים לאן נעלמו ההבנות, והאם רייס קשורה לזה

ישראל הציעה לאמריקנים מנגנון פיקוח משותף על הבנייה בהתנחלויות, כדי לוודא שהבנייה החדשה אינה חורגת מקו הבנייה הקיים ושלא מקימים התנחלויות חדשות. למרות המסרים הנוקשים מכיוון וושינגטון - בישראל עדיין מקווים שהשליח האמריקני, ג'ורג' מיטשל, שיגיע באמצע השבוע - לא ישלול את ההצעה הישראלית.

 

מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, דחתה אמש את הטענות שנשמעו לאחרונה בישראל, כי ירושלים הגיעה בשעתו להבנות עם ממשל בוש, לפיהן הבנייה בהתנחלויות תוכל להימשך.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, שקיים שיחות מקיפות עם בכירי הממשל האמריקני, הבהיר לבני שיחו שלא ניתן למנוע "גידול טבעי" אמיתי בתוך ההתנחלויות, אבל ניתן ליצור מכניזם של בדיקה שיוודא שאין כל בניה ישראלית מחוץ להתנחלויות הקיימות ושאין השתלטות על שטחים נוספים.

 

בוושינגטון מדברים על כך שישראל ניצלה "חורים" בהסכמות עם האמריקנים ובנתה בלא כל פיקוח. בניסיון להיחלץ ממשבר האמון שנוצר, מציעה ישראל להקים קבוצת עבודה משותפת ישראלית-אמריקנית שתפקח על המתרחש בשטחים.

 

בתקופת ראש הממשלה שרון, הועברה התחייבות ישראלית לממשל בוש לפיו ישראל תבנה בתוך ההתנחלויות בגושים הגדולים, אך לא תצא מחוץ לקווי הבנייה הקיימים. דב וייסגלס, שהיה השליח המיוחד של ראש הממשלה שרון לשיחות עם האמריקנים, טען כי ההסכמה הזו מופיעה במכתב שלו לקונדוליזה רייס, שהיתה בשעתו היועצת לביטחון לאומי, כמכתב נלווה לסדרת מכתבים בין הנשיא בוש לראש הממשלה שרון לגבי מפת הדרכים.

 

האם רייס "העלימה" ההסכמות?  

מזכירת המדינה קלינטון נשאלה אמש על הטענות של דב וייסגלס, במהלך פגישה שקיימה עם שר החוץ הטורקי, אחמט דבוטוגלו. "אין מזכר מכל סוג שהוא על הסכם לא פורמלי, או בעל פה. אם זה קרה - וכמובן אנשים אומרים שזה קרה - זה לא הפך לחלק מהעמדה הרשמית של ממשלת ארה"ב".

 

קלינטון טוענת כי יש מסמכים המצביעים על "המחויבויות שישראל לקחה על עצמה בעקבות מפת הדרכים. והמחויבויות האלה מאוד ברורות". מזכירת המדינה הוסיפה ש"בהקשר להבנות בין הממשל הקודם וממשלת ישראל הקודמת, יש לנו את הרישום של המשא ומתן, וזה התיעוד הרשמי שהועבר לממשל אובמה על-ידי הממשל היוצא של בוש".

 

גורמים ישראלים מביעים תמיהה כיצד ממשל בוש לא העביר את ההתכתבות הנלווית בין וייסגלס ורייס. אחת השאלות שהם שואלים היא האם קונדוליזה רייס החליטה לנקום בישראל ברגע האחרון.

 

בימיה האחרונים במחלקת המדינה, היתה לרייס בטן מלאה על ישראל בגלל מבצע "עופרת יצוקה". היא זו שקבעה מה יועבר למחליפתה קלינטון וייתכן שהחליטה להעביר רק את המסמכים הרשומים של המשא ומתן בעניין ההתנחלויות, ולא את ההסכמות הנלוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יגיע להבנות? נתניהו
צילום: רויטרס
ממשיכים לבנות. חוות גלעד
צילום: AFP
לוחץ להקפיא את הבנייה. אובמה
צילום: AFP
מומלצים