שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  גרושים? משרד הבריאות דואג לזכויות שלכם
  הגרוש/ה שלכם לקח/ה את הילד לטיפול רפואי ואתם לא ידעתם מזה? משרד הבריאות יוצא לעזרתכם. מעתה יחויבו המוסדות הרפואיים לדווח לגרוש או לגרושה על הליכים רפואיים מסוימים שעובר ילדם ובמידת הצורך - לקבל את הסכמתם להליכים אלו
  משרד הבריאות מתאים עצמו לשינויים בתא המשפחתי: קופות החולים ובתי החולים קיבלו בימים האחרונים הוראות מדויקות באילו מקרים יש ליידע את ההורה השני בטיפול בילד או לבקש את הסכמתו.

   

  במהלך השנים התקבלו במשרד הבריאות תלונות מאנשים פרטיים ומגופים ציבוריים על מקרים שבהם הורים גרושים או שאינם נשואים הופלו על ידי מערכת הבריאות
  בקבלת מידע. המתלוננים ציינו כי לא שותפו בקבלת החלטות הנוגעות לטיפול או לא קיבלו מידע רפואי.

   

  משרד הבריאות מינה ועדה מקצועית שבחנה את הנושא ומסקנותיה פורסמו בחוזר שהוציא פרופ' אבי ישראלי, מנכ"ל משרד הבריאות. החוזר מנחה את בתי החולים, המרפאות ומוסדות רפואיים אחרים כי יש לתת מידע לכל הורה, לבקשתו וכן ליזום במקרים מוגדרים מתן מידע לכל אחד מההורים ולקבל את הסכמתם לטיפול הרפואי.

   

  בחוזר מנחה משרד הבריאות כי על כל מטפל חלה חובה למסור מידע לכל אחד מההורים הפונה בבקשה כזו, אלא אם ידוע לו על צו בית משפט או על שלילת אפוטרופסות, המונעים זאת. החוזר מנחה את קופות החולים "לשאוף לכך" שמנגנוני קבלת השירותים יתנו באופן אוטומטי מידע לשני הוריו של הילד, לפי רישומי מנהל האוכלוסין.

   

  לפי ההנחיות, גם כאשר אחד ההורים אינו מלווה את הטיפולים שעובר ילדו, יש לעדכנו באופן יזום. משרד הבריאות ממליץ על עדכון במצב רפואי בשורה של מקרים:

   

  • במצבים בהם נדרשת חלוקת נטל בין ההורים, כמו טיפול רפואי ביתי ממושך במחלה כרונית, אשפוז או שיקום ארוכים או כאשר ההורה המטפל שחוק מאד.
  • במצבים בהם מתרשם הצוות הרפואי כי ההורה המטפל אינו מבין את חומרת המחלה או שאינו מסוגל לספק תמיכה וטיפול לילד.
  • כאשר חוסר תקשורת בין ההורים עלול לסכן את הילד (למשל, שינוי מינון של תרופה)
  • כאשר הילד מופנה לטיפול נפשי, או כאשר נעשית פנייה של הילד ואחד מהוריו לטיפול שכזה.
  • במצבים שבהם הצוות הרפואי מתרשם שההורה המלווה משתמש בטיפול הרפואי בילד ככלי למאבק בהורה השני, תוך סיכון שלום הילד, מנחה משרד הבריאות לערב גורמי רווחה.

   

  בנושא קבלת הסכמה לטיפול רפואי, מנחה משרד הבריאות כי חובת הצוות הרפואי לקבל הסכמה מדעת לטיפול גם מההורה השני, ובתנאי שההמתנה לקבלת ההסכמה לא תפגע בבריאות הילד.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  זה שאתם גרושים לא אומר שהיא יכולה לקחת את הילד לרופא מבלי שתדע
  צילום: liquidlibrary
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים