שתף קטע נבחר

מצביעי ליברמן: "האמנו, אבל הוא נכשל בזוגיות"

הצבעת ישראל ביתנו נגד הצעת ברית הזוגיות בכנסת השאירה הרבה מצביעים מאוכזבים. "ישראל ביתנו שוב נכשלה והמשיכה במשחקים בכנסת", אמרה ל-ynet ראש עמותת משפחות מעורבות. מצביע אחר: "האמנתי שליברמן יעמוד מאחורי הקמפיין. רק המילים נשארו"

לאחר שעמדה בלב קמפיין הבחירות שלהם, חברי סיעת ישראל ביתנו התנגדו אתמול (ד') להצעת חוק ברית הזוגיות שהוגשה על ידי קדימה. חלק מחברי הסיעה נעדרו מההצבעה, בהם השר אביגדור ליברמן. חלק הצביעו נגד. בסופו של דבר, דחתה הכנסת את הצעת החוק.

 

חלק מהמצביעים למפלגה בבחירות האחרונות לכנסת מאוכזבים: "כולנו חיכינו להצבעה הזאת, זה היה צ'אנס שהאמנו בו, אבל ישראל ביתנו שוב נכשלה והמשיכה במשחקים בכנסת", אמרה ל- ynet ד"ר לודמילה אויגנבליק, ראש עמותת משפחות מעורבות.

 

לדברי ד"ר אויגנבליק, שהצביעה לישראל ביתנו בבחירות האחרונות, אלפי זוגות המתינו להחלטה, כי לא כולם יכולים לשלם עבור חתונה בקפריסין. "אני עצובה מאוד, כי הם לא הצביעו בעד החוק, אלא בפועל נגד משפחות מעורבות. תמכתי בהם בבחירות, אבל הם הבהירו שהם מנציחים מאבק בין מפלגות - מי יהיה חתום על החוק".

 

לפני הבחירות נפגשה ד"ר אויגנבליק עם ליברמן בכנסת. "הוא אמר לי אז באופן אישי שלא ידבר עם ש"ס ויעביר את החוק. פתאום דני איילון אומר שצריך לדבר איתם - נכנסנו למעגל שאי אפשר לצאת ממנו. זאת יכלה להיות הצלחה של ליברמן, כולם היו מבינים שהוא עומד מאחוריה, אבל אני מאוכזבת ממנו באופן אישי. מה שאני שומעת עכשיו זה בדיוק ההיפך ממה שאמרו לנו לפני הבחירות".

 

גם רומן לוינגר מחיפה נתן את קולו לליברמן בבחירות לכנסת ה-18. "האמנתי שהוא יעמוד מאחורי הקמפיין שלו, אבל המהלך היום מוכיח שנשארו רק המילים. אנחנו רואים שמאז שהוא מכהן כשר הוא בעיקר מטייל בחו"ל, כשמאחוריו קהילה גדולה מאוד של אנשים מאוכזבים, בהם אנשים עם ילדים שבמקרה האב או האם לא יהודים ולא יכולים להתחתן היום בארץ".

 

"אזרחים סוג ב'"

ליליה איצקוב, שנחשבת כבת להורים "מעורבים", לא פיתחה ציפיות גבוהות מדי למימוש רעיון ברית הזוגיות. "ב-2003 הלכנו אחרי שינוי, בבחירות שלאחר מכן אחרי קדימה, הפעם היה זה ליברמן שהבטיח ולא קיים. שנים אני שומעת מפלגות שמדברות על נישואים אזרחיים ואחר כך נסוגות".

 

איצקוב מספרת על הבעיה שהיא נתקלת בה: "אמא שלי לא יהודיה ואבי יהודי. לפני כמה שנים נאלצתי להינשא בקפריסין לבעלי היהודי. זאת היתה חוויה מאוד לא טובה. אני זוכרת איך התלבשתי בשירותים לפני החתונה, איך היינו לבד - רק אנחנו, בלי המשפחה. טסנו רק ליום אחד, כי לא היה לנו בכלל הרבה כסף, אבל היה חשוב לנו להקים משפחה. היו שם תורים של זוגות ישראלים שחיכו בתור. הקפריסאים אמרו לנו שישראלים הם עסק טוב מאוד".

 

לדבריה, היא מקווה ששתי בנותיה לא ייתקלו באותה בעיה. "יש לי שתי בנות שגדלות כיהודיות וישראליות ולא מכירות שום דבר אחר. אבל בגלל שאמא שלי לא היתה יהודיה נסגרות בפניהן דלתות. עכשיו הן הם עוד קטנות, אבל אני חוששת מה יקרה כשיגדלו וירצו להתחתן. נמאס לי לחכות, לילדות שלי אין זמן. הן גדלות ואין פתרון באופק. הן ישרתו בצבא ויתרמו למדינה, אבל כשירצו להקים משפחה יאמרו להן - אתן סוג ב'". 

 

מסיעת ישראל ביתנו נמסר לאחר ההצבעה בתגובה: "בניגוד לקדימה, שעוסקת אך ורק ביחסי ציבור וכשהיתה מפלגת השלטון לא עשתה דבר כדי לקדם את חוק הזוגיות אלא הפילה אותו, מפלגת ישראל ביתנו עיגנה את חוק הזוגיות בהסכם הקואליציוני כדי לקדמו ולהביאו לידי מימוש במליאה. קולה של ציפי לבני נשמע בחוזקה אך ורק כשהיא באופוזיציה, אך היא נעלמת ונאלמת כשהיא מכהנת בממשלה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. "זאת יכלה להיות הצלחה של ליברמן"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים