שתף קטע נבחר

חרם האופוזיציה בכנסת: פגישת ה"סולחה" בוטלה

לאחר מפגן הנטישה שארגנה האופוזיציה במליאת הכנסת - בוטלה גם פגישת הפיוס שנועדה להרגיע את הרוחות - תוך חילופי האשמות בין היו"ר ריבלין לסיעת קדימה

מחאות, הפגנות, האשמות והחרמות - נראה שיחסי האופוזיציה והקואליציה בכנסת ישראל מעולם לא ידעו שפל שכזה. הפגישה שתוכננה להיום (ד') במטרה לצנן את הויכוח הלוהט בין חברי הכנסת באופוזיציה ליו"ר הכנסת ולקואליציה - בוטלה.

 

למה בוטלה אותה פגישה - שנועדה להיות השנייה תוך יומיים? תלוי את מי שואלים.

בסביבתו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין אמרו כי יו"ר קדימה, ציפי לבני, לא נענתה להזמנה לבוא לפגישה, והתעקשה שריבלין יפגוש תחילה נציג מטעמה.

 

שיאו של מאבק האופוזיציה התרחש אמש, כאשר כאיש אחד - יצאו כל הח"כים מהמליאה והותירו בה רק את היו"ר ריבלין, נציגי הקואליציה - וח"כ חיים אורון (מרצ) שנשאר לעוד כמה דקות במליאה טרם שיצא גם הוא. את האות נתנה יו"ר הסיעה הגדולה באופוזיציה, ח"כ דליה איציק, שפנתה לריבלין ואמרה: "אתה יודע כמוני, שיש פה סדרת מהלכים שפוגעים בכנסת (...) אנחנו יודעים שזה צעד חסר תקדים, התלבטנו רבות".

 

יו"ר הכנסת נראה זועם ונרגש מהצעד שנקטו חברי המשכן. "חוסו על הדמוקרטיה בישראל, אל תקומו בקלות ראש ותעזבו את הכנסת", אמר להם.

 

זמן קצר לאחר המפגן, שאיחד קצוות מנוגדים ויריבים ותיקים באופוזיציה, נודע ל-ynet כי יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ יואל חסון מקדימה, החליט לבטל את דיון הוועדה בראשותו שנועד להיום. בנוסף, מתכוונים באופוזיציה להחרים דיון שיזמו בהשתתפות ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

 

חילופי ההאשמות נמשכו גם לאחר הצעדים החריגים הללו. ריבלין, לטענת מקורביו, היה מוכן לפגוש את לבני גם בארבע עיניים - אך הדבר לא עלה בידו. "ריבלין רצה לשבת עם פורום מקבלי ההחלטות אבל לבני סירבה. כך לא נוכל להביא לסיום המשבר. ריבלין היה מוכן להתגייס ולתווך בין ראש הממשלה לבין לבני, אבל היא התעקשה שריבלין יפגוש תחילה נציג מטעמה". מקורביו של ריבלין הוסיפו כי ההזמנה ללבני פתוחה והוא מזמין אותה לפגוש אותו בכל עת וללא תנאים.

  

בסיעתה של יו"ר האופוזיציה ביקשו להבהיר מנגד כי "קדימה מוכנה לשלוח נציג מטעמה בכל רגע נתון לפגישה עם יו"ר הכנסת או מי מטעמו, כדי לפתור את המשבר בהתנהלות הכנסת".

  

גורמים בקדימה אמרו עוד "מדובר בהתנהלות ילדותית של ריבלין. במקום לנסות ולהביא פתרון לבעיה - יו"ר הכנסת עסוק בשאלות פרסונליות של מי יגיע ומי לא יגיע לפגישה. המחלוקת כאן היא מהותית וכנראה שליו"ר הכנסת אין תשובות ולכן הוא מתנהל בצורה שכזאת". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מוכן לתווך בין לבני לנתניהו". ריבלין
צילום: גיל יוחנן
צילום: זום 77
שפל ביחסים בין הקואליציה לאופוזיציה. משכן הכנסת
צילום: זום 77
מומלצים