שתף קטע נבחר

חוק בלי סדר: גם ריבלין לא הוביל לפשרה בכנסת

הצעות החוק של הממשלה שמשנות את דפוסי העבודה בכנסת, מעוררות זעם רב. גם פגישה בתיווך היו"ר לא הניבה פתרון. ח"כ פלסנר: "אנחנו לפני נקודת השיא בניסיון להחליש את הכנסת"

האופוזיציה רותחת על ההתנהלות בכנסת, וגם פגישה עם היו"ר לא הצליחה להרגיע אותה. הניסיון להשיג פשרה בין הקואליציה לאופוזיציה בנושא השינויים שמקדמת הממשלה בהליכי העבודה בכנסת לא צלחו, לפחות בינתיים. הערב (ב') נפגשו יו"ר הכנסת רובי ריבלין, נציגי סיעות האופוזיציה ויו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין, אולם הצדדים לא הצליחו להגיע לנוסחת פשרה.

 

מאז הקמת ממשלת נתניהו שורר זעם באופוזיציה בגין שורת שינויים שהממשלה ביצעה ומבצעת, בהם ההחלטות לאשר תקציב דו-שנתי, לאשר לסגני שרים לקחת חלק בהצבעות בוועדות הכנסת, ועוד.

 

הפגישה הערב נקבעה לקראת כוונת הקואליציה להתחיל מחר בהליכי חקיקת מספר חוקים. בין היתר תוגש הצעת חוק המבקשת להגדיל את הרוב הדרוש לאישור הצעת חוק תקציבית מ-50 חברי כנסת כיום ל-55; הצעה לפיה יתאפשר לשר אחד מכל סיעה להתפטר מהכנסת ולשוב אליה אם יפסיק לכהן כשר; וכן הצעה שנועדה להקל על המבקשים לפרוש מסיעה בכנסת.

 

נציגי האופוזיציה ביקשו שהצעות אלה לא יעלו על שולחן הכנסת, לפחות לא במושב הנוכחי, "כדי לאפשר דיון רציני בנושא". אלא שבקואליציה חושבים אחרת, ומתכוונים, נכון לעכשיו, להמשיך לקדם את הצעות החוק. על פי המסתמן הדיון בהן יתקיים כבר מחר, וההצבעות בשבוע הבא.

 

אחד ה"עונשים" שמכינים בקדימה לקואליציה, אם אמנם יעלו מחר ההצעות לדיון במליאה, הוא עשרות הסתייגויות שהוגשו להצעת חוק בעניין קיצוץ דמי הבראה, במסגרת עסקת החבילה במשק. לפיכך, דיון הסרק עשוי להימשך שעות ארוכות אל תוך הלילה. מהלך אחר הנשקל באופוזיציה היא החרמת חלק מישיבות המליאה.

 

"האופוזיציה בחרה להישאר במריה"

גורמים המקורבים ליו"ר הכנסת אמרו הערב כי ניסיונו להביא פשרה לא צלח. "עמדתו של ריבלין ביחס לחוקי המשילות היא שאלו חוקים פוליטיים ללא משמעות חוקתית של ממש", אמרו המקורבים. "מצד שני, חוקים אחרים שלדעת ריבלין יש בהם שינוי חוקתי של ממש - הוא מונע מהממשלה להביאם לאישור הכנסת". כדוגמה ציינו את הצעת החוק שביקשה להעלות את הרוב הדרוש להצעת חוק לפיזור הכנסת מ-61 ל-65 בקריאה שלישית.

 

"הקואליציה משתמשת ברוב האוטומטי שלה כדי לרוקן את העבודה הפרלמטרית מתוכן", מחה ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל). "אני מקווה שהקואליציה תתעשת לפני שיהיה מאוחר מדי".

ח"כ יוחנן פלסנר מקדימה הוסיף: "אנחנו עומדים לפני נקודת השיא ביוזמות הממשלה להחליש את הכנסת. אני מקווה מאוד שהמסר לגבי חומרת התהליכים עבר בצורה מיטבית ושנוכל לחזור לתפקוד שפוי וענייני של הכנסת".

 

גורמים בכירים בקואליציה טענו מנגד: "יחד עם יו"ר הכנסת ניסינו להגיע להבנות ופשרה. קדימה דרשו שהממשלה תחזור מהחוקים הללו. זהו דבר שאין לו הרבה תקדימים... הכנסת יכולה לתמוך בחוקים או להתנגד להם, אבל לא יכול להיווצר מצב שהאופוזיציה תדרוש מהממשלה להימנע מחקיקה. האופוזיציה בחרה להישאר במריה, ספק אם מטעמים ענייניים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "יש חוקים בלי משמעות של ממש"
צילום: דודי ועקנין
אלקין. הקואליציה לא מוותרת
טיבי. "מרוקנים את הכנסת מתוכן"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים