שתף קטע נבחר

התובע: מאסר ארוך להירשזון; הבן: רחמו על אבא

המדינה ביקשה לגזור על שר האוצר לשעבר לפחות 7 שנות מאסר. התובע: הירשזון גרם נזק לאמון הציבור שחי בתחושה שאנשי ציבור חיים על חשבונו. אלרואי הירשזון: לבי נקרע לחתיכות כשאני רואה את אבי על דוכן הנאשמים, מאסר בפועל יהיה למעשה גזר דין מוות

זה מול זה בבית המשפט: הצורך לגזור עונש מרתיע - ובקשה להפעלת מידת הרחמים. בנו של שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, שבית המשפט קבע בשבוע שעבר כי גנב סכומי כסף גדולים מההסתדרות הלאומית, אמר הבוקר (יום ה') בדיון בשלב הטיעונים לעונש בבית משפט המחוזי בתל-אביב כי עונש מאסר בפועל לאביו יהיה למעשה גזר דין מוות.

 

 

התובע, עו"ד אלי שוורץ, ביקש מבית המשפט לגזור עונש מאסר ארוך ומרתיע - חמור מזה שנגזר על שותפיו בפרשה. "הם ינקו את כוחם ממנו, הוא ראש וראשון", נימק. בהקשר זה - הזכיר כי המדינה ביקשה לגזר שבע שנות מאסר על עובדיה כהן, אחד הנאשמים בפרשה. לדבריו, העונש של הירשזון צריך להיות חמור מכך ובנוסף יש לגזור עליו מאסר על תנאי, תשלום קנס ופצויים - ולקבוע כי במעשיו היה קלון.

 

בית המשפט גזר בחודשים האחרונים ארבע שנות מאסר בפועל על כהן, שהיה ראש אגף הכספים בהסתדרות הלאומית; 40 חודשי מאסר בפועל נגזרו על חשב עמותת ניל"י אמציה בונר. 15 חודשי מאסר נגזרו על מנכ"ל נהסתדרות לשעבר, יצחק רוסו; מנהלת חשבונות בארגון, רונית גרטי, נידונה לעבודות שירות. כל הארבעה הודו והורשעו במסגרת עסקת טיעון.

 

התובע אמר עוד בטיעוניו לעונש כי אינו מקל ראש במעשיו הטובים של הירשזון לאורך השנים ובפעילותו למען ניצולי השואה - אך עם זאת נבחרי ציבור אשר הופכים את תפקידם מנוף להתעשרות אישית - ראוי שייענשו בחומרה.


הירשזון, הבוקר בבית המשפט (צילום: ירון ברנר)

  

שוורץ הוסיף כי הירשזון גרם נזק חמור לאמון הציבור שחי בתחושה שאנשי ציבור חיים על חשבונו, והוסיף כי הירשזון חי את שגרת חייו ויומו כשהיא מלווה באופן קבוע בביצוע עבירות פליליות, לאורך שנים.

 

הבן מאשים את התקשורת - ומבקש רחמים

הבן אלרואי, שבכה בעת שהקריא את דבריו, ביקש לחוס על אביו, שרק לאחרונה זכה לחבק את נכדו הראשון: "אבי הוא האדם החשוב בחיי. יש לי זיכרונות של צער וסבל מאמי בשנות חיי הראשונות. אבא עשה בשביל אמא הכל, סעד אותה במשך שנים והיה לנו כאב וכאם. כשאנשים שאלו אותי כיצד זה לגדול ללא אמא, אמרתי שאלוהים בירך אותי באבא כל כך חם ואוהב שאני לא יודע מהיכן הוא שאב את תעצומות הנפש".

 

"לבי נקרע לחתיכות כשאני רואה את אבי על דוכן הנאשמים, אני מחכה שמישהו יעיר אותי מהסיוט הזה", הוסיף הבן וסיפר כי מאז שפורסמה הכתבה הראשונה על מעשי האב - הוא ממעט לצאת מהבית: "כתבה רודפת כתבה ונראה כי הם מתחרים מי יוציא סיפור רע יותר. חייו של אבא לא היו קלים, את אמו איבד במחלה קשה. אני לא מאחל לאף אדם לעבור את הייסורים שעברו עליו".

 

הירשזון הורשע בגניבת כ-2 מיליון מההסתדרות הלאומית ובקבלת דבר במרמה. השופטת קבעה אז כי ההסתדרות הלאומית וניל"י הפכו בניהולו של שר האוצר לשעבר ל"קזינו" שבו כל הבכירים זוכים בכספים לא להם. עורך דינו של הירשזון כבר מיהר להודיע כי יערער על ההרשעה.

 

שר האוצר לשעבר הורשע גם בגניבה בידי מנהל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. לצד זאת, זיכה בית המשפט את הירשזון בשתיים מהפרשות - מימון הפריימריז ומימון הכנס בגני התערוכה. גזר הדין יינתן ביום רביעי הקרוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירשזון בבית המשפט. הורשע בגניבה
צילום: ירון ברנר
אלרואי הירשזון בבית המשפט. ביקש רחמים
צילום: תומריקו
מומלצים