שתף קטע נבחר

מחאת האופוזיציה: ח"כים שרו בדיון - והורחקו

המשבר בין האופוזיציה לקואליציה מחריף: בדיון שנערך בוועדת הכנסת פצחו כמה מחברי "קדימה" בשירה בציבור ולא שעו לדרישותיו של היו"ר להפסיק. הם הורחקו בכוח. נתניהו ולבני היו אמורים להיפגש ולדון בין היתר במשבר - אך הפגישה נדחתה

פחות מ-24 שעות לאחר שהוכרזה "שביתת נשק" בין האופוזיציה לקואליציה בכנסת, חוזרים הצדדים להתכתש: בימים האחרונים כבר הספיקה האופוזיציה להכריז על חרם ולנטוש דיונים במחאה על "פעולות להצרת צעדיה" מצד הממשלה, אולם הערב (יום ה') הגיעה המחאה למקומות בלתי שגרתיים עוד יותר. שלושה חברי כנסת מהאופוזיציה פתחו בשירה בציבור במהלך דיון ממושך, התעלמו מהוראות יו"ר הישיבה - והורחקו בכוח על-ידי הסדרנים.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני היו אמורים להיפגש מחר ולדון, בין היתר, במשבר בכנסת, אך זמן קצר לאחר תקרית השירה בציבור נמסר כי הפגישה נדחתה ותתקיים במועד אחר.

 

הדיון בוועדה על חוק ההסדרים נמשך כבר שעות ארוכות. הוא החל ב-11:00 בבוקר והסתיים אחרי 12 שעות, ובמהלך הדיון המתיש והמותח הוחלפו אינספור "עקיצות" בין האופוזיציה לקואליציה. בשלב מסוים הערב, שלף ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) מילות שיר מהכיס והחל לשיר למיקרופון. השיר שנבחר היה "ארץ". במהלך השירה של חברי הכנסת, מחה ח"כ אחמד טיבי ואמר שהשיר שלו הוא "בילאדי בילאדי" ("ארצי" או "מולדתי" בערבית).

 

שניים מחבריו לסיעה של שנלר - יואל חסון ונחמן שי - הצטרפו אליו לשירה. הם התעלמו מהוראות יו"ר הישיבה, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (ליכוד), שדרש מהם להפסיק לשיר, ובשלב מסוים הם הורחקו בכוח על-ידי סדרנים. חברי כנסת אחרים, שהסתפקו בזמזום מילות השיר, לא הורחקו. המחאה נרשמה ונשמעה בקולי קולות, אולם מדובר ביוזמה "פרטית" ולא בפעולה שאורגנה על-ידי האופוזיציה כולה.

 

הדיון הסוער שהחל בבוקר כלל אמירות ועקיצות מצד הצדדים. כך למשל כינה ח"כ חסון, שהורחק עוד קודם לכן פעם אחת (ואחר כך הותר לו לשוב), את אלקין "דיקטטור". במשך שעות ארוכות התישו חברי האופוזיציה את אנשי הקואליציה בשלל טענות, שאלות והערות על חוק ההסדרים שעמד לדיון. "מדובר בפיליבסטר מהארוכים שהיו בוועדות הכנסת", אמרו גורמים באופוזיציה.

 

כאשר נידונה הרפורמה המוצעת במינהל מקרקעי ישראל החלה הסערה. האופוזיציה התנגדה נחרצות לרפורמה, ולאחר שח"כ שנלר סיים לשאת מילים חריפות נגד הרפורמה, הוא הוציא מכיסו מילות שיר - והחל לשיר. "ארץ ארץ ארץ, ארץ תכול אין עב, והשמש לה כדבש וחלב", שר שנלר, כאשר חבריו מצטרפים אליו למורת רוחו של אלקין. בסופו של דבר הוצאו השלושה בכוח מהדיון על-ידי הסדרנים.

 

ח"כ שנלר אמר ל-ynet כי מחאתו הייתה "על כך שרוצים למכור את מדינת ישראל. את הארץ הזו אסור לאבד היא של העם היהודי ולא של ספסרים".

 ח"כ חסון אמר: "זו הייתה הדרך הפרלמנטרית הטובה ביותר להבהיר שרפורמה כזו במינהל מקרקעי ישראל בהגבלת זמן כפי שרוצה הקואליציה והממשלה שקרקעות המדינה הם הנכס המשמעותי ביותר של העם היהודי ואסור להעביר אותם לידיים פרטיות ולהוציאם מידי המדינה". ח"כ שי אמר כי מדובר במחאה "שבאה מהלב".

 

ח"כ ציון פיניאן (ליכוד), שנכח גם הוא בדיון, לא התרשם מהמחאה המוזיקלית: "התנהגותם של חלק מחברי קדימה היתה ביזיון וביישה את הדיון, לא הוסיפה כבוד לא לכנסת ולא לחברי הבית. מאופוזיציה אחראית מצופה ענייניות, שנעדרה מהדיון היום".

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שלף מילות שיר מהכיס. שנלר
צילום: גיל יוחנן
התעלמו מהוראותיו. אלקין
"הדרך הפרלמנטרית הטובה ביותר". חסון
צילום: דודי ועקנין
ארץ? בילאדי! אחמד טיבי
צילום: דודי ועקנין
"מחאה שבאה מהלב". נחמן שי
צילום: גיל יוחנן
"ביזיון". פיניאן
צילום: ליאון מינסטר
מומלצים