שתף קטע נבחר

צילום: AFP

משמרות המהפכה באיראן: נמחץ בכוח כל הפגנה

הגוף הצבאי שהוקם בכדי להגן על המהפכה האיסלאמית פרסם הודעה שבה הזהיר את תומכי האופוזיציה מפני "עימות מהפכני" עם כוחות הביטחון, אם ישובו לרחובות. תומכי המחנה הרפורמיסטי מתכוננים להתכנס בצהריים בכיכר מרכזית בטהרן כדי להדליק נרות לזכר המפגינים שנהרגו

המשטר האיראני מסלים את האיומים נגד תומכי האופוזיציה: משמרות המהפכה האיראניים הודיעו בצהריים (יום ב') כי בכוונתם "למחוץ" כל הפרת סדר של מי שמהווים לטענתם "איום למהפכה ולמשטר" במדינה.

 

טלטלה פוליטית באיראן - עדכונים אחרונים ב-ynet:

 

בהודעה שהתפרסמה באתר האינטרנט של משמרות המהפכה - הגוף הצבאי רב-העוצמה שהוקם כדי להגן על המשטר האיסלאמי במדינה - נקראו המפגינים "להיערך לעימות מהפכני" אם ישובו לרחובות. בהודעה גינו משמרות המהפכה את "הפעולות הבלתי חוקיות המנוגדות לדרכו של המנהיג (חמינאי)", וקראו למארגני ההפגנות "לצעוד במסלול הגיוני - הטוב לאינטרסים של המדינה".

 

אם לא ישעו המפגינים לאזהרה, "אנחנו במשמרות המהפכה, בבסיג' ובשאר כוחות הביטחון מוכנים לפעול בתקיפות ולמחוץ כל מחלוקת והפרת סדר", נכתב באתר האינטרנט, שם כונתה התנגדות המפגינים "קנוניה" נגד איראן.

 

בהודעה הזהירו משמרות המהפכה גם את ארה"ב, בריטניה וישראל מהתערבות בענייניה הפנימיים של איראן ומעידוד המפגינים. "עדיף שהמעצמות הכוחניות ידאגו לענייניהן הפנימיים ולנעשה במדינות הנמצאת תחת כיבושן, במיוחד במזרח התיכון, משום שהאומה האיראנית תהיה מסוגלת לשמר את הישגי הבחירות לנשיאות", נכתב בהודעה.


נדא מוטלת על הארץ לאחר שנורתה, שלשום (צילום: AFP) 

 

נאסר על משפחתה של נדא לערוך הלווייה

מדיווחים לא רשמיים עולה כי תומכי האופוזיציה באיראן מתכננים להתכנס אחר הצהריים בכיכר "הפתה תיר" בטהרן, לאות אבל על המפגינים שנהרגו בעימותים עם כוחות הביטחון, ובראשם הצעירה האיראנית נדא סולטאני, שנהרגה בשבת והפכה להפוך לסמל של מאבקם של תומכי האופוזיציה. המפגינים נקראו להגיע היום לכיכר בלבוש שחור ולהדליק נרות לזכר ההרוגים.

 

מספר אתרי אופוזיציה איראנית באירופה פרסמו פרטים נוספים על סולטאני בת ה-27, שהיתה סטודנטית לפילוסופיה. על פי הדיווח, נדא באה שלשום להפגין בטהרן, מלווה במרצה שלה לפילוסופיה ובכמה סטודנטים נוספים. אתמול פורסם סרטון המציג כמה רגעים לפני שנורתה. בדיווח של האופוזיציה האיראנית נמסר כי היא דיברה בטלפון הנייד שלה ויצאה רגע מהקבוצה שאיתה עמדה. שני אנשי בסיג' שהיו לבושים בלבוש אזרחי ורכבו על אופנוע ירו בה באקדח ופגעו בה בליבה. לפי הדיווח היא מתה בזרועותיו של המרצה שלה.

 

השלטונות האיראניים מנעו ממשפחתה לערוך לה טקס הלוויה - כדי למנוע מהלווייתה להפוך להפגנת מחאה המונית. לפי מספר דיווחים, הועברה גופתה למשפחתה אתמול כדי שייערך לה טקס קבורה מהיר בבית הקברות המרכזי בטהרן, שהיה מהיר ותחת אבטחה קפדנית. טקס זיכרון היה אמור להיערך לכבודה היום אחר הצהריים באחד המסגדים בעיר אך למשפחה נמסר מהמסגד כי הוא בוטל. מסגדים נוספים בטהרן קיבלו הוראה שלא לאפשר טקס כזה.

 

"פורעים אלמונים" אחראים להרג

הלילה עבר על הבירה האיראנית לילה שקט - לראשונה מאז פרסום תוצאות הבחירות השנויות במחלוקת לנשיאות, שבהן גבר לטענת השלטונות הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד על פני המועמד הרפורמיסטי מיר-חוסיין מוסווי. אמש קרא מוסווי לתומכיו להוסיף ולהפגין - אך לשמור על איפוק. היום מתוכננת המחאה להיות שקטה באופייה, ולהתבטא בהדלקת אורות המכוניות ובתהלוכות אבל לזכר ההרוגים.

 

בהודעה שנמסרה מלשכת התובע הכללי בטהרן, ששודרה בתחנת הטלוויזיה האיראנית בשפה האנגלית "פרס טי.וי", נטען כי "פורעים אלמונים" פתחו באש וגרמו למותם של אזרחים בשבת האחרונה. אתמול טענה תחנת הטלוויזיה הרשמית במדינה כי עשרה בני אדם נהרגו שלשום בעימותים בין שוטרים "למחבלים".

 בראיון שהעניק ראש הממשלה בנימין נתניהו לצהובון הגרמני "בילד", ציין כי אם יתחלף המשטר בטהרן ייתכן שלום בין איראן לישראל. "אין קונפליקט בין העם האיראני לעם ישראל. תחת משטר אחר, ניתן יהיה לכונן מחדש את היחסים בין ישראל לאיראן", צוטט ראש הממשלה בעיתון הגרמני. הוא הוסיף כי "אין לו ספק" שאם תינתן לאזרחי איראן הזכות לקיים בחירות חופשיות, הם יבחרו בהנהגה אחרת. "אני חושב שהוסרה המסכה מעל פניו של המשטר האיראני", אמר. "אנו רואים כמיהה עזה של העם האיראני לחירות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תומך אופוזיציה מפגין עם בנו, שלשום בטהרן
צילום: רויטרס
תומכי מוסווי מסתירים פניהם
צילום: רויטרס
נדא סולטאני. סטודנטים לפילוסופיה
סמל המהפכה. נדא אחרי שנורתה
מומלצים