שתף קטע נבחר

צילום: AFP

פני המאבק: המפגינה שנהרגה מירי הפכה סמל

תמונת פניה של צעירה שנורתה למוות בהפגנה בטהרן הפכה במהרה לסמל מאבקם של מתנגדי אחמדי-נג'אד. גולשים: "נדא, העולם בוכה בראותו את נשימתך האחרונה, לא מתת לשווא"

גולשים איראנים העלו בשבוע האחרון לרשת מאות סרטונים ותמונות שתיעדו את מהומות הדמים בטהרן וערים אחרות ברחבי איראן, ואולם סרטון אחד, מטריד במיוחד, הוא שמשך את עיקר תשומת הלב העולמית. מדובר בסרטון שבו נראית צעירה, שכבר זכתה לכינוי "נֶדַא" (קול בפרסית), גוססת ומתה אחרי שנפצעה אתמול מירי.

 

המשבר באיראן - סיקור נרחב ב-ynet:

  

בסרטון, שצולם כפי הנראה על-ידי עובר אורח, נראית צעירה אלמונית שרועה על הקרקע ברחוב, כשדם מתפרץ מהחזה שלה. גבר רוכן מעליה ומנסה לעצור את הדימום בידיו, אך לשווא. היא מתה תוך זמן קצר. הצילומים, שפורסמו ברשת יו-טיוב, קשים לצפייה. רשת CNN דיווחה כי לטענת בלוגר אחד, "נדא" הפגינה ביחד עם אביה בטהרן, כאשר נורתה בלבה על-ידי אנשי בסיג' - מיליציית מתנדבים של משמרות המהפכה.

 

מדובר בדוגמה נוספת מני רבות לאלימות הקשה שנראתה בימים האחרונים בבירה האיראנית, שבה התעמתו שוטרים ואנשי מיליציה, בעיקר באמצעים לפיזור הפגנות, עם מפגינים שמחו על תוצאות הבחירות. המשטר הטיל מגבלות חמורות על כלי התקשורת הזרים והמקומיים, ואולם לא הצליח למנוע את זרימת המידע מהרחוב אל הרשת העולמית, באמצעות הגולשים הרבים ממחנה תומכיו של מנהיג האופוזיציה הרפורמיסטית, מיר-חוסיין מוסווי.


גברים ניסו לעצור את הדימום, אך לשווא (מתוך הסרטון ביו-טיוב)

 

הרשויות טרם התייחסו באופן ספציפי למותה של

הצעירה או מסרו מידע עליה, אך ברשת החברתית טוויטר - שלצד פייסבוק ויו-טיוב מהווה כלי עיקרי להפצת מידע עבור מתנגדי אחמדי-נג'אד - היא זכתה לכינוי "נדא". היא הוגדרה כשהידית (מי שמתה מות קדושים) והפכה סמל למאבקם של תומכי מוסווי, שהבטיחו שמותה לא יהיה לשווא.

 

"נדא: את הקול של העם. את הקריאה לחירות. תנוחי על משכבך בשלום", נכתב באחת ההודעות הרבות בטוויטר על הירצחה. "תנוחי על משכבך בשלום נדא, העולם בוכה בראותו את נשימתך האחרונה, לא מתת לשווא. נזכור אותך", כתב גולש אחר. עוד דווח במערב כי תמונותיה של "נדא" כבר החלו להופיע במודעות ברחבי טהרן וגם אמריקנים-איראנים מתכוונים לעשות שימוש בדמותה במחאותיהם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פניה הצעירה הפכו לסמל המאבק
מאמצי ההחייאה עלו בתוהו
דם על הידיים בטהרן, אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים