שתף קטע נבחר

מנהיג האופוזיציה במצרים: מובארק הבן לא מתאים

איימן נור, המתמודד בעצמו על הנשיאות, הסביר כי גמאל מובארק חסר ניסיון מדיני ופוליטי, ולכן אינו יכול לעמוד בראש המדינה. במקביל, ממשיך מובארק להכשיר את בנו לתפקיד היורש, בנסיון לגייס את תמיכת הצבא

"גמאל מובארק חסר את הניסיון המדיני והעממי הנחוץ למשרת הנשיאות". כך אמר היום (ג') איימן נור, שהכריז על מועמדותו לתפקיד הנשיא הבא של מצרים, ויצא בהתקפה חסרת תקדים על יריבו, בנו של הנשיא המכהן. במקביל, הליך הכשרתו של מובארק הצעיר קורם עור וגידים, כל-מנת להבטיח את תמיכת הצבא בו. זאת, על-אף שעדיין ישנו סיכוי שאביו יתמודד לקדנציה נוספת.

 

נור, מנהיג מפלגת האופוזיציה אל-רד, הסביר בראיון ליומון אל-קודס אל-ערבי, היוצא לאור בלונדון, כי "גמאל לא התמודד בשום מערכת בחירות. הניסיון הכלכלי שלו מכשיר אותו לעמוד בראש בנק, אבל לא בראש מדינה כמו מצרים". הבחירות לנשיאות יתקיימו ב-2011, ולפי ההערכות השונות, גמאל מובארק יתמודד במקום אביו.

 

נור, ששוחרר לפני מספר חודשים מהכלא המצרי, עסוק לאחרונה בשיקום מעמדו הפוליטי במדינה. במסגרת זאת הוא עורך סיורים בשורה של ערים וכפרים במצרים, בנסיון לזכות בתמיכה עממית נרחבת. על-פי דיווחים שונים, מנגנוני הביטחון המצריים אף מנעו ממנו לאחרונה מלארגן מסיבת עיתונאים בעיר הולדתו, אל-מנסורה, בצפון הדלתא של הנילוס. זאת, בשל החשש לשפעת החזירים.

 

אך נור אינו היחיד שמנסה לחזק את מעמדו הציבורי. מובארק הבן פתח לאחרונה בסדרת ביקורים ב"אלף הכפרים העניים ביותר" במצרים, כאשר על-פי הדיווחים הוא מקפיד לקיים את סיוריו בשיירת המזכירה את שיירתו של אביו, הנשיא. עיתונאים שביקשו להתלוות לסיורים אלה, דיווחו כי היה עליהם להגיש בקשה רשמית ללשכת הנשיאות. 

 

בשנים האחרונות החל מובארק להכשיר את בנו לתפקיד יורשו, והעביר לסמכותו יותר ויותר תפקידים. על-פי הדיווח, הכשרה נוספת מתבצעת גם בממסד הביטחוני והצבאי במצרים. במסגרת זו, ממותג מובארק הצעיר כיחיד שיאפשר למערכות הביטחון להתקיים במצבן הנוכחי. עוד דווח כי על גדולי תומכיו של מובארק הצעיר נמנה גם ראש המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן, שבתמורה נהנה מהשפעה נרחבת בניהול היומיומי של ענייני המדינה.  

 

פרשנים בעולם הערבי מעריכים כי הקרב על הנשיאות עודו פתוח. זאת, משום שהממסד הצבאי מחזיק ב"מילה האחרונה" לגבי זהותו של הנשיא. עדיין לא ברור האם אותו ממסד אכן יקבל מועמד אזרחי, כמו גמאל מובארק, שישמש גם כמפקד העליון של הצבא והכוחות המזוינים של מצרים. בנוסף לכך, המצב הכלכלי המידרדר בה נמצאת המדינה בתקופה האחרונה הביא עימו לגדילה מסוימת בכוחם של גורמי האופוזיציה, בדגש על האחים המוסלמים. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
כשיר? גמאל מובארק
צילום: רויטרס
מומלצים