שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הצעת חוק: יוזלו מוצרים ללא גלוטן לחולי צליאק

  מאבקה של אם חד הורית על בריאות בנה עשוי להיטיב עם עשרות אלפי חולי צליאק בישראל: הצעת חוק שתוגש בימים הקרובים תציע לסבסד מוצרים נטולי גולטן. יוזם החוק, ח"כ מאיר שטרית: "בכל העולם זה מסובסד. פה גוזרים על החולים מוות"

  האם בקרוב יסובסדו מוצרים ללא גלוטן? הצעת חוק חדשה שתוגש בימים הקרובים אמורה לפתור את מצוקתם של חולי צליאק, הזקוקים לתזונה מיוחדת נטולת גלוטן. לפי הצעת החוק, אותה יוזם חבר הכנסת מאיר שטרית, מוצרים בסיסיים כגון לחם ופסטה נטולי גלוטן, יסובסדו. מחירם של מוצרים כאלה עשויה לעתים להגיע עד פי עשרה ממוצרים "רגילים" מקבילים. לחם אותו צורכים חולי צליאק, למשל, עולה 26 שקלים לכיכר - פי חמישה מלחם אחיד.

   

  בהצעת החוק ישנם סעיפים נוספים להקלה על חולי צליאק, כגון הטבה וזיכוי ממס על הוצאות הקניה של המוצרים ללא גלוטן, והטבות מס למפעלים המייצרים מוצרים ללא גלוטן.

   

   "בכל העולם המוצרים הללו מסובסדים - בארה"ב, קנדה, בריטניה, הולנד ואיטליה קיימים הסדרים שונים שנועדו להקל על חולי הצליאק ברכישת מזון - והפער במחירים הוא עצום", אומר שטרית. "ישנן משפחות רבות שלא יכולות לעמוד בהוצאות הכבדות הללו. אנחנו בעצם גוזרים עליהם גזר דין מוות. זו שערוריה שאנשים שחולים בעצמם, או שיש להם ילדים חולים, האנשים הכי מסכנים, נאלצים לקנות בסכום כל כך גבוה מוצר בסיסי כמו לחם."  שטרית מוסיף כי אלפים בישראל אוכלים מזון שאסור להם לאכול בלית ברירה, משיקולי מחיר. "האנשים האלה עלולים לחלות בסרטן. ההצעה תשתלם למדינה, משום שהטיפול הרפואי לחולים עולה הרבה יותר כסף מאשר ההטבה".

   

  השינוי: בזכות מאבקן של שתי אימהות

  בעבר הוגשה לוועדת סל הבריאות בקשה לכלול בסל מוצרים מיוחדים לחולי צליאק, אך היא נדחתה בשל תעדוף. הצעת החוק הצפויה נולדה בעקבות מאבקן של כרמית יעקב, אם חד הורית שבנה בן ה-8 חולה צליאק ושיר קראוזה, חולה

  בצליאק, בת 29, אם לשלושה ילדים. יעקב וקראוזה החתימו מעל 90 אלף איש על עצומה הקוראת לסבסד לחם ומוצרי מזון בסיסיים לחולי צליאק.

   

  "ממתי לחם הפך למותרות?" אומרת יעקב בכעס. "המצב הכלכלי גם ככה קשה, אז איך אפשר לדרוש סכום של 26 שקלים עבור לחם שגודלו חצי מלחם רגיל? למה אני צריכה להרעיב את הילד שלי בגלל שאני לא עשירה? אני מכירה חולים רבים שפשוט מעדיפים לוותר על אכילת לחם כי ידם אינה משגת".

   

  בישראל בין 20 ל-25 אלף חולי צליאק וישנה הערכה כי ישנם אלפים שאינם מאובחנים. צליאק (הנקראת בעברית כרסת) היא מחלה תורשתית, המתאפיינת באי סבילות של הגוף לחלבון הגלוטן המצוי בחיטה, שעורה ודגנים. חולים האוכלים מוצרים המכילים גלוטן סובלים מדלקות מעיים וספיגה לקויה של מזון. התוצאה: מגוון של סימפטומים, מאנמיה ועייפות ועד שילשולים, עצירות, חוסר תאבון, הפרעות בתפקודי כבד או פגיעה בבלוטת התריס. בנוסף, חולי צליאק חשופים יותר לתחלואה בסרטן מסוגים שונים וילדים החולים בצליאק סובלים יותר מהפרעות גדילה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  יקרים פי כמה. מוצרים ללא גלוטן
  צילום: ניב קלדרון
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים